Muhasebeciler Günü

0

Muhasebeciler Günü

Serbest muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavirler için, Müşavirlik Kanunu’nda yer alan hükme göre her yılın ”1 Mart” günü muhasebeciler günü olarak kutlanmaktadır. 
Nitekim ki her işin kendine has zorluğu olduğu gibi bu işinde çeşitli zor yönleri vardır.
Bu işin verdiği zorluk derecesini ancak başka bir meslektaşı anlayabilir. Dışarıdan bakıldığında “Muhasebe işi çok kolay, masa başı, ben de yaparım senin yaptığını, ne var bunda?” diyen çok insan gördüm.
Muhasebe çok stresli bir iştir, bir liranın bile kayda geçmemesi tüm hesap bakiyelerinin yanlış vermesine neden olur. Her şey ince elenir, sık dokunur. En ufak bir dikkat dağılması ciddi sorunlara neden olur, şirketin iflas etmesi ile bile sonlanabilir.
Muhasebecilerin çok sorun yaşadığı başka bir sorun ise; fiş, fatura ve evrakların kaybolmasıdır.
Bu konuda bir hengame yaşanmazsa gün geçmez diyebilirim.
Bir de raf raf dosyalar o kadar çok oluyor ki, üst üste koyup taşıyamadığımı, bütün doya arşivi düşürdüğümü biliyorum.

Muhasebecilik zor zanaat. Personel ile ayrı ilgilenmek, maaş günü trafiğini çekmek, ödeme emri çıkması bir de telefon trafiği. İş verenin kasasını düşünmek de cabası.
Üniversite yıllarımda üç saat Muhasebe dersi sınavında kaldığım zamanlar var. Yevmiye kaydı yap, hesaplara aktar, hesap kapa, kesin mizan tutmasın, sil baştan başla. Bir de hesap makinesinin azizliğine uğramak var; beş sayfa kağıt doldurursun. Sonuç ise yanlış toplam verdiği anda bütün emeği at çöpe.
Kesin mizan demek bir yıllık bir hesap dönemini kapsar, bu işlemde bakiyelerin yanlış toplam vermesi tüm yılın işlemlerinin tekrardan incelenmesi anlamına gelir. Biz bunu samanlıkta iğne aramak olarak açıklayabiliriz. Hiçbir muhasebeci kendi hatasını kayıt ettiği hesap defterlerinde bulmaz. Bu tür yanlışlıklar da başka bir muhasebeciden yardım istemek daha mantıklıdır. Bir de ba-bs günleri vardır insanı bezdirir ama en güzeli samimi dostluklar kurmak için güzel bir ortam imkanıdır. Bazen çekemeyen, işi öğretmek istemeyen ayak işlerine koşturan bencil kesim de vardır tabii, bu bir su götürmez gerçektir. Umarım biz onlardan olmayız. Birinin ekmek bulmasında katkı sağlamak destek olmak kadar büyük nimet yoktur. Bana bu işi öğreten insanlara hep dua ediyorum. Umarım bizler de onlar gibi oluruz.

 

Muhasebeciler Günü Sözleri

1)Muhasebeciye sormuşlar;
Bir daha dünyaya gelsen hangi mesleği seçerdin?
İmam olurdum.
Neden?
Çünkü mevzuat hiç değişmiyor.

 

2) Dışlama muhasebeciyi eksi bakiye verirsin.

 

3) – Efendim…
Madem gençler birbirini görmüş, beğenmiş bizde bunu tamamına erdirmek düşer. Muhasebeci oğlumuzun da bir yanlışını görmedik. Bizce uygundur kızımızı oğlunuza verdik gitti…
-Efendim çok sağ olun… Kızı aldık, birde faturasını alalım, malum maliye her yerde hesap soruyor.
-Ne diyon lan sen!
Yok sana kız!  Çıkın gidin.
-Ah salak oğlum…

4) Biz ne toplayıcıyız ne avcıyız, bizler muhasebeciyiz.

Bu günde biraz tebessüm ettirdiysek ne mutlu bize.

Muhasebeciler gününüz kutlu olsun…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here