Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi

0

Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatiline başlamış bulunuyoruz. Sınavların stresi ah şu bir tatil gelse de biran önce rahatlasak dediğimiz o günlerin içerisinde bulunuyoruz.

Okullar açıkken kesin şunu izlemeliyim, ah bunu kesin okumalıyım dediğimiz kitap ve filmleri bu günler için depoladık. Fakat malesef depoladığımız film ve kitaplar bize yeterli gelmiyor yada izleyecek yeni birşeyler arayabiliyoruz.

Peki piyasada bu kadar film varken hangisini izleyeceğimize nasıl karar vermeliyiz?Hangi tür? Hangi konu?

Bizde bu yüzden sizin için filmleri derledik ve topladık bunun sonucunda da sizi yeni bir dünya ile tanıştırmaya karar verdik; Bollywood.

Belki bazılarınız bu kavrama çok hakim bazılarınız ise ilk kez duydu. Peki nedir bu Bollywood kavramı.

İlk gördüğünüzde aklınıza gelen aslında. Bollywood, hintlilerin Hollywood’u diyebiliriz.

Yani tamamen Hint filmleri ve onların dünyasından ibaret.

O kadar çok filmleri ve bir o kadar da aldıkları ödül ve başarılar var ki bu onların kendilerine ait yeni bir Hollywood açmalarına neden olmuş.

Bizde onların yapmış olduğu ve dünya çapında ses getirmiş 10 tane filmini sizin için derledik. Gelin bakalım bu filmler nelermiş?

1-Her Çocuk Özeldir

Bollwood’un dünyasında ve filmlerinde sürekli karşılaşacağınız ve dünyaca ün salmış iki önemli isim bulunmaktadır. Aamir Khan ve Shahruhk Khan.

Bu iki isme her 5 filmden birinde rastlamanız mümkündür. Bu iki isim hem aktör olarak hemde yönetmen olarak sinema dünyasına önemli eserler bırakmışlardır.

Bu filmde ise Aamir Khan ile karşılaşacağız. Aamir Khan bu filmde hem oyunculuk hemde yönetmenlik yapmıştır.

Filmin hem çocuklar hemde yetişkinler için oldukça bilinçlendirici ve eğitici bir yanı bulunmaktadır.

Gelelim filmin konusuna; Film disleksi hastası olan bir çocuğun yaşadığı zorluğu konu almaktadır.

Filmde disleksi hastası olan bir çocuk vardır fakat aile çocuğun hastalığını farketmez ve onu aptallık ve başarısızlıkla suçlar.

Sadece bununlada kalmazlar çocuğun başarısızlığından dolayı onu yatılı bir okula yazdırırlar. Uzun süre çocuğun neden okumakta zorluk çektiğini kimse anlamaz ve onu başarısız olarak kabul ederler.

Taki Aamir Khan’ın oynadığı karakter çocuğu farkedip ilgilenerek hastalığını farkedene kadar.

Aamir Khan, çocukla ilgilenerek onun hayatını kurtarmıştır ve ailesinede büyük bir ders vermiştir.

Film bir çok anlam ve söz içermekte. Aamir Khan’ın bir çok filmini izlemiş biri olarak söyleyebilirim ki bu film hem dünya çapında hemde onun filmleri arasında bir numara gelmektedir.

Filmin sonunda elinizde bir kutu peçete bulunmasını tavsiye edebiliriz. Zira film bittiğinde ağlamak isteyebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

2-3 İdiots

Madem Aamir Khan ile başladık o zaman onunla devam edelim.

Bu film adından da anlaşılacağı üzerine üç tane şapşal adam ve onların arkadaşlıklarını anlatır.

Film Hindistandaki zorlu eğitim sistemine ve bu sistemde kurban olan hatta hayatına son veren öğrencilere ve onların yaşadıkları zorluklarada değinmektedir.

Film gerek konu olsun gerekse verdiği mesajlarla çoğu ülkede ses getiren filmlerin arasında.

Filmi izleyenler ve izledikten sonrakilerin şu sözün akıllarına geleceğine eminiz; All is well

3-Ghajini

 

Sizde benim gibi intikam, aşk ikilisinin tutkunuysanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Aamir Khan bu filminde hafızası birkaç dakikada bir yenilenen bir adamı oynuyor. Adamı hafızası birkaç dakikada içerisinde sıfırlanıp duruyor ve tek gördüğü vücuduna yazdığı Ghajini’yi öldür yazısı.

Onunla ilgilenen doktor kız zamanla onun geçmişini araştırdığında herşey rayına oturucak ve intikam çanları çalmaya başlayacaktır.

Aamir Khan genç bir iş adamıdır ve bir kıza aşık olur o kızı ise Ghajini öldürür. Aamir Khan’ı ise yaralar ve bunun sonucunda hafızasını sürekli kaybetmeye mahkum olur.

Eğer intikam filmlerinin tutkunuysanız size şimdiden iyi seyirler.

