Müslüm (Baba) Gürses Aslında Kim ?

2
46

Müslüm (Baba) Gürses

Asıl soy adı Akbaş olan Müslüm Gürses 7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde dünyaya geldi. Yoksul bir ailede yetişmesi nedeniyle çocukluğunu pek yaşayamadan büyümeye başladı Müslüm Baba. Anne adı Emine babasının adı Mehmet’ti. Ahmet ve Zeyno adında iki de kardeşi vardı. Babası o dönemlerde çiftçilik yapar ve bununla birlikte bağlama çalardı. Müslüm Gürses de küçükken terzi çıraklığı ve kundura çıraklığı yapmış okulda ilkokuldan ileriye gidememiştir.

 

 

 

Müslüm Gürses’in Sahne Hayatı 

15 yaşındayken Adana’da katıldığı bir çay bahçesinde söylediği şarkıyla yarışmanın birincisi olmuş ve (şarkıcılığın) kapısını aralamıştır Müslüm Baba. O sırada annesi ve kardeşi Ahmet’i toprağa veren ve annesinin katilinin babası olmasının üzüntüsünü yaşayan Müslüm Baba daha sonra babasıyla vefatına kadar görüşmemiştir. Arabesk müziğin en kaliteli isimlerinden biri olan Müslüm Baba 90’lı yıllarda hayranlarının kendilerini jiletlemesiyle fenomen haline gelmiştir. Son dönemlerde Teoman’ın Paramparça parçasını Tarkan’ın İkimizin Yerine şarkısını, Sezen Aksu’nun ve daha birçok önemli sanatçının örneğin Yazar Murathan Mungan’la “Aşk Tesadüfleri Sever” gibi eserlerini okuyarak arabesk müziği bambaşka bir yere taşımıştır. Sadece müzikle kalmayıp ilk defa 1979’da “İsyankar” filmiyle birlikte yaklaşık 42 filmde rol almıştır. Şöhretin zirvesinde sayılacak bir durumdayken bana 1979’da Adana’dan Tarsus’a giderken ciddi bir trafik kazası geçirmiş, arabanın şoförü hayatını kaybetmesine rağmen Müslüm Baba’ya mazlumların duaları zırh olmuştur. Kazanın ardından koku alma duyusunun büyük kısmını kaybetmiş işitme duyusu da ciddi şekilde zarar görmüştür.

 

 

Müslüm Gürses’in Evlilik Hayatı
1982’de Muhterem Nur hanımefendi ile sahneye ilk kim çıkacak kavgasını yaptıktan sonra bir daha yolları ayrılmadı. Çocuk sahibi olmayan Müslüm Baba “Biyolojik çocuğu olmadı ama tüm Türkiye’nin babası oldu” gibi övgülere ve sözlere mazhar olmuştur. “Esrarlı Gözler” şarkısını da eşi Muhterem Nur hanımefendi için bestelemiştir.

 

Müslüm Gürses’in Filmleri ve Şarkıları

Müslüm Baba başlarda hep arabesk şarkılar söylediği halde bazılarının varoş diye bazılarının da garibanlar diye sınıflandırdığı kitlede müthiş bir sevgiyle karşılandı. Bazı televizyon programları Müslüm Baba’yı davet edip onun saf ve temiz yüreğinden prim yapmaya çalışsalar da o hep güler yüzlü hep ağır tavırlarıyla daima gönüllerde yer tuttu. Kendisine yönelik ”Şarkıları insanları umutsuzluğa sevk ediyor” eleştirilerine, ”Ne demişiz biz, bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar”, ”İnsanın hayatında neşenin yeri olduğu kadar hüznünde yeri olacaktır” diyerek bu görüşe karşı çıktı. Ve baba gerçekten de insanı şarkılarıyla insana adeta bir yol çiziyordu. Müslüm Gürses, kendisine saygı ve sevgiyle yaklaşan yeni dinleyici kitlesiyle, ”Rock İstanbul 2004” festivalinin de aralarında bulunduğu açık hava konserleriyle bir araya geldi.
Yazar Murathan Mungan’la ”Aşk Tesadüfleri Sever” isimli albüme imza atan Müslüm Gürses, bu albümde, Mungan’ın Türkçe sözler yazdığı, David Bowie’den Garbage grubuna, Leonard Cohen’den Björk’e birçok yabancı müzisyenin bestesini başarıyla seslendirdi. Piyasada kaç tane kaseti olduğu tam olarak bilinememekle beraber, yasal 75 civarı, korsanla birlikte 100`lerce kasetinin bulunduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca en çok satan albümünün de Küskünüm albümünün olduğu sanılmaktadır.

       Müslüm Gürses’in Vefatı

Müslüm Baba 3 Mart 2013’de bulunduğu hastanede hayatını kaybetmiş hayranlarını gözü yaşlı bırakmıştı. Hayranları cenazezinde sinir krizi geçirmiş defnedilmemesi için zorluk çıkarmışlardı. Müslüm Gürses vefatından 4 ay önce By-Pass ameliyatı için hastaneye yatmış ancak daha sonra meydana gelen enfeksiyon ve organ yetmezliği nedeniyle aylardır yoğun bakımda tutulmuştu. İbrahim Tatlıses’in Müslüm Gürses’in 1 hafta önce beyin ölümünün gerçekleştiğini ancak hastane yönetimi tarafından bu durumun gizlendiği iddiasına menajeri Nevzat Takmaz : Gürses’in 4 aylık tedavi masrafının 1 milyon TL olduğunu ancak hastanenin sahibi Turgut Aydın’ın kendilerinden para bile istemediğini belirtti. Müslüm Baba şimdi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda hayranlarının taşında “Baba uyan artık özledik” yazdığı kabrinde medfun bulunmaktadır. Rahmet ve minnetle anıyoruz…

 

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here