Mide Küçültme Ameliyatı

0

Uzunca bir süre gündemde kalan, daha çok mide küçültme operasyonları ile meydana gelen ölümler ile adını sıkça duyduğumuz bir konu bariatrik cerrahi. Özel hastanelerde oldukça yüksek fiyatlara yapılan operasyonlar, sadece belirli bir kesime hitap etse de devlet hastanelerinde de uygulanmaktadır. Kimler bu tedaviyi uygulamalı zararları neler hepsini buyurun inceleyelim.

KİMLER MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI OLABİLİR?

Öncelikle bu başlığa bakalım ki bu yöntemi düşünenler uygunluk derecelerine bir baksınlar.

Herkesin bildiği gibi aşırı obez kişilerde bu tedavi uygulanmaktadır. Ancak obezite hastalarının tamamı bunun için uygun değildir. Öncelikle olması gereken beden kitle indeksi (BKI) değerinin 45 ve üzeri olması gerekmektedir. Morbit Obez dediğimiz bu grup hastalarda artık vücuttaki aşırı yağlanma ve ağırlık yüzünden iç organların çalışması aksar. Kişinin vücudu kendi yapması gereken işlevleri yapamaz duruma gelir. Normal kişiler için yaş aralığına göre BKI değeri değişir. 18-35 yaş için BKI üst sınır 25, 35-45 yaş için BKI değeri üst sınırı 26, 45-55 yaş için 27 ve 55+ yaş için BKI 28 değeri idealdir. BKI değeri 45 ve üzeri olan hastalarda öncelikle diyet tedavisi ve spor başlanır. Hasta belirli bir zaman kontrol edilir ve eğer kilo verme sürecinde bir ilerleme olmazsa mide küçültme ameliyatı yapılır. Olması gereken ve uygulanması gereken süreç budur.

BKI hesaplaması boy/boyunuzun metre cinsinden karesi ile hesaplanır. Örneğin 1.75 metre boyunda, 80 kg ağırlığındaki birinin BKI değerini birlikte hesaplayalım. 80/(1.75*1.75)= 26.1 çıkar. Siz de bu formül ile kendi BKI değerinizi hesaplayabilirsiniz.

Sonraki olması gereken endokrinoloji ile ilgili belirtilen hastalıkların olmamasıdır.

Aşırı uyuşturucu ve alkol bağımlıları da bu tedaviyi olmamalıdır.

Benim bu tedaviyi tavsiye etmediğimi öncelikle belirteyim. Çünkü kilo verme tedavisinde en son yapılacak işlemi ilk uygularsanız sağlıksız sonuçlar elde edersiniz. Şimdi bu durumun sakıncalarından bahsedeceğim.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATININ RİSKLERİ

Mide küçültme ameliyatlarında riskler yaş ve hastalık durumlarına göre değişmektedir. Yaş arttıkça riskle de artar. Erken yaşlarda görülen komplikasyonlar daha az rastlanır.

Risklerden ilk olarak anestezi sırasında başlar. Ağırlık fazla olduğu için bütün vücuda yetecek kadar anestezi kullanmak zor olacaktır.

Mide küçültme ameliyatlarında ölüm oranı ise %5’tir. Bu oran hastane veya klinik şartlarına göre, doktorun tecrübesine göre değişebilmektedir.

Ameliyat sonucu bir anda hızlı kilo kaybı yaşanacağı için bazı kişilerin bu ameliyatı kaldıramayacağı da bilinmelidir. Hızlı kilo kaybına vücut adapte olmadığı takdirde ölümle sonuçlanma ihtimali yüksektir.

 

ÜLKEMİZDE MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARINDAKİ YANLIŞLAR

En büyük yanlış kazanç sağlayacağım diye 10-15 kilo fazlası olan kişilerin de ameliyat edilmesidir. Uygun diyet ve spor programı ile halledilebilecek az bir kilo fazlası için ameliyata gerek yoktur. Burada etik dışı davranan doktorların sebebiyet verdiği bu durumdan kaçınmak gerekir. Bu konuda siz değerli vatandaşlara da büyük görev düşmektedir. 40 kilo fazlanın altında kilo probleminiz varsa bu tedavi yöntemine lütfen başvurmayın.

Diğer bir yanlış ise ameliyathane standartlarında olmayan kliniklerde bu ameliyatın yapılmasıdır. Hijyenik ortamın tam olarak sağlanamadığı bu yerlerde enfeksiyon kapma oranınız yüksektir. Ameliyat olacağınız yeri iyi araştırmanızda fayda var.

Diğer bir konu ise ameliyata girecek olan doktorun tecrübesi. Alanında uzman değilse ve daha önce bu ameliyatlara girmediyse tercih etmemenizi tavsiye ederim.

Ama bu konuda ülkede yapılan en büyük sorun yine bizde. Neden diyecek olursanız en hazır yönteme başvuruyoruz da ondan. Sonuçta tedavi yöntemi daha basitken risklerle dolu bir ameliyata giriyoruz. Bunun yerine sağlıklı beslenmek bize zor geliyor. Bu ameliyatla kilo veren kişiler ileriki zamanlarda eski yemek alışkanlıklarına devam ettikleri takdirde tekrar aynı kiloları aldıkları gözlenmiştir. Burada esas husus yine sağlıklı beslenmekten geçer. Siz beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmezseniz obez bir birey olmaktan kurtulamayacaksınız demektir.

 

AMELİYAT SONRASI

Gelelim ameliyat sonrasına. Evet ameliyattan sonra hızla kilo kaybedeceksiniz. Ayda 15 kilogram civarı kilo vereceksiniz. Ama kimse dümdüz ve fit bir karın ya da kalça beklemesin. Çünkü büyük oranda deriniz sarkacak. Bunu düzeltmek için tekrar plastik cerrahiye başvurmanız gerekir ki sarkan fazla deri bir başka ameliyat ile alınsın. Hiçbir zaman vücudunuz eski halini almaz. Ameliyat olana kadar yani daha doğrusu sizin paranızı alana kadar her şey çok güzel ilerle ama kimse sonrasında olacaklardan bahsetmez. İşte sonrası sarkan 5 kilo deri olacak. Ameliyat olmadan önce tekrar düşünün. Benim kanaatim en güzel yöntem (ameliyat olmaya mecbur kalanlar hariç) bu yazıyı okuduktan sonra hemen gidin spora yazılın ve size uygun bir diyet lisesi edinin. Vazgeçmeyin ve devam edin.

Kendinize yapacağınız en büyük iyilik bir kere geldiğiniz dünyada daha sağlıklı yaşamak ve hayatın her alanından keyif almaktır. Bunun için kendinize her zaman iyi bakın. Herkese sağlıklı bir ömür diliyorum.

DİYETİSYEN MUHAMMED TURFAN

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here