4-Ek Villian / Kötü Adam

Madem intikam filmlerinden konu açtık o zaman bu filme değinmeden geçemezdik.

Bu filmde Guru ve Aisha birbirine aşık iki gençtir. Guru geçmişte çok kötü şeyler yapmıştır. Aisha ile karşılaştığında ona aşık olmuş ve bu onun değişmesine sebep olmuştur. Hayatlarında herşeyi yola koyduklarını zannederlerken Aisha bir psikopat tarafından öldürülür ve Guru katilin peşine düşer.

Fakat büyük bir sınavı vardır. İyilik ve kötülük arasında kalmıştır. Aisha’ya verdiği sözü tutup tekrar eski haline gelmemek için çabalayacaktır.

Bu sınavın başarılı olup olmayacağını ise filmde saklı.

5-Benim Adım Khan

Sıralamayı yaparken demiştik ki Bollywood dünyasında iki önemli isim var işte Aamir Khan’dan sonra bahsedeceğimiz kişi Shakruhk Khan.

Bu filmde Khan’a başrolde Kajol eşlik etmiş ve ortaya mükemmel bir iş çıkarmışlar.

Size Bollywood ile ilgili bir şey daha söyleyelim Shakruhk Khan bu dünyada çoğunlukla Kajol ile anılır. Bu ikili gençliklerinin ilk yıllarında bu sektöre beraber atılmışlar ve o zamandan bu yana yaptıkları bütün filmler ilgili ile karşılanmış ve başarılı olmuşlardır.

Bu filmde ise bu ikili,Amerika’da yaşayan iki karı ve kocayı oynamaktadırlar.

Khan Hindistan’dan Amerika’ya gelmiş engelli bir bireydir. Daha sonra Kajol ile tanışıp evlenir. Kajol’un daha önceki evliliğinden bir oğlu vardır.

İkiz kulelerin bombalanması zamanında burada bulunan aile, Khan müslüman olduğundan sıkıntı çekmektedir ve bir gün Kajol’un bu sebeple ölür.

Kajol ise Khan’dan Amerika Başkanı’nın karşısına geçip Benim Adım Khan ben terörist değilim demesini istemiştir.

Film dünya çapında ilgi görmüş bir filmdir.

6-Fanaa

Şimdi ise Kajol ve Aamir Khan’ın bir filmiyle karşınızdayız.

Bu filmde Kajol kör bir kızdır ve Aamir Khan ile tanışıp ona aşık olur. Tam gözleri için ameliyata gireceği gün onun öldüğünü öğrenir.

Onu hiç görmediğinden nasıl biri olduğunu bilmez. Taki yıllar sonra karşısına çıkana dek. Aamir Khan, Kajol ile onun oğlu olduğunu öğrenir ve daha sonra dayanamaz ona yaşadığını söyler.

7-Black 

Türkiye’de Beren Saat ve Uğur Yücel’in oynadığı Benim Dünyam filmi bu filmden uyarlanmıştır.

Bolca ödülün sahibi olan bu film, hem işitme hemde görme engelli bir kızın yaşam mücadelesini anlatıyor. Kız hocası sayesinde hem hayata tutunuyor hemde okuyabiliyor.

İz bırakan filmlerin arasında yer alan bu film izleyiciyi hüzünlü sahneleriyle derinden sarsabiliyor.

8-PK

Aamir Khan’ın efsaneleri arasında yer alan bu filmde, Aamir Khan bir uzaylıyı canlandırmakta. Felsefik konulara yer veren bu film bir çok ödülün sahibi olmuş.

Kısaca özetlersek eğer; uzaydan gelen bir yabancının tanrıyı bulma çabasını anlatıyor diyebiliriz.

Bizim bu uzaylımız insanları tanımaya ve arkadaş olmaya çalışır ve bunları yaparken de ise sorular sormayı unutmaz.

9-Milyoner

Jamal, fakir ve gecekonduda yaşayan bir gençtir. Bir gün Hindistan’ın en ünlü yarışmasına katılır.

Yarışmada son soruya kadar gelmeyi başarmıştır. Fakat son soruyu cevaplarken süre biter ve bir dahaki bölüme kalır.

Yarışmada bu kadar başarıya gelmesinde hile yaptığı düşünülür ve hapse atılır. Hapiste ise onlara soruları nasıl cevapladığını anlatır.

Film 8 dalda Oscar ödülü almıştır.

10-Pi’nın yaşamı

Film ailesini kaybeden bir çocuğun sandalda kaplanın biriyle okyanusun ortasında verdiği mücadeleyi anlatıyor

Hintli bir aile büyük bir taşıma gemisiyle yolculuk ederken yaşadıkları kazayla hayatını kaybeder ve sadece içlerinden biri kurtulur o da ailenin oğludur.

Fakat çocuk yalnız değildir onunla birlikte bazı hayvanlarda hayatta kalmıştır.Hem açlıkla hemde onlardan korunarak hayatta kalmaya çalışır.

Ezgi Özuyar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here