Mutluluk Demeti

0

“Mutluluk elin erişebileceği çiçeklerden bir demet yapma sanatıdır”

Öncelikle hayatta mutluluk benim hayatımda önemli yer kaplar. Hayatı gerçekten yaşamak istiyorsanız mutlu olmayı kendinize görev bilin.

Mutlu olmanın birinci kuralı minimalist olmak. Küçük şeylerden kendinize mutlu olacak şeyler bulabilirsiniz. Aslında bu söz bunu anlatır. Elindeki malzemeden güzel şeyler çıkarabilmektir. Elindeki imkân kısıtlı olsa bile bundan mutluluk duymak gerekir. Bence mutluluk bundan ibarettir. Tabii hayatınızda bir sürü sorun olabilir. Hayat telaşı, iş hayatı, okul hayatı, sınavlar, vizeler… Bunları okuyunca bile bir stres basıyor insanı ama krizi fırsatı çevirmek lazım diye düşünüyorum. Mesela ben öğrenciyim sınavlara çalışmak her öğrenciyi sıktığı gibi beni de sıkıyor. Ben bunu nasıl stressiz bir şekilde nasıl başarıyorum? Arkadaşlarımla birlikte dersi hikâyeleştiriyoruz. Böylece aramızda geçen espriler, şakalar vs. bizi eğlendiriyor, mutlu ediyor. Hem sınava çalışmış oluyoruz hem de güzel vakit geçirme yöntemi oluyor bizim için. Mutlu olmak için illa zengin ya da elimizde bir şeyler olması gerekmiyor.

En basitinden belki de hayatımızda en nefret ettiğimiz şeylerden biri olan sınav bile bizi mutlu ediyor. Şöyle de bir şey var elindeki imkân kısıtlı olunca verdiği mutluluk daha bir başka oluyor. Ben hayatımda mutlu olmayı başardım diyebiliyorsun, bu daha çok gurur veriyor insana sana. Hayatta ayakların üzerinde durduğunu zannettiriyor insana. Ki ilk baş böyle hissettirir sonradan artık ben duruyorum ayaklarımın üzerinde diyebiliyorsun. Bu hayattaki en gurur verici ve muhteşem bir duygu. Hayatında böylesi bir duyguyu kaç kez yaşayabileceğini bilmiyorum ama en seçkin duygudur bu. Mutlu olmak  o kadar zor bir şey değil. En ufak sorunlar mutsuzluğa sürüklüyor insanı, hatta bazen güçsüz insanlar depresyona giriyor. Bu kadar abartılacağını düşünmüyorum. Sonuçta hayata kaç kez geliyoruz. Bu hayat üzülmek için çok kısa mutlu olmak için ise çok uzun. Bu hayatta mutlu olmayacaksak hangi dünyada mutlu olacağız. Daha kaç tane dünya var yaşam süreceğimiz. Aslında dünyada başlı başına sıkıntıdır. Tüm dertleri bize sunar ondan sonra bize çözüm yolu bulmamızı ister. Kendi kendimize çözüm yolu aramalıyız. Bazen buluruz bazen zamana bırakırız. Zamana bırakırsak sonuç kötü olursa daha çok üzülürüz. Âmâ sorunların üstüne gidersek sonuç kötü bile olsa en azından denedim diyebilirsin. Bu içinizi rahatlatabilir. Âmâ sorunun üzerine gitmişseniz ve de sonuç iyiyse ne mutlu size.

Sonuç olarak  “Dert içinde sevinci bul da yaşa” sözü aslında her şeyi anlatıyor. Başlıktaki söz de zaten her şeyi özetliyor. Mutluluk elin erişebileceği çiçeklerden bir demet yapma sanatıdır bu nasıl bir cümledir. Mutluluk hakkında ne söylenmişse hepsi bu sözün yanında gerçekten bir hiç kalır. Kısa ve özelindeki imkânları iyi değerlendiren ve bazen gerçekten insan bütün ümitlerini yitirmiş bile olsa üstüne gitse aslında daha mutlu olacak ve hayatta daha güçlü kalabilecek. Ne olursa olsun hayatınızda hep gülümseyin.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here