Mia Hamm Kimdir ?

0

MİA HAMM KİMDİR?

Kadınlar futboldan ne anlar, ofsaytı açıklayabilen kadın varsa helal olsun diyen beyler sıkı durun. Çünkü henüz Mia Hamm ile tanışmadınız. Zira kendisiyle tanışmış olsaydınız kurduğunuz her cümle daha ağzınızdan kelimelere dökülemeden buza çevrilirdi. Kadınların yapamadığı herhangi bir şey var mı ki ofsaytı açıklayamasın, futboldan anlamasın? Anlamayı bırakın futbolda çoğu erkek futbolcuyu solda sıfır bırakan, yemek yapmakta değil de gol atmakta bir numara olan biriyle karşı karşıyayız: Mia Hamm.

Amerikalı eski kadın milli futbolcu olan Mia Hamm’ın gerçek adı Mariel Margaret Hamm’dır. 17 Mart 1972 doğumlu olan Hamm ABD’de dünyaya gözlerini açtı. Spora fazlasıyla önem veren Kuzey Carolina Üniversitesi, Chape Hill’e girmesiyle futbol kariyerinin temellerini atmaya başladı.

MİA HAMM’IN BAŞARILARI

ABD Kadın Milli Futbol takımında forma giymeye başladığında kendisi henüz on beş yaşındaydı. Bu kadar genç yaşta milli takıma girmesiyle de “ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın formasını giyen en geç futbolcu” ünvanını bünyesine kattı. Bu başarılarının sadece başlangıç noktasıydı. Akabinde henüz on dokuz yaşına girdiği 1991 yılı, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda formalara büründü.

Modern zamanların en iyi kadın futbolcusu gösterilen Mia Hamm sahada forvet mevkiinde oynamaktadır. Ulusal başarılarıyla zaten Amerika’da tanınan Hamm uluslar arası arenada tam tamına attığı yüz elli sekiz gol ile dünya futbol tarihinin en çok gol atan kadın  milli oyuncusu olarak yeni bir rekora imza attı.

2001 ve 2002 yıllarında FIFA tarafından Yılın Kadın Futbolcusu seçildi.

Dünyaca ünlü futbolcu Pele’nin oluşturduğu FIFA 100 Liste’sinde de yer alarak futbol tarihinde en çok milli olan ikinci futbolcu oldu.

Başarıları dillere destan olan Hamm sadece bayanların futbol alanında değil dünya futbolunda tam bir efsane. Efsane olmayı da sadece futbola erken başlayarak elde etmemiş tabii ki. Futbolda birçok alanda ‘rekortmen’ sıfatını üzerine almış. Öyle herkesin kolayca aşık atamayacağı, çıtayı zirvelere taşımakta hiçbir mahsur görmeyen bir futbolcu olmakta da gecikmemiş kariyerinde. Kendisi her ne kadar zirvelerde de olsa kendisini yeterli görmediğini şu sözleriyle de bizlere bildirmiş: “Pek çok kişi benim dünyadaki en iyi kadın futbolcu olduğumu söylüyor. Ben öyle düşünmüyorum ve bu yüzden bir gün olabilirim.”

MİA HAMM’IN AİLESİ

Şu an kırk altı yaşında olan eski milli futbolcu 1994 yılında Christian Corry ile dünya evine girdi. Yedi yıl evli kalan çift 2001 yılında boşandılar. Bu evliliğini talihsiz bir şekilde sonlandırması Hamm’ı mutlu olmaktan alıkoyamamış. Aradan geçen iki yıl sonra tekrar evlenmeye karar veren Hamm 2003 yılında kendisi gibi bir sporla ilgili, beyzbolcu ve spor analisti olan Nomar Garciaparra ile evlendi. Mutlu çiftin Garret Garciaparra, Ava Carolina Garciaparra ve Grace Isabella Garciaparra olmak üzere üç tane de çocuğu var.

Çocuklarına kardeşlerinin isimlerinden veren Hamm’in beş kardeşi var: Garret Hamm, Carolina Hamm, Tifanny Hamm, Martin Hamm Lovdy Hamm.

Son olarak da başarısının arkasındaki parolasını belli eden Hamm’in sözleriyle uğurluyorum sizleri: Kazanmanın ‘her şey’ olmadığını söyleyenler hiçbir şey kazanamamış olanlardır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here