Muhteşem Yüzyıla Konu Olan Hürrem Sultan’ın Oğlu Sarı Selim

0
83

 

 

Babası Kanuni Sultan Süleyman olan annesi meşhur Hürrem Sultan olan Sarı Selim 1524 yıllında doğar kanuni öldüğü zaman başka kardeşi olmadığı için kanuninin vefatından 23 gün sonra tahtın tek varisi olarak başa geçer. Başa geçince cülus bahşişinden dolayı memnun olmayan asker buna karşı baş kaldırma belirtileri olur fakat bunlar görmezden gelinir.24 Eylül 1566’da tahta çıkmıştır.

Sarı Selim diğer Osmanlı padişahları gibi sefere çıkan onlar gibi savaşan biri değildir. Sarı Selim ordunun başında hiç sefere çıkmayan Osmanlı padişahıdır. Fakat bunun en büyük şansı kanuni ye de vezirlik yapmış başarılı bir devlet adamı olan Sokullu Mehmet paşanın olmasıdır. Sokullu onun yerine devleti idame ediyordu onun yapacaklarını Sokullu yapıyordu. Selim başa geçtiği zaman Osmanlı yükselme dönemi içinde idi. Babası kanuni sultan Süleyman’dan tahtı aldığı zaman hazine gayet dolu, sınırlar geniş ve devlet parlak bir vaziyetteydi.

Sarı Selim çocukluğu İstanbul da eski sarayda geçmiştir. Sünnet merasiminde at meydanında bir hafta boyunca eğlenceler devam etmiştir. 16 yaşına kadar sarayda sıkı bir eğitim aldıktan sonar Konya sancak beyi olarak atandı. Konya da devlet işlerinde daha iyi bir seviyeye gelmesi için çaba sarf edildi. Hürrem kendi oğlunun başa geçmesi için uğraştı. Kanuninin diğer oğlu olan Mustafayı Konya Ereğli’sinde sefer sırasında  Rüstem paşanın tavsiyesine uyarak öldürdü. Kanuninin diğer oğlu olan Beyazıt ile mücadele etti. Amasya sancak beyi olan Beyazıt ile Konya sancak beyi selim arasından savaşlar yapıldı kanuninin desteğini alan selim Beyazıt’ı yendi.

Selim babasının son seferi olan Zigetvar seferine katılmadı o zaman Kütahya da iken haberi alan Beyazıt emrindeki ordu ile İstanbul da geldi hükümdarlığını ilan etti. Devrin şeyhülislamı Ebussud Efendi tarafından padişahlığı tanındı. Özel tören isteyen padişah  50 bin altını  Mihrimah sultan tarafından borç verildi. Selim iki gün sonra babasının cenazesini karşılamak için Edirne ye gitti ve görkemli bir törenle kanuni cenazesi gömüldü.

Sarı Selim döneminde yapılan fetihler ise sakız adası feth edildi. Yemen yeniden alındı. Avusturya ile barış antlaşması yapıldı. Ace seferi yapıldı. Aden ve kahire alındı. Don-volga kanal projesi yapıldı. Astrahan seferi yapıldı, kırım seferi, Kıbrıs seferi yapıldı. Kıbrıs seferi sırasında inebahtı da  Osmanlı donaması yakıldı. bu dönemde Kıbrıs’ın alınmasından sonra Sokullu’nun tarihe geçen  meşhur sözü söylemesine neden oldu “biz Kıbrıs’ı alarak sizin kolunuzu kestik siz donanmamızı yakarak sakalımızı tıraş ettiniz, kesilen sakal daha gür çıkar fakat kesilen  kol bir daha yerine gelmez”. Demiştir.

  1. Selim, sekiz senelik saltanatından sonra 50 küsur yaşında Saray’da 18 Şaban 982/1574 tarihinde vefât etmiştir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here