Murat 131’i Tanıyalım …

0
Murat 131'i Tanıyalım ...
Murat 131'i Tanıyalım ...

Türkiye için yerli üretim araç her zaman bir hayal olarak kaldı. Devrim arabalarından sonra Türkiye artık imalatçı olmasa da montaj ülkesi olma yolunda ilerlemiştir. Ülkemizde çoğu insanın yerli üretim olarak bildiği Murat serisinin aslında Fiat arabası olduğu sadece montajının ülkemizde yapıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Bursa da Murat 124 ile (Hacı Murat) ile başlayan montaj serüveni Murat 131 olarak devam etmiştir. Şimdi ülkemizde kuş serisi olarak bilinen Şahin, Doğan ve Kartal arabalarının alt yapısını oluşturmuştur.

29 aralık 1976 yılında Murat 131‘in üretimine başlanmıştır. Fiat 131 olarak da bilinir.Türkiye’de Murat 131 adı ile anılmasına rağmen İspanya’da Seat 131,Amerika’da Fiat Brava olarak bilinir. Bu aracın üretimi Türkiye’de ise montajı 1987 yılına kadar devam edilmiştir. 2000 motorlu versiyonu Türkiye’de olmasa da 1970 Dünya ralli şampiyonlarında bir çok derece kazanmıştır. 1985’de bu model Türkiye’ye has bir tasarım ile genişletilmiş ve aracın arka kısmı, C sütunundan itibaren genişletilmiş ve büyütülmüştür. Motor modelleri ise üretim aşamasından hiç bir değişikliğe uğramadan son serisine kadar kesintisiz devam etmiştir. Oysa ki bu modellerin İspanya’da değişik motor ve şanzuman durumları mevcuttur. Motor modellerinde 1.4 TC,1.6 TC ve 2.0 TC mevcuttur.1974’den bu yana opsiyonel olarak seçilebilen otomatik şanzuman ise Türkiye’de hiç görülememiştir.

Aynı model İtalya üretiminde daha başka modelleri mevcuttur.2 ve 4 kapılı üretim de dahil olmak üzere 5 kapılı SW ( panaroma ) üretimi göze çarpmaktadır. Bütün üretim tarihi boyunca 2 kere revize edilmiş 4 kapılı model 1983,5 kapılı SW modeli ise 1985 yılına kadar üretimi devam etmiştir. Şu anda Fiat’ın en iyi araçlarından gösterilen Linea dahil kuş serisinin devamı olarak bilinir. ( Murat 127 ) Teknolojik donanımları geliştirilerek bu güne kadar gelmiştir.

Günümüzde ise Tofaş firması 2002 yılında Holland Otomotiv firmasına satılmıştır. 2010 yılına kadar kuş serisi modelleri Afrika’da Holland adıyla üretime devam etmiştir. Ülkemizde yayınlanan ilk Murat 131 reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz. 


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here