Milli Kayakçılarımızdan Aslı Nemutlu Aslında Kimdir?

0

 

ASLI NEMUTLU

Türk millî kayakçı.

Aslı Nemutlu, 24 Mart 1994 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1 kardeşi vardır. Kardeşi “Ece” 2001 yılında kendisi de henüz 1.sınıfta okurken dünyaya gelmiştir.

2,5 yaşında ” İlk Çizgi ”  yuvasında eğitiminin ilk tohumlarını atmıştır daha sonra 4,5 yaşında iken ” Sihirli Çan “ yuvasına gitmiştir. Caddebostan Irmak İlköğretim Okulu’nda eğitim görmeye başlamıştır fakat 3.sınıftayken bu okuldan ayrılmıştır. 3.sınıfta orta öğretimini tamamlamak için Ömerli Alev İlköğretim Okulu’na transfer olmuştur. Özel Saint Joseph Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra 17 yaşındayken, hedeflediği hukuk bölümü için ders çalışmalarına hız katmıştır.

Aslı Nemutlu, disiplinli çalışması ile Almanca, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 3 lisan öğrenmiştir ve ailenin gurur kaynağı olmuştur.

Bale hayatına 6 yaşında başlamıştır. Aldığı bale eğitiminde de çok başarılı olmuştur. Okulunun düzenlediği 4 büyük resitalde görev almıştır. Kardeşi Ece ile de 2007 ve 2011 Bale Resitallerinde birlikte aynı sahnede yer almışlardır. 

Piyanoya da ilgisi bulunan Aslı Nemutlu, bu aktiviteye 5 yaşında başlamıştır.

Aslı’nın ilgilendiği diğer spor dalları ise;

➡ su kayağı

➡ wakeboard (su üstünde snowboard ya da rüzgârsız sörf )

➡ kıteboard (uçurtma ve küçük board ile beraber sörfçüye su üzerinde özgürce hareket etme)

➡ surf (dalgalar üstünde tahta ile kıyıya doğru kaymak)’ tür.

Adrenalin sporları da ilgisini çekmiştir. Scuba diving (tüplü dalış) ve parasailing (bir su sporu aktivitesi) de denemiştir.

Bu arada kayak yapmaya ise 3 yaşında başlamıştır. 2004 yılında Alev kayak Takımı’na girmiştir. 2005 yılında Uludağ’da yapılan yarışlarda minikler kategorisinde üçüncü olmuştur ve bir yıl sonra, yine Uludağ’da düzenlenen yarışlarda slalomda altıncılık, büyük slalomda ise dördüncülük elde etmiştir. Aynı yıl Palandöken’de yapılan yarışmalardaysa Türkiye birinciliğini kazanmıştır. Bu dereceleri onun Türkiye Millî Kayak Takımı‘na girmesine yardımcı olmuştur. 2012 yılında Türkiye Gençler Kayak Şampiyonası‘na hazırlık yaptığı Erzurum Konaklı Kayak Merkezi’nde antrenman esnasında düşmüş ve boynunun kırılması sonucu 12 Ocak 2012 tarihinde yani 18 yaşında hayatını kaybetmiştir. Cenazesi İstanbul’a getirilmiş Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

 

websitesi : http://www.aslinemutlu.net/

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here