Mısır Büyücüsü Ubaaner

0

Büyücü Ubaaner*

Memfisin Path tapınağındaki Kherheb’in efendisiydi ve çok bilgi bir adamdı.

Evliydi fakat karısı tarlalarda çalışan genç bir adama aşık olmuştu. Aşığına hizmetkarlarından biriyle içinde güzel kıyafetlerin bulunduğu bir sandık gönderdi. Genç adam armağanı kabul etmesinin akabinde, büyücünün karısına, kadının bahçesindeki kulübede buluşup konuşmaları için teklifte bulundu. Kadın hizmetkâra misafirini ağırlamak üzere bahçesindeki para kayık hazır etmesi için emir verdi.
Kulübe hazır olduğunda kadın kulübeye gitti. Genç adamla birlikte akşam vakti olup da genç adam gidene kadar burada oturup bira içtiler. Neler olup bittiğinden haberdar olan hizmetkâr bu durumu efendisine haber vermeye karar verdi ve sabah olduğunda Ubaaner’e giderek ona karısının geceyi falanca ile birlikte bira içerek geçirdiğini anlattı. Bunun ardından Ubaaner hizmetkâra abonoz ve gümüş-altından yapılan içinde büyü yapmada kullanılan malzeme ve aletlerin yer aldığı mahfazasını getirmesini söyledi.


Mahfaza geldiğinde Ubaaner biraz bal mumu aldı ve ona 7 karış uzunluğunda bir timsah şekli verdi daha sonra timsahın üzerine sesli olarak büyülü sözler okudu ve ona şöyle söyledi “Genç adam benim gölüme banyo yapmak için geldiğinde onu yutacaksın.” Bu sözlerinin ardından Ubaaner, bal mumundan timsahı hizmetkarı vererek ona dedi ki “Genç adam günlük alışkanlığına bağlı olarak göle banyoya geldiği zaman timsahı onun ardından suya atacaksın.” Efendisinden timsahı Teslim alan hizmetkar oradan ayrıldı.
Daha sonra Ubaaner’in karısı hizmetkâra yine bahçedeki küçük kulübeye hazır etmesini söyledi, çünkü burada biraz vakit geçirecekti. Hizmetkar kulübeyi donattıktan sonra kadın buraya gitti ve genç adam onun ziyaretine geldi. Kulübeden çıkmasının ardından genç adam göle banyo yapmaya gitti. Hizmetkar onu takip etti ve balmumundan timsahı suya attı timsah bir anda yaklaşık 11 fit uzunluğunda koca bir timsaha dönüştü ve genç adamı yakalayıp yuttu. Bu olay gerçekleştiği sırada , Büyücü Ubaaner firavunla birlikteydi ve ona hizmet için 7 gün boyunca Firavun’un yanında kaldı bu süre boyunca genç adam nefes alacak hava olmayan bir halde gölün içindeydi. Yedi günün sonunda Firavun Nebka büyücüye yürüyüşe çıkma teklifinde bulundu yürüyüşleri sırasında Ubaaner firavuna genç bir köylünün başına gelen mucizevi bir olayı görmeyi isteyip istemediğini sordu. Firavun istediğini belirtince birlikte büyücünün gösterdiği yere doğru gittiler. Göle vardıklarında Ubaaner timsahla ilgili büyülü sözleri okudu ve ona sudan dışarı yanına genç adam da olduğu halde gelmesini buyurdu timsah kendisinden istenileni yerine getirerek onların yanına geldi. Firavun hayvanı görünce onun ne kadar da korkunç olduğunu haykırdı. Firavun’un timsahtan korkmuş bir hali vardı. Ancak büyücü korkusuzca yere eğilip timsahı eline aldı ve işte o anda canlı timsah bir anda yok oldu ve yerindeyse yalnızca bal mumundan bir timsah kaldı daha sonra Ubaaner Firavun Nebka’ya genç adamın karısıyla bahçedeki kulübede konuşup içki içerek nasıl vakit geçirdiklerini anlattı. Bunun üzerine firavun balmumundan timsaha “Git ve sana ait olanı al” dedi. Timsah Büyücünün ellerinden göle doğru zıpladı ve yeniden büyük ve canlı bir timsah halini aldı timsah genç adamı da yanına alarak yüzerek uzaklaştı. Daha sonrasında onlara ne olduğunu hiç kimse asla öğrenemedi bu olayın ardından firavun muhafızlarına Ubaaner’in karısını yakalamalarını emretti muhafızlar kadını sarayın Kuzey kıyısında bir alana götürüp onu orada yaktılar küllerini de nehre saçtılar. Firavun Keops hikayeyi öğrenince atası Nebka’nın mezarına sunuların ve büyücü Ubaaner’e sunulmak üzere hediyelerin hazırlanması için Emir verdi.

Bu hikaye üçüncü Hanedan Firavunu Nebka döneminde gerçekleşen bir olayı anlatmaktadır.
Hikâye prens Kepren tarafından firavun Khufu’ya (keops) anlatılmaktadır.

(*) Ubaaner taşları yaran anlamına gelmektedir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here