Merzifon’un Kurtuluşu (27 Eylül 1919)

0

Merzifon, Amasya ilimize bağlı sakin ve serin yaşantısıyla tam bir dinlenme yeri olan güzide şehirlerimizdendir. Bir Merzifon doğumlu olarak kurtuluş günümüzü sizlere bildirmekten gurur duyarım 🙂

Merzifon, M.Ö. VII. Yüzyılda kurulmuş eski bir yerleşim merkezidir. Bozok Türkleri tarafından kurulduğu kabul edilmektedir. M.Ö. 718 yılında kurulan Marsevinç kasabasının adı zamanla Mersuvan, Merzifon şeklini almıştır. Başka bir söylentiye göre de İranlı V. Mihridat tarafından M.Ö. 222 yılında inşa ettirilen Merzpont Kalesi’nin adı zamanla Merzifon’ a dönüştürülmüştür. Merzpont, Farsça sınır, karargah anlamına gelmektedir.

Taşanoğulları Hasan ve Ali Bey zamanında, 1393 yılında Yıldırım Bayezid’in Amasya’yı fethetmesiyle birlikte yaklaşık 3 yıl süren mücadele sonucunda Merzifon bölgesi de Osmanlı hakimiyetine girmiştir.Osmanlı döneminde, Sivas eyaletine bağlı Amasya Sancağının kazasıdır.

1402 yılında Yıldırım Bayezid ile Timur arasındaki savaşta dağılan Osmanlı birliğini Amasya şehzadesi Çelebi Sultan Mehmet yeniden sağlayarak Osmanlı tahtına çıkmıştır. Bölgede sükunetin sağlanması ile Merzifon şehri de eski önemine kavuşmuştur. Osmanlı hakimiyetine giren şehir İstiklal Savaşı’na kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

Osmanlı döneminde  Merzifon, tarım ve ticaret hayatındaki canlılık sayesinde kültür merkezi olmasıyla tanınmıştır.

I. Dünya savaşından sonra Merzifon, 15 Mart 1919 tarihinde İngilizler tarafından işgal edildi. İşgal altındaki Merzifon’ da 16 Haziran 1919 tarihinde büyük bir miting düzenlenerek İzmir’ in işgali protesto edildi. O sırada Amasya’ da bulunan büyük önder Mustafa Kemal Paşa, mitingi bir telgrafla İstanbul’ da ki Harbiye Nezaretine bildirdi.

Merzifon halkının işgal boyunca sürdürdükleri cesur tepkisi sonucu İngilizler 27 Eylül 1919 tarihinde Merzifon’ u terk etmişlerdir.

Yerel örgütlenme için Mustafa Kemal’in verdiği buyruklar üzerine Müftü Vehbi Efendi’nin başkanlığında, Belediye Başkanı Hacı Ömer, Mahami Kardeşlerden Avukat Sadık Bey,Ganizade Hacı Hafız,belediye Doktoru Hakkı ve Siryalı Rıza Efendi tarafından “Merzifon Müdafaa-i Hukuk Derneği” kurulmuştur.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here