Modern İlişkiler Neden Daha Kırılgan?

0
Modern ilişkiler neden daha kırılgan
Modern ilişkiler neden daha kırılgan

İlişkiler üzerine yapılan her konuşmada muhakkak duyacağınız şeylerden biri de eskiden böyle olmadığı. Şartlar daha zor olsa da evlilikler ve ilişkiler daha uzun ömürlüydü. Her şeye, her an ulaşabildiğimiz bu çağda ise ilişkiler adeta havadan nem kapıyor. Peki neden? İşte cevaplar…

1. Hazır değiliz…

Çoğu zaman, uzlaşmaya, kendimizi feda etmeye ve koşulsuz olarak sevmeye hazır değiliz. Beklemek istemiyoruz, bir anda her şeye sahip olmalıyız. Duygularımızı tam anlamıyla yaşamaya bile izin vermiyoruz. Hislerimizi bir bohçaya doldurup zamana bırakıyoruz.

2. Aşkı diğer duygularla karıştırıyoruz…

Modern zamanlarda, yalnızlığımızı bir nebze paylaşacak, bizi sık sık arayacak, birlikte sinemaya gidecek sosyal zeminli ilişkiler kuruyor, öyle insanları tercih ediyoruz. Bizi anlayan, bizi hem acı çektiğimizde hem de mutlu zamanlarımızda destekleyecek bir kişiyi değil. Can sıkıcı hayatları sevmiyoruz ve bu yüzden hayatlarımızı maceraya dönüştüren neşeli bir arkadaş arıyoruz.

3. Maddiyatta sıkıştık!

Sevgi için zaman ve alanımız yok çünkü her şeyimizi para kazanmak için harcıyoruz.

4. Anında bir sonuç bekliyoruz…

Aşık olduğumuz zaman ilişkilerimizin olgunlaşmasını istiyoruz. Ancak mümkünse bu çok da uzun sürmesin istiyoruz. Hiçbir şeyin kendimizde, zamanımıza hatta sevgimize değmediğini düşünüyoruz.

5. Deneme yanılma ilişikler yaşıyoruz!

Günümüzde çoğunluk tek bir insanla hayatını geçirmek istemiyor. Adaylar arasında tercih yaparak daha iyi olduğu düşünülen kişi diğerine tercih ediliyor. Yani ilişkilerin biri bitiyor biri başlıyor.

6. Teknolojiye bağımlı hale geldik…

Teknoloji bizi gereğinden fazla yakınlaştırdı. Çoğu durumda metinler, sesli mesajlar, sohbet mesajları ve görüntülü görüşmeler yüz yüze iletişimin yerini aldı. Artık birlikte vakit geçirmek zorunda değiliz. Zaten birbirimiz hakkında çok şey biliyoruz. Konuşacak bir şeyimiz kalmadı.

7. Uzun süre bir yerde kalamıyoruz

İlişkiler için bir yana bir yerde uzun süre kalmaktan dahi ölesiye korkuyoruz. Bu nedenle kimsenin hiçbir şeye hayatını adama gibi bir düşüncesi kalmadı.

8. Evlilik dışı cinsellik normalleşti!

Bugün, evlilik dışı cinsellik modern yaşamı normalleri arasında girdi.

9. Fazlaca mantıklıyız…

Fazlaca mantıklı bir kuşak oluştu. Her şeye mantık çerçevesinden bakmak, daha az insan, daha az duygu ve his anlamına geliyor.

10. Korkularımız çoğaldı!

Yeni ilişkiler, hayal kırıklıkları, duygusal yaralar ve kırık kalplerden korkuyoruz. Bu yüzden insanların hayatımıza girmesine izin vermiyoruz. Etrafımızda duvarlar inşa ediyoruz.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here