Mutlu Olabilirsiniz

0
15
Mutlu huzurlu bir yuvanın olmazsa olmazları..

Düşünce gücü diye bir kitap okumuştum. Neyi nasıl düşünürse onu öyle yaşarmış insan. İlk etapta kadere müdahale gibi görünen bu kitabın temelinde; zihnimizi alıştırdığımız fikirleri yaşamaya nasıl yaklaştığımızı anlatıyordu.

Hani klişe bir söz vardır” iyi düşün iyi olsun ” tam da öyle değil aslında. Hiç bir şey sen olumlu düşündüğün için düzelmiyor. Olumlu düşünceler insanı depresif olmaktan kurtarıyor sadece. Düşüncenin gücünde ise; başarmak istediğin şeyi zihnin ne kadar çok düşünürse alışıyor ve yapabileceğine inandırıyor seni. Güç sende diyor yani.

 

 

Şimdiye kadar aklınızdan dahi geçirmediğiniz hatta toplumsal olarak kınanacak şeyleri bile zihninize yerleştirip normalmiş gibi gerçek hayata geçirebiliyorsunuz. Önceden utandığınız her şeyi artık hiç utanmadan gerçekleştirebiliyorsunuz ya da imkansız görünen şeyler artık o kadar imkansız gelmemeye başlıyor. Elbette bu işin en kötü tarafı.

En güzel yanı ise korkuları yenmek, psikolojik sorunlarla savaşmak kısaca kendinizde olumsuzluklara yer vermemek.

Olumsuz düşünceler her insanın başının belasıdır. Kimi bunu hayat tarzı haline getirip, yatağından kalkarken bile öfleyerek kalkar, kimileri ise şüphe duydukları konularda sürekli soru sorarak kendini savunma mekanizması haline getirir. Sebebi ne olursa olsun olumsuz düşüncelerden arınmak ilk bakışta kişiye iyi gelmiyor gibi görünse de kendinize verdiğiniz değeri gösterir.

Bencil olmak ile kendini sevmek arasındaki ince çizgiyi fark edip, hatalarımızla yüzleştiğimiz zaman mutluluğu yakalayabiliriz.

Hayatın bütün gerçekleri sinir bozucudur. Bu sinir bozucu durumları görmezden gelmek sorunları biriktirmekten başka bir işe yaramaz. Bu nedenle sorunumuz ne ise üzerine gidip, çözüm üretmek zorundayız. Kişisel hedefleriniz dışında, genel anlamda insan ilişkilerinde mutlu olmanın yolu; artık kendi değerini bilmekten, anlamaktan ve yaşamaktan geçer. Kimse için kendinden vazgeçmemekten geçer.

Gençlik yıllarında değişikliklerden mutlu olmayı isterken, yaş ilerleyince alışkanlıklarda aradığımız mutluluk sadece kendi içimizde. Tercihlerimizin getirdiği sonuçları kabullenip, kabullenememekte.

İçinizin sesine kulak verin…

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here