Müslüman’ın Günah Keçisi Yoktur

1
 Rasulullah (ﷺ )'in Zalim de olsa mazlum da olsa kardeşine yardım et! emrine uymak takınılan bu tavrın neresinde onu bir düşünmek gerek. Öte yandan ülkeleri..

Müslüman’ın Günah Keçisi Yoktur

Herkes Kudüs hakkında bir şeyler yazar çizer Ortadoğu tarihçileri birbirini tekrar eden kısır döngülü fakat başarısızlığa mahkum çözümler üretip dururlar ama ne yazık ki çözüm olmamış ve olmayacak önerilerdir bunlar. Eleştirmek için söylemiyorum çözüm olmadığı aşikar. Müslümanlar birleşmeli bir olmalı çağrısı Arapların ihaneti şeklinde anlatıldığı sürecede bir başarıya ulaşamayacağı kanaatindeyim. Evet Arap dünyası sessiz uyutulmuş bir toplum haline dönüştürülmüş bu doğru fakat tek suçlu onlar mı acaba? Elbette değil; unutmamak gerek Müslüman’ın günah keçisi yoktur olamazda önemli olan birlik olmak için kim ne yapıyor sorusudur. Dönüp bir geçmişe bakıldığında İslam’a savaş açmış bir devlet değil miydik bizde yada şuan sünnete saldırmakta vehhabilerin çok mu gerisindeyiz..

Rasulullah (ﷺ )’in Zalim de olsa mazlum da olsa kardeşine yardım et! emrine uymak takınılan bu tavrın neresinde onu bir düşünmek gerek. Öte yandan ülkeleri diktatör/emperyalizm uşakları tarafından yönetilip idare edilen çoğu zaman kendi menfaatleri karşılığında inancını çiğneyen yada inancı menfaatleri olmuş görünüşte insan olan canlı ama düşünmekten yoksun zavallıların yönetimi altındaki, İslamdan bir haber yaşayan insanların suçu ne? Yada İnancınızı anlattınız mı?, Anlatmaya çalıştınız mı? Ne yazık ki bu konuda hiç iyi değiliz..

 

Bir Suriye’li ile sohbetim olmuştu, ona İslama aykırı davranışlarını söylemek niyetiyle uyarılarda bulunmuş en sonunda da kolundaki dövmenin yanlış olduğunu söylemiştim oda bana biz Suriye’de haram helal nedir bilmezdik Türkiye’de İslamı tanıdık demişti ve anlattıkları sadece bunlarda değildi. Anlaşılan o ki; Müslümanların elinden Kur’anı almadıkça onlara karşı galip gelemeyiz diye haykıran İngiltere Başbakanı Glaston ve Müslümanlara, kurtulmanız için dininizin ağırlıklarından kurtulmanız gerek diyerek kuru bir inanç ellerinde bırakmalıyız diyen Samuel Zwemer’in başarılı olduğu aşikar. Peki biz bu durum karşısında ne yapıyoruz?

Başkasının derdiyle dertlenmeyi öğütleyen, Komşusu açken tok yatan bizden değildir buyruğunun sahibine ne kadar uyuyoruz bunu düşünmeliyiz. Şimdi sormak isiyorum;

“Ben gerçekten ‘Müslümanlardanım’ deyip salih amel işleyip Allah’a çağıran kimseden daha güzel sözlü kim vardır?” (Fussilet 33)

ayetini hatırlayıp Allah’a çağırma vazifesine koşan, bununla dertlenen kaç kişi var. % 98’inin müslüman olduğu varsayılan bir ülkede % 0.98’inin dahi bu bilinçle hareket etmediği aşikarken; Türkistan, Afganistan, Filistin, Suriye, Lübnan, Mısır, Yemen, Bosna ve İslam’ın birçok daha başka yetim evladının yalnızlık ve kimsesizlikle kıvrandığı şu zamanda sadece Arapları suçlamak ” …nefsinizi temize çıkarmayın..” ayetini unuttuğumuz gerçeğidir. Ama bilinmelidir ki biz kendimizden ibaret değiliz teklifli bir tenkitte artık yeterli değil, bizzat fikir sahibi tarafından eyleme dönüştürülmüş fikirler bizlere gereklidir.

Söyleseniz de ey Müslüman ölüleri; yüz yıldır Bosna’nın Filistin’in, Suriye’nin, Türkistan’ın, Irak’ın, Yemen’in, Mısır’ın, Afganistan’ın… Alem-i İslamın çığlıkları uyanmanız için yetmedi mi;? daha ne olsun bekliyorsunuz uyanmak için, bir olmak için, başkasını suçlamaktan vazgeçip sadece kınamakla yetinmemek için evine ateş mi düşmesi gerekiyor. Allah galip gelecektir Hazreti Nuh aleyhisselâmın tek başına yaptığı ve karşısına çıkan herkesin sular altında kaldığı o dava bugünde bir insana kalsa dahi emin ol zafer Allah’ın olacak sen gemiye binmeye bak!

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here