Mercedes’in Kralı: Karl Benz

0

KARL BENZ KİMDİR?

MERCEDES… Dünya’nın devasa otomobil firması… Birçok insanın hayallerini süsleyen o güzel otomobillerin üretimini sağlayan, rakipsiz denilebilecek müthiş şirket… Peki; bu devasal şirketi kim kurdu ya da temellerini kim attı? Bir Mühendis adayı olarak benimde idolüm diyebileceğim adam: Karl Benz. Peki, kimdir bu Karl Benz? 

Karl Benz; Alman Makine Mühendisi ve aynı zamanda motor tasarımcısıdır.

 

 

HAYATI

26 Kasım 1844 tarihinde Karlsruhe‘de bir makinistin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Babası bir lokomotif sürücüsü idi. Karl, henüz 2 yaşındayken babası zatürreye yakalanarak vefat etti. Zor geçim şartlarına rağmen annesi kendi hayatını hiçe sayarak Karl Benz’in iyi bir eğitim alması için büyük emekler sarf etti.

 

A) GENÇLİĞİ VE EĞİTİM YILLARI

 

Karl Benz, ilk olarak Karlsruhe’ de eğitimine başladı. Olağanüstü bir öğrenciydi, kısa zamanda hemen hocaları tarafından fark edildi. Önce bir dil okulunda okumaktaydı ancak zaman içerisinde ilgisinin ve yeteneklerinin Fen ve Matematik Bilimleri doğrultusunda etkili olduğunu görünce 1853’de başladığı Ortaöğretimini bitirdikten sonra Politeknik Üniversitesi’ne girdi. Burada Makine Mühendisliği okudu ve 1864 yılında 19 yaşında iken mezun oldu.

Benz; daha sonra da lokomotif, binek araçları ve köprü inşasında deneyim kazandı. Bir terazi fabrikasında teknik ressam ve tasarımcı olarak çalışmaya başladı ve bunun için Mannheim’e taşındı.

1868’de Pforheizm’de bir köprü inşaatı firmasında, ardından da Viyana’da demir konstrüksiyon firmasında çalıştı. 1871’de Mannheim’da August Ritter’le birlikte daha sonra otomobiller için sac-metal işleme fabrikasına dönüşecek olan demir döküm ve makine fabrikasını açtılar.

İlk yıl kötü giden işler ve ortağının güvenilmezliği sebebiyle iş yaptıkları araçlara el konuldu. Benz bu zorluğu nişanlısı Bertha Ringer’in çeyizi ile Ritter’in hisselerini de satın alarak aştı.

Karl Benz ve Bertha Ringer 1872 yılında evlendiler. Bu evlilikten 5 çocukları oldu. İşletmedeki bu talihsizliğine rağmen Karl Benz, sahip olduğu fabrikada yeni motorların gelişmesine öncülük etti. Daha fazla gelir elde etmek için 1878 de yeni patentler elde etmek için çalışmalara başladı. Çağdaşları olan diğer Alman mucitler Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ile aynı proje üzerinde çalışmaya başladılar. Ancak Benz önce çalışmasının ardından da içten yanmalı motorun otomobillere uygulanabilirliğini sağlayan bütün süreçlerin patentini aldı. Karl Benz 1878’de tasarladığı ilk motorun patentini 1879’da aldı.

 

B) İLK OTOMOBİL

1885 yılında, dünyanın içten yanmalı bir motora sahip ilk pratik olarak kullanılabilir otomobilini tasarladı ve inşa etti. Bir yıl sonra, 29 Ocak 1886’da benzin ile çalışan ilk arabanın patentini (DRP No. 37435) aldı. Motorcar adı verilen üç tekerlekli bir otomobildi.

 

C) MOTORWAGEN’i (İlk Araba) GELİŞTİRMESİ

Benz, yeni bir gelir kaynağı ve iş kurma umuduyla iki zamanlı bir motorla çalışmalara başladı. Hayalindeki motoru tasarlayabilmek için gaz kelebeği, ateşleme, buji, karbüratör, debriyaj, radyatör ve vites değiştirme gibi motor sisteminin birçok parçasını icat etti.

İlk patentini 1879’da aldı. 1883 yılında Almanya’nın Mannheim şehrinde endüstriyel motor üretmek üzere Benz & Company’yi kurdu. Daha sonra Nicolaus Otto’nun patentini temel alan dört zamanlı bir motorla çalışan bir araba inşa etmeye başladı. Benz ilk olarak arabanın su soğutmalı motorunu, elektrikli ateşleme sistemini, diferansiyel dişlilerini ve sonra da üç tekerlekli olan arabanın gövdesini tasarladı.

Benz ilk dört tekerlekli otomobilini 1891 yılında yaptı. Benz & Company’yi kurdu ve 1900 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline geldi.

Ayrıca, Baden Grand Duke’ün ona ayrıcalık kazandırdığı ilk yasal olarak lisanslı sürücü oldu. Yani dünyada ilk ehliyet alan kişi Karl Benz’dir. Özellikle dikkat çekici olan nokta, Karl Benz’in nispeten mütevazi bir geçmişe sahip olmasına rağmen bu derce başarılı olabilmesiydi.

 

D) MOTORWAGEN’ DEN SONRASI VE EMEKLİLİĞİ

Karl Benz;

 ➡ 1893’te 1.200 Benz Velos üretildi ve bu dünyanın ilk ucuz, seri üretimli otomobil oldu.

 ➡ 1894’te dünyanın ilk otomobil yarışına katılarak 14. sırada tamamladı. 

➡ 1895’de ilk kamyonu ve ilk otobüsü tasarladı.

 ➡ 1896 yılında boksör motor tasarımına patent aldı.

➡ 1899‘da anonim şirket haline getirilen ve rakipleriyle baş edemeyince, yeni tasarımlar geliştiren Fransız Mühendisleri de işe alma durumunda kalınan kuruluşta, şirket içi huzursuzluklar başlayınca Benz, 1903 senesinde hisselerini satarak firmadan çekildi.

 ➡ 1904’te kısa bir aranın ardından denetim kuruluna girmesine rağmen şirket işlerinde önemli bir varlığa sahip olamayan Benz daha sonra yaşadığı Ladenburg’ta iki oğlu ile birlikte Benz Söhne firmasını kurduysa da, bu firma da 1925‘te kapandı.

➡ 1903’te Karl, Benz & Company’ den emekliye ayrıldı.

 ➡ 1926’den 1929’a kadar Gottlieb Daimler ile ortak olarak kurduğu Mercedes marka otomobillerin üreticisi olan Daimler-Benz AG şirketinin denetim kurulu üyeliği yaptı.

 ➡ 4 Nisan 1929 tarihinde Ladenburg’da öldü.

Havva Nur Akı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here