Mümtaz Soysal Tutuklandı

0
1961 Anayasası'nın imza sahiplerinden olarak isim yapan hukukçu ve politikacıdır.
1961 Anayasası'nın imza sahiplerinden olarak isim yapan hukukçu ve politikacıdır.

Mümtaz Soysal; 1961 Anayasası’nın imza sahiplerinden olarak isim yapan ülkenin saygın hukukçularından olup siyasi hayatıyla herkese örnek olmuştur.

1929 yılında Zonguldak’da doğdu. Galatasaray Lisesi’mezunu olan Mümtaz Soysal, ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni  bitirdi. Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde asistan olarak görevliyken fark dersi sınavlarını vererek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden de mezun oldu. 1956’da SBF’de asistan olarak çalışmaya başladı; 1958’de siyasal bilimler alanında doktora çalışmasını tamamlayan Mümtaz Soysal, SBF’de Anayasa Hukuku profesörü olarak uzun yıllar ders verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen Anayasa Komisyonu üyeliği yaptı. 1963’te SBF’de doçent, 1969’da profesör olan Mümtaz Soysal, 1971 yılında aynı fakültenin dekanlığına seçildi. Türkiye’nin kara tarihi olan 12 Mart Muhtırası’ndan sonra 18 Mart 1971’de dekanlığı esnasında, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nca gözaltına alınıp tutuklandı. 1968’den beri okuttuğu Anayasa’ya Giriş ders kitabında komünizm propagandası yapmakla suçlandı, 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası’nda emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkûm edildi. Toplam yaklaşık 14.5 ay Mamak Cezaevi‘nde kaldı.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here