Efsane Boksör Muhammed Ali Roma’da Altın Madalya Kazandı 5 Eylül 1960

0
54

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi.

5 Eylül 1960’ta Roma’da 18 yaşındayken kazandığı bu altın madalya, Muhammed Ali’nin şöhretini tüm dünyaya yaymaya başladı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı.

İslamiyet’i seçmesinden 3 yıl sonra 1967’de, Muhammed Ali ABD Ordusu’na katılmayı ve Vietnam Savaşı’na gitmeyi, inancı nedeniyle reddetti. Vicdani retçi olduğu ve askere alınmayı reddettiği için Teksas’ta tutuklandı ve “Savaş, Kuran-ı Kerim öğretilerine aykırıdır. Askerlikten kaçmaya çalışmıyorum. Allah ya da peygamber emretmediği sürece hiç bir savaşa katılmamalıyız diyorum. Hıristiyanların ya da inançsızların savaşlarında yer almamalıyız” sözleri çok konuşuldu.

Yaklaşık bir ay sonra, Muhammed Ali, askere gitmeyi reddetmek suçundan mahkum edildi. 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Boks lisansını kaybetti.Üç yıl boyunca bir çok dava ve temyiz aşamasıyla uğraştı. 1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

1971’de Joe Frazier ile maça çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı ile yenildi. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton’u yenip rövanşı aldı.

1973 yılında, Muhammed Ali için oldukça önemli gelişmeler yaşandı. Fraizer ile maç yaptı; ardından da Foreman’la maç ayarladı ve iki önemli maçı da nakavtla kazanarak gündeme oturdu. Bu sayede, hem kaybettiği ünvanı tekrar eline aldı, hem de tüm dünyaya, daha ayakta olduğunu göstermiş oldu.

1974 yılında, Foreman’ı sekizinci raundda nakavt eden Muhammed Ali, hak ettiği büyük ünvanı Floyd Patterson’ın ardından yeniden elde eden ikinci boksör oldu.

1978 yılında, L. Spinks’e önce yenildi; daha sonra ise, aynı yıl içinde rakibini yenince, Dünya Şampiyonluğu’nu 3 kez elde eden ilk boksör oldu.

Aynı yıl, şampiyon ünvanı ile, boksu bıraktı. Ardından yaşanan süreçte, Parkinson hastalığına yakalanan Muhammed Ali, bu hastalığını gizleyerek maçlara çıktı. Büyük paralar için tekrar ringe dönen şampiyon, 2 maçını da kaybetti.

Muhammed Ali, profesyonel kariyeri boyunca 61 kez çıktığı maçta yalnızca 5 defa yenilmiştir. Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, boksu bıraktığı 36 yaşına kadar, boks dünyasında tüm şampiyonlar açısından tek isimdi. Muhammed Ali kariyeri boyunca, 37’si nakavt ile olmak üzere, toplam 56 maç kazandı.

Dünya boks tarihinin efsane ismi Muhammed Ali, 1984’ten beri Parkinson hastasıydı, solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede 3 Haziran 2016’da vefat etmiş ve memleketi Louisville’de toprağa verilmiştir. 


 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here