Mihrimah Sultan Kimdir ?

0
17

MİHRİMAH SULTAN

  Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan ikinci çocuğu olarak 1522 yılında İstanbul’da Topkapı Sarayı’nda dünyaya gelmiştir ve çok hayırhah bir hanım olup, Rüstem Paşa’yla evlenmiş ve daha sonra Rüstem Paşa sadrazam olmuştur.

  Mihrimah Sultan’ın hayatına yönelik anlatılan hikayelerden ilgimi en çok çeken Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan aşkı oldu. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez bu rivayetler tabii, asırlar geçmiş ve tarihin tozlu sayfalarına onlarla birlikte gömülmüş hikayeler bunlar..

  Rivayet odur ki, Mimar Sinan 50’li yaşlarındayken o sıralar henüz 17 yaşında olan güzeller güzeli Mihrimah Sultan’a aşık olur. Aşkını dile getiremez yaptığı mimarilere içini dökmeye, sevgisinin güzelliğini yansıtmaya başlar. Mimar Sinan bu dönemde evlidir ve eşi Mimar Sinan’ın başka bir kadına aşık olduğunu bilir ama asla sesini çıkarmaz. Mimar Sinan Kanuni Sultan Süleyman’a Mihrimah Sultan ile izdivaç gerçekleştirmek istediğini söyler, ancak bu izdivaca Hürrem Sultan engel olur. Kızını o zamanlar lakabı Bitli Rüstem olan Rüstem Paşa ile evlendirir. Bu evliliği gerçekleştirmek istemesinde sebebin devletin yönetimine daha çok karışmak amaçlı olduğu söylenir, zaten bu evlilikten sonra Rüstem Paşa sadrazam olur. Belirttiğim gibi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyoruz. Mimar Sinan bu olaydan sonra aşkını mimarisinde daha çok belli etmeye başlar. Çokça abartır ve sonunda bütün dünyayı hayran bırakan mimari zekasıyla iki cami inşa eder. Aynı anda Edirnekapı’da bulunan Mihrimah Sultan Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin minarelerinin arasından ay doğar. Çünkü Mihrimah Ay ve Güneş demektir. Bu camiilerin Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a aşkını belirtmek için yaptığı söylenir.

  Mihrimah Sultan bunların yanı sıra çok iyi yetiştirilmiş ve çok zeki bir kadındır. Annesi öldükten sonra babasına daha sonra tahta çıkan kardeşi 2. Selim’e çok yardımcı olur bunla da kalmaz yeğeni 3. Murat tahta çıktığında zekasıyla ona da yardımcı olduğu için ‘Hala Sultan’ lakabını almıştır.

  Mihrimah Sultan 25 Ocak 1578 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Babasının türbesine defnedilmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here