Milli Futbolcu Burhan Sargın

0

Burhan Sargın Kimdir ?

⚽ Burhan Sargın yada lakabıyla Canavar Burhan 1929 yılında Ankara’nın Hacettepe mahallesin de doğmuş ve burada dünyaya gözlerini açmıştır. Üç erkek kardeş olan Burhan Sargın bu kardeşlerin en küçüğüdür. Babası uzun yıllar Hacettepe’nin muhtarlığını yapmıştır. Babası futbol oynamasına kızardı. Burhan Sargın orta okul da iken babası vefat etmiştir. İlk okulu hisar ilk okulun da okuyan Burhan Sargın ilk okulu bitirdikten sonra Yeni şehirde ki Atatürk lisesine başladı Burhan Sargın burada bir sene okuduktan sonra Marifet kolejine geçiş yapmıştır. Bu kolejin futbol takımına giren Sargın bu takım da şampiyonluk da yaşamıştır. Ardından  hem kolej Takımı hem de semti olan Hacettepe’nin takımı Hacettepe Spor Kulübü’nde forma giymeye başlamıştır.

⚽ Ardından Beşiktaşlı yöneticilerin dikkatini çeken Burhan Sargının Beşiktaş’ın bir hazırlık maçında da forma giymesi için teklif almıştır. Bu teklifi kabul eder ve o maçta iki gol birden kaydeden Burhan Sargın Beşiktaş Futbol Kulübü ile antrenmanlara çıkmaya başlar. Ancak İstanbul’a bir türlü ayak uyduramayan Burhan Sargın memleketi Ankara’ya geri döner. Fakat bu kaçış fazla uzun sürmez ve bu kez Fenerbahçe ile sözleşme imzalayan Burhan Sargın 1951 yılında kendini tekrar İstanbul da bulur.

 

⚽ Fenerbahçe’de bir çok gole imza atıp defalarca şampiyonluk yaşayan Burhan Sargın asıl başarısını ise Milli Takım’da yakalamıştır. 1954 yılında Türkiye Milli Takımının o zamana kadar kazandığı en büyük başarıda da pay sahibi olan Burhan Sargın hatta bu başarının mimarlarından da biridir. Dünya kupasına katılmak için yapılan kurada İspanya ile eşleşen Milli takım İlk maç ta Madrid’de rakibine 4-1 kaybetmıştir. Milli takım rövanş mücadelesinde ise rakibini 1-0 yenmeyi başarmıştır bu maçta ki gölü Burhan Sargın atmıştır. O zamanlar gol averajı kuralı olmadığı için tarafsız bir sahada üçüncü bir maç oynanmıştır. Bu maçta 2-2 beraberlik ile sonuçlanmıştır. Burhan Sargın bu maçta 1 gol 1 asistlik bir performans performans sergiliyerek adeta Milli takımı sırtlamıştır. Berabere biten bu karşılaşmanın ardından o zamanlar penaltı atışları kuralı da olmadığını için iki takım arasında kura çekimi gerçekleştirilmiş ve bu kurayı Türkiye Milli takımı kazanarak dünya kupasına gitmeye hak kazanmıştır. Böylece Türk Milli Takımı Burhan Sargının çok büyük katkılarıyla İsviçre de düzenlenecek olan 1954 Dünya kupasına gitmeye hak kazanmıştır. Bu dünya kupası Türk Milli Takımının Tarihte katıldığı ilk dünya kupasıdır. Ancak Türk Milli takımı bu turnuvada herhangi bir derece elde edememiştir. Burhan Sargın ise toplam da sekiz kez giydiği milli formayla yedi gol atarak inanılmaz bir istatistiğe sahip olmuştur.

⚽ Milli takımdaki başarısının ardından Ordu Milli Takımı’na alınan Burhan Sargın milli takımda ki başarısını ordu milli takımda da tekrarlamıştır. O yıllarda hemen hemen  her ülkenin ordu milli takımı bulunmaktaydı ve bu takımlara  üst seviye futbolcular alınıyordu. 1955 yılın da İtalya da düzenlenen Dünya kupasında Ordu Milli takımımız finalde İtalyayı 3-2 yenerek Dünya Şampiyonu olmuştur. Final maçında 3 gölün 2’sini Burhan Sargın atmıştır.

⚽ 1956 yılında Fenerbahçe’den ayrılan Burhan Sargın Adalet takımına transfer olmuştur. 1960 yılında Fenerbahçe’ye geri dönen Burhan Sargın 1960 yılında futbolu burada bırakır.

⚽ Futbol kariyerinin ardından iş hayatına atılan Burhan Sargın günümüzde saygın bir iş adamıdır. Şu anda 88 yaşında olan Burhan Sargın İstanbul’da yaşamaktadır.

 

 

2011

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here