Mr Spock’un Ardından

0

Mr Spock Ardından


“Bütün romanlarımda benim bulduğumu düşündükleri çok sayıda gerçek olguları kullandım. Önceki Günün Adası’nda Jüpiter’in uydularını gözlemlemek için garip bir makine vardı, çok komik. Galileo tarafından icat edilmişti ve onu Hollandalılara satmaya çalışmışlardı. Başarılı olamadılar çünkü çok çılgıncaydı. Ancak bunu bir öyküde anlatırsanız, güldürür.” 

Umberto Eco


Astronomi ilmine merak salan ilk alim kimdir diye bir soru soruyorum kendime,cevap IbnHeysem,Uluğ Bey,AliKuşçu,Cemşid,Harizmi gibi islam filozofları oluyor.

Geçtiğimiz haftasonu 28 Temmuz gecesi Kızıl Ay Tutulması gerçekleşti.Yüzyılın en uzun tutulması olarak ifadelendirilen gök şöleni bir daha 20123’e kadar da böyle uzun süreli hareketlenmeyeceğini yazıyor.Tümgece Nasa gibi Avrupa kanallarını internetten canlı yayın dinlerken gökyüzünde de Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden izleme imkanı bulduk.Nasa haberlerinde Tavus (Pavo) Takımyıldızı’nda yer alan Galaksi NGC 6744, şekli ve özellikleri bakımından Samanyolu’nun benzediği veya “ablası” olarak tanımlanıyor. 

1966-1969 yılları arasında çekilen bilim kurgu Uzay Yolu dizisinde ‘ Mr. Spock‘ karakteriyle üne kavuştu. Dizinin bölümleri internette erişime açık.Bir kuşağı derinden etkileyen ana karakter ,uzay gemisinin kaptanı ve akılcı duruşundan hiçbir şey kaybetmeden talimatlarıyla diğer uzay yolu doktorlarını yönlendirmektedir.Karaktericanlandıran Leonard Nimoy 83 yaşında 2015 yılında  hayatını kaybetti. Bir dönem Star Wars dizisinin fenomenleri var olsa bile Star Trek  yerini birincilikte muhafaza ediyor.

”Yönetmen, müzisyen ve fotoğrafçı özellikleriyle de bilinen Nimoy’un oynadığı dizi ve filmler Türkiye’de sevilerek takip ediliyordu.”

Euronews

Çok sevdiğim bir dönemin efsane dizisi olarak neslimde yetiştiğim bir dizi daha var :’Hell on Whels’.Amerika’da bir ksabada demir yolu inşası üzerine yaşananları canlandırmışlardı. Baş rol oyuncusu Anson Mount adaletli lider ruhlu Cullen ,çalışanların genel anlamda ekibin idare sorumlusu idi. Asıl bahsetmek istediğim ,Star Trekçekimlerine yeniden başlandı ve AnsonMount bu sefer uzay gemisi kaptanlığını yürütüyor.

Pike, Star Trek canon’un dördüncü önemli karakteri Star Trek: Discovery’nin yeniden düzenlenmesi. Birinci sezon James Frain ve Mia Kirshner’ın Spock’inebeveynleri Sarek ve Amanda’nın yanı sıra RainnWilson’ın Harry Mudd’ı olarak gösterildi. USS Enterprise’ın sezonluk bir uçurumcu olarak tanıtılması ve ikinci sezonun en azından erken dönemlerinde önemli bir rol oynayacağına dair göstergeler, Pike’ın bir keşif olarak neredeyse kaçınılmaz olanı olarak tanıtıldı.

‘’ Leonard Nimoy ve Zachary Quinto’nunperformanslarının ne kadar inanılmaz olduğunu ve ne [Star Trek film yönetmeni] J.J. Abrams ve orijinal seriler bu karakterle çekilebildiler. Leonard Nimoy’unorijinal tasviri ile ne yaptığını bile anlayabilecek başka bir aktör bulmak, asla o yoldan gitmek istemeyiz.’’

JJ Abrams Kelvin-verse filmlerinin alternatif zaman çizgisinde, Pike’ın rolü, 2009 Star Trek filminde ve 2013’ün Star Trek Into Darkness oyununda aktör Bruce Greenwood tarafından canlandırıldı. Anson Mount ; ‘’ Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli yerel istasyonlarımızda ilk kez orijinal serileri keşfettiğimde 8 yaşından beri Star Trek hayranı oldum’’

Uzay Çağı çalışmaları kapsamında ‘’Mars’ta su bulundu’’  haberini de okuduğumuzun şokunu atlatamadan Mars’a ilk kim ayak basacak tartışmalarında isim kuraları çekildi ve gitmeye hak kazananları  yetiştirmeye yönelik çalışmalar hızlandı.  Fakat yıllar sonra ortaya çıkan vidyo görüntülerinde Ay’a basıldığı yalanmış şeklinde söylentilere sadece güldüm. Çünkü bu tartışmaları sürdürenler başka ırklara zulm edenler…..

Tuğba Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here