Mitomani Nedir ?

1

MİTOMANİ”YALAN SÖYLEMEYİ SEVİYORUM”

Neden yalan söyleriz? Bizi yalan söylemeye iten sebepler nelerdir? Yalan söylemek bir alışkanlık mıdır ya da bir hastalık mıdır? İşte, bugün toplum arasında “Yalan Söyleme Hastalığı” olarak bilinen Mitomani’yi öğreneceğiz.

Önce “Mitomani nedir?” onu öğrenelim.

MİTOMANİ NEDİR?

Mitomani, kişinin çıkar gözetmeksizin sürekli yalan söylemesi ve zamanla söylediği yalanlara kendinin de inanmaya başlamasıdır. Ayrıca bir davranış bozukluğudur. Kişi, ilk zamanlarında yalan söylediğinin farkındadır ama zamanla bu yalanlar hayatının bir parçası olur ve yalan söylemek rutin bir iş haline gelir.

Peki neden yalan söylemeye ihtiyaç duyarlar?

NEDENLERİ

Aslında bunun birçok nedeni vardır. Bunu başlatan asıl neden ise çocukluğunda öğrendiği yalanlardır. Kişi, çocukluk döneminde rol model olarak en yakını olan ebeveynlerini sürekli izler ve onları taklit eder. Özellikle kişi, ebeveynlerinin sürekli yalan söylediğine şahit oluyorsa bu ilerde Mitomani hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

“Anne ve babam yalan söyleyebiliyor. O zaman bende söyleyebilirim “düşüncesi gelişmeye başlıyor kişide.

Bunun dışında hastalığın başlıca nedenleri arasında onaylanma ihtiyacı, kişilik bozuklukları, aşağılık kompleksi, narsistik bozukluklar ve çocukluk döneminde istismara uğrama gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Ne olduğunu öğrendik. Neden olduğunu da biliyoruz. Ya birinin Mitomani hastası olduğunu nasıl anlayacağız?

Yapmanız gereken ipuçlarını dikkatlice okumaktır.

Birinin mitomani olduğunu gösteren işaretler;

• Mitomaniler yalan söylemekten büyük bir haz duyarlar.

• Yalan söylemekte ısrarcıdırlar.

• Kesinlikle pişmanlık ya da suçluluk duymazlar.

• Söylediği yalanlara kendisi bile inanır.

• Yalanı ortaya çıktığında alıngan ve agresif tavırlar sergiler.

• Ortada bir çıkar olmamasına rağmen, yalan söyleme ihtiyacı duyarlar.

Yukarıda yazılı olan işaretleri sergileyen biri veya birileri çevrenizde var mı? Varsa bile hemen paniğe kapılmayın.

Çünkü Mitomani tedavi edilebilir bir hastalıktır.

TEDAVİSİ

Özellikle şunu unutmayın: ” Çevrenizde öyle biri varsa, lütfen ona karşı olan davranışlarınıza dikkat edin. Çünkü hastanın tedavi öncesi ve sonrası, çevrenin verdiği tepkiler ile doğrudan ilişkilidir.

Bu hastalar çoğu zaman bir sorunu olduğuna inanmaz ve tedavi olmayı reddeder. Hastayı ikna etmek kolay bir iş değildir. Bu durumda ailesi ve yakınları devreye girer. Aile ve yakınları, hastaya karşı kesinlikle ama kesinlikle sinirli ve kırıcı davranışlarda bulunmamalıdır.

Tedavi sürecinde psikiyatristler önce hastayı tanımaya çalışır. Hastayı tanıdıkça; bu hastalığa sebebiyet veren nedenleri öğrenmeye çalışır. Gereken güven ortamı sağlandığında çoğu hasta hızlı bir iyileşme gösterir. Hastalığın tekrar geri gelmesi ise düşük bir ihtimaldir.

Sona doğru yaklaşırken, “Yalancı Çoban” hikayesinden bahsetmek istiyorum.

Çoğumuzun yalan üzerine bildiği en iyi hikaye olur kendisi. Kısaca bir hatırlayalım.

Çoban, canı sıkıldığı için “Kurt var, kurt var” diyerek tüm köylüleri kandırır. Yani yalan söyler. Köylüler ona inanırlar ve hızlıca onu kurtarmaya gelirler ama bir ne görsünler? Kurt yok. İşlerinin başına dönerler. Çoban uslanmaz ve bir daha “kurt var”diyerek bağırır. Köylüler yine inanır ve bir daha koşa koşa onu kurtarmaya gelirler. İkinci kez kandırıldıklarını anladıklarında çok sinirlenirler. Geri dönüp işlerinin başına geçerler. Aradan kısa bir zaman geçer ve çoban “kurt var “diye bir daha bağırır. Ama kimse gitmez çünkü yalan söylediğini düşünürler. Ama bu sefer yalan söylemiyordu. Söylediği yalanların bedelini kurdun gerçekten gelip onu yemesi ile ödemiş oldu.

Peki buradan çıkarılan dersi herkes hatırlıyor mu?

Yalan söylemek yanlıştır. Kim olursan ol hep dürüst ol ve doğruyu söyle

Belki yalan söylediğin için seni bir kurt yemez ama insanların sana olan güvenini kaybedersin. En önemlisi kendini kaybedersin.

Kısaca, sen doğru ol. Seni bilen zaten bilir.

Elif Sevik

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here