Mürekkep; Nedir? Nasıl Yapılır? Tarihteki Gelişimi.

0

 MÜREKKEP NEDİR?

 

 MÜREKKEP NEDİR? 

Mürekkep: Desen çizmek, yazı yazmak ya da mekanik olarak basmak için kullanılan türlü renklerde, sıvı bir bileşiktir.

NASIL YAPILIR?

Akışkan bir madde olan mürekkep, çeşitli boyalar veya renklendiriciler kullanılarak üretilmiştir. Fırça ya da kalem yardımıyla, yazı yazmak veyahut bir yüzeyi boyamak için kullanılır. Açık mavi veya siyah bir çözelti olan mürekkep; demir, sülfat ve az miktarda asit karışımından oluşur. Bu haliyle soluk göründüğü için, içine toz halinde anilin esaslı boya katılır.

 

MÜREKKEP’İN TÜRLERİ

Mürekkebin formülü farklılık gösterse’de genellikle dört bileşenden oluşur. Bu bileşenler şunlardır;

➡ Katkı maddeleri,                                     

➡ Renklendiriciler,                                           

➡ Taşıyıcı maddeler,                                       

➡ Araçları (bağlayıcılar).

 

Mürekkep; genellikle likitli, tutkallı, tozlu ve sulu olmak üzere dört sınıfa ayrılır .

 

YAZMA AMAÇLI KULLANILAN  MÜREKKEP

Mürekkepler içine boya maddesi katılıp katılmamasına göre birbirinden ayrılır. Ucunu tıkama ihtimali olduğu için, dolma kalemler de kullanılan  mürekkebin içine boya karıştırılmaz. Yazı mürekkeplerinin büyük çoğunluğu meşe mazısından elde edilen asitler ile içinde demir bulunan kimyasal maddelerin karıştırılması ile elde edilir. Siyah görünümünde olan bu mürekkebin rengi, başka kimyasallar kullanılarak açılabilir.

Kağıt üzerine yazılmış mürekkebin rengi, zaman geçtikçe koyulaşır. Bu mürekkep ile yazılmış olan belgelerin yaşı, araştırmacılar tarafından kolayca bulunabilir.

Tükenmez kalemlerde kullanılan mürekkeplerin içinde ise boya maddesi bulunur.

Boya katkılı mürekkepler ise keçeli kalemlerede kullanılır. Bu Mürekkebin içine kurumayı önlemek için alkol de katılır.

 

BASKI AMAÇLI KULLANILAN MÜREKKEP

Günümüzde en çok baskı mürekkebi ya da matbaa mürekkebi kullanılır. Gazeteler, kitaplar, dergiler, paralar, pullar, paketler, afiş ve broşürler üzerinde bulunan yazı ve resimlerin tamamına yakını bu mürekkep ile hazırlanır.

 

MÜREKKEBİN TARİHTEKİ GELİŞİMİ

Mürekkeplerin ilk örnekleri günümüzden 4.500 yıl öncesinde Çin’de icat edildiği düşünülen Mürekkepler’dir. Bunlar, siyah renkli yazı mürekkepleri’dir.

Eski Mısırlılar ve Çinliler,  lamba isi su ve tutkal kullanarak mürekkep yapıyorlardı.

 

Eskiden mürekkebi elde etmek  oldukça zordu. Mürekkebin yapılması ve kullanılır hale gelebilmesi için, bin bir türlü işlem yapılıyordu. Bu işlemlerden bazıları, çam ağaçlarının yakılması, bu alevlerden çıkan isler sayesinde elde edilen gaz yağları, misk elde edilmesidir.

18.yüzyılda, mürekkep yapımında bir gelişme görüldü ve daha bilimsel usullerle yapılmaya başlandı. Yeniçağ’da çok çeşitli ve renk renk mürekkepler ortaya çıktı. Daha sonra dolma kalem mürekkebi, marka mürekkebi, kopya mürekkebi, tipografi, litografi baskılarında kullanılan yağlı, altın gümüş, bronz yıldızlı matbaa mürekkepleri yapıldı.

Türkler, 20. Yüzyıla kadar genellikle bezit yağının yakılmasından elde edilen bezir  mürekkebini kullandılar. Siyah mürekkep ise; musul mazısı, göztaşı, sirke ve temiz suyun kaynatılıp süzülmesinden sonra içine biraz Arap zamkı katılmasıyla hazırlanırdı.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here