Muhsin Yazıcıoğlu (1954 – 2009)

0

Muhsin Yazıcıoğlu (1954 – 2009)

Tarihler 25 Mart 2018’e gösterirken 9 yıl önce bugün Muhsin Yazıcıoğlu’nu kaybettik. Büyük Birlik Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanı olan Muhsin Yazıcıoğlu, 9 yıl önce bugün Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi civarında bir helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Gerçekten bir helikopter kazası mı olduğu yoksa bir suikast mı olduğu sorusu hâlâ cevap bulamamıştır.

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğdu. İlk ve orta eğitimini doğduğu Şarkışla ilçesinde tamamlayan Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu ve öğrenim hayatını tamamladı.

1968 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya üniversite eğitimi için gelen Yazıcıoğlu, burada da Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Ardından sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerini üstlenen Yazıcıoğlu, 1978 yılında faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin de kurucu Genel Başkanı oldu.

1980 sonrası yapılan yargılamalarda da beş yılı hücrede olmak üzere yedi buçuk yıl hapishanede yattı. Daha sonra suçsuz bulundu ve beraat etti.

Yazıcıoğlu, 1987’de Milliyetçi Çalışma Partisi’ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Ancak 7 Temmuz 1992 tarihinde “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı” gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993’te, MÇP’ den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi’ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

8 Ekim 2000 tarihindeki 4., 20 Temmuz 2003 tarihli 5. ve 30 Nisan 2006 tarihli 6. Olağan ve 15 Nisan 2007 tarihli 2. Olağanüstü Büyük Kurultaylarda yeniden genel başkan seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Sivas’tan bağımsız milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve seçimlerden önce bıraktığı BBP Genel Başkanlığına tekrar seçildi.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Vefatı – Helikopter Kazası

Yazının başında da belirttiğimiz gibi gerçekten bir helikopter kazası mı yoksa Muhsin Yazıcıoğlu’na düzenlenmiş olan bir suikast mi hâlâ açıklığa kavuşmuş değil.

Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş’ta yapmış olduğu mitinginden çıkarak Yozgat mitingine gitmek için helikoptere biniyor. İnternet ortamında biraz araştırırsanız helikopter görüntülerini, helikopterdeki konuşmalarını gayet net bir şekilde görebilirsiniz. Helikopter havalandıktan bir süre sonra, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi civarında maalesef ki düşüyor. Kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu dâhil 6 kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu. Helikopter düştüğü sırada Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybetmediği söylenenler arasında. Karlar içinde, soğukta 48 saat bekleyen Muhsin Yazıcıoğlu’nun soğuk nedeniyle hayatını kaybettiği söyleniyor.

Enkaz, 48 saat süren arama çalışmalarının yapıldığı bölgenin içerisinde değil 115 km uzağındaydı. 28 Mart 2009 tarihi ve saat 14:10’da BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, yaptığı açıklamada BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin vefat ettiğini duyurdu.

 

“Ağlar yüzümüz gülmez, bu devran böyle sürmez.

Muhsinler ölmez, ölmez.

Ardından vatan ağlar, kefensiz yatan ağlar.

Muhsinler ölmez, ölmez.”

 

Üşüyorum

Bir coşku var içimde bugün kıpır kıpır
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
Gözlerim parke parke taş duvarlarda
Açılıyor hayal pencerelerim
Hafif bir rüzgar gibi, süzülüyorum
Kekik kokulu koyaklardan aşarak
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor
Bir çeşme başı arıyorum
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp
Mis gibi nane kokuları arasında
Ruhumu dinlemek istiyorum
Zikre dalmış her şey
Güne gülümserken papatyalar
Dualar gibi yükselir ümitlerim
Güneşle kol kola kırlarda koşarak
Siz peygamber çiçekleri toplarken
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum
Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum..

Muhsin Yazıcıoğlu

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here