Milli Eğitim Bakanlığından İstifa Edenler Yeniden Atama Bekliyor

0
Milli Eğitim Bakanlığından İstifa Edenler Yeniden Atama Bekliyor
Milli Eğitim Bakanlığından İstifa Edenler Yeniden Atama Bekliyor

Sağlık Bakanlığının istifa sonrası yeniden atama yapmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışanlar da yeniden atama bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, memurların istifa ettikten sonra tekrar atanabilmelerinin 657 Sayılı devlet memurları kanununda düzenlenmesine rağmen Şubat 2016’dan bu yana yeniden atama yapmıyor.

YENİDEN ATAMALAR NASIL YAPILIYOR?

Devlet memurluğundan ayrılmış olanlar, daha önce öğretmen unvanlı kadroda adaylıklarının kaldırılmış olması şartıyla, öğretmen olarak atanmak üzere yeniden atama kapsamında başvuruda bulunabilirler.

Devlet üniversitelerinde en az iki yıl öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman olarak görev yaptıktan sonra bu görevlerden ayrılanlar, mezun oldukları alanların atama yapılacak alana uygun olması şartıyla, öğretmen olarak atanmak üzere yeniden atama kapsamında başvuruda bulunabilirler.

KPSS ŞARTI ARANMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığına ait öğretmen unvanlı kadrolara atama yapılırken çeşitli usuller kullanılmakta olup, bu usuller arasında “yeniden veya kurumlararası yeniden atama” usulü de yer alıyor.Yeniden veya kurumlararası yeniden atama yoluyla öğretmen olarak atanacaklarda; KPSS’den belli bir taban puan ve üzerinde puan almış olma şartı aranmadığı gibi, bu yolla atananlar aday öğretmenlik dönemine de tabi tutulmuyor.Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here