Mevsim Geçişlerinde Hasta Olmamak İçin Ne Yapılmalı

0

Özellikle mevsim geçişlerinde karşılaştığımız hastalıklara karşı vücut direncini korumak ve hasta olmamak için içmeniz gereken bitki çaylarını bir araya getirdik. Özellikle bu dönemlerde hasta olma ihtimaline karşı bu çayları tüketerek kendinizi koruyabilirsiniz. İşte şifa kaynağı olan bitki çayları…

ENFEKSİYON DÜŞMANI EKİNEZYA

Enfeksiyonlara karşı etkilidir. Grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklarda önemli rol oynar. Bir çay kaşığı ekinezyayı bir bardak suda on dakika kaynatıp tüketebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN ZENCEFİL ÇAYI

Gribin baş düşmanı zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve bulantı için harika bir alternatif olan zencefil bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile de ön plana çıkmayı başarıyor. Ağrı kesicidir ve kansere karşı savaş açar. Bir bardağı kaynamış su ile doldurun. İçine bir tatlı kaşığı zencefil, bir tatlı kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ilave edip karıştırın. Her gün tüketim için uygundur

SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİYLE PAPATYA

Yaraları iyileştirmede etkilidir. Özellikle hastalık döneminde ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde etkili olur. Boğaz ağrılarını giderir ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Kaynar suyu bir bardağa doldurun ve içine iki tatlı kaşığı papatya ekleyin. Üstünü kapatıp yaklaşık on dakika bekletin. Sürenin sonunda süzüp tüketebilirsiniz.

HAZIMSIZLIĞA KARŞI ELMA ÇAYI

Elma içerdiği E ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemini koruma özelliğine sahiptir. Lifli yapısı ile hazımsızlığı ortadan kaldırır. Tarçın, iltihap sökücüdür. Büyük bir antioksidan kaynağı olan tarçın kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürür. Kansere karşı korur, enfeksiyonlarla savaşır. Elmalı tarçın çayını siyah çay ile aynı yöntemi kullanarak demleyip tüketebilirsiniz.

KIŞ MEVSİMİNİN VAGZEÇİLMEZİ IHLAMUR

Kokusu herkes tarafından sevilen ıhlamur, bitkilerin en bilinenlerinden olmakla birlikte oldukça da değerlidir. İdrar ve balgam söktürücüdür. Göğsü yumuşatır. Kış aylarında tüketilmesi çok faydalıdır. Siyah çay ile aynı yöntemde demleyip tüketirken bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz.

SİNDİRİM SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN KARAHİNDİBA

Karahindiba sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Vücuttaki kanı temizleme özelliğine sahip olan bu bitki sizi mevsim geçişlerinin zorluklarına karşı koruyacak. Karaciğer ve böbrek temizleyici olarak kullanılır. Bir tutam Karahindiba bitkisini kaynamış suda on dakika bekletip tüketebilirsiniz.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here