Mısır ve Sudan Hidivi Tevfik Paşa

0
29

Hidiv Tevfik Paşa

15 Kasım 1852 yılında Mısır’ın Kahire kendinde dünyaya geldi.  Mısır ve Sudan Hidivi’dir.

(Hidiv: Sultan Abdülaziz zamanında Mısır valilerine verilen ünvandır.) Soyu Kavalalılar Hanedanına dayanmaktadır.  Babası kendinde önce Hidiv olan İsmail Paşadır. İsmail Paşa ilk Hidiv ünvanını alan validir. Kendisinden sonra ise Hidivlik makamına II.Abbas Hilmi Paşa gelmiştir.

Tevfik Paşa babasının da verdiği eğitim sayesinde genç yaşta Meclisü’l Hususi Başkanlığına atandı. Babası tarafından 1879 yılında Başbakanlığa atandı. Babasının da yönlendirmesiyle kabinesindeki bakanlığında İngiliz ve Fransız üyeler atadı. Bu atama kabinedekiler tarafından tepkiye neden oldu.

Abdulhamid İngiliz ve Fransızların etkisinde kalan İsmail Paşayı görevden aldı. Babasının görevden alınmasından sonra Tevfik Paşa veraset yasası gereği babasının yerine Hidivliğe atandı. İngiltere ve Fransa’nın mali denetimi sıklaştırması sonucu Mısır’ ın yıllık gelirinin yarısının borçların ödenmesine ayrılmasını onayladı. Dönemin savaş bakanı olan Arabi Paşa milliyetçi hareketi canlandırdı ve yabancı düşmanlığı hızla büyüdü. Bu durum karşısında Tevfik Paşa Arabi Paşa’ya karşı Fransızlar ve İngilizlerden yardım istedi. 1882 de İskenderiye’ de çıkan büyük milliyetçi ayaklanması katliama dönüştü. İngiliz donanması İskenderiye’yi bombaladı. Bu olayın ardında Tevfik Paşa hain ilan edildi. Paşa İngilizlere sığında.

 

Mısır’ı işgal eden İngilizler, Et-Tellü’l-Kebir’de Mısır Ordusunun Başkomutanı Arabi Paşa’yı bozguna uğrattı. Tevfik Paşa Hidiv olarak tekrar Kahire’ye döndü. Fakat hidivliği işgal güçlerinin denetimi altında sürdü. İngiliz valisiyle sıkı işbirliği içinde olan Paşa 1885’te Sudan’da çıkan Mehdi Ayaklanmasını bastırmadı ve Sudan dan vaz geçti. 7 Ocak 1892 yılında Hulvan’daki sarayında aniden vefat etti.

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here