Mercanların Nesli Tükeniyor Mu?

0
61

Mercanların Ölümü Küresel Isınma’dan son zamanlarda arttı. Fakat bazı bilim adamları mercan resiflerini kurtarabilir.

 

Canlandırılan Mercanlar

Günümüzde restorasyon hızında nesli tükenmekte olan türler listesinde Florida, Bahamalar, Karayip Adaları ve Büyük Bariyer Resif kıyılarından Staghorn Mercanının çıkarılması 550 yıl alır. Florida Akvaryumunun Koruma Merkezi Direktörü Scott Graves, Futurism‘e “Elde etmeye çalıştığımız şey, herhangi bir yere ulaşırsak restorasyonu önemli ölçüde büyütmek” dedi.

Bunu yapmak için ekip, Londra’daki Horniman Müzesi‘nde araştırmacı Jamie Craggs tarafından İngiltere’de geliştirilen ve laboratuvardaki belirli iklim koşullarını üreterek mercanların doğal yumurtlama döngüsünü yapay olarak nasıl artırılabileceğinin tekniğini ithal ediyor. Mercanlar su sıcaklığı, ay döngüsü ve diğer çevresel faktörlerin ince dengesi ile sudaki binlerce minik larvayı serbest bırakmaya zorlarken doğal olarak yılda bir kez çoğalırlar. Graves onları ayda bir kez üreme haline sokmayı hedefliyor.

 

Acropora millepora releasing egg sperm bundles into the water in Horniman’s lab

 

Florida Akvaryumundaki araştırmacılar “Çalışmada ihtiyaç duyduğumuz genetik materyalini biliyoruz” diyen Jamie Craggs, Futurism‘e verdiği demeçte “Başlangıçta yumurtlama vahşi doğada olduğu gibi gerçekleşecek sonra daha fazla yumurtlama için doğal döngüyü kırmaya başlayacağız” dedi.

 

Bir araştırma perspektifinden bakılırsa sabırsız olan birisi için ideal değil” diyen Graves, “İlk birkaç hafta içinde yeni şeyler öğrenirseniz, o zaman yeni bir şey denemek istersiniz ve bunu zamanla yapabilirsiniz” dedi.

 

Yeni sistem yapay bir aydınlatma ortamı yaratıyor ve iklimsel değişiklikleri simüle etmek için mikroişlemciler kullanıyor. Bu da hayati bir koruma aracı haline geliyor. Halen mercan restorasyonu, mercan parçalarını parçalamayı, onları laboratuvarda olgunlaştırmayı ve daha sonra onları tam gelişime ulaşacakları mercan kayalıklarına dikmeyi içeren “Aseksüel Üreme” olarak bilinen bir tekniğe dayanır.

 

Cells divide following fertilisation

 

Çeşitlilik İhtiyacı

Öyle görünüyor ki bir sorun var: “Zengin büyüyen bitler sadece klonlardır” dedi

London Zoo‘daki Deniz Bilimlerinde Bertarelli Programının proje yöneticisi Rachel Jones, “Zengin büyüyen bitler sadece klonlardır. Yani çok çeşitli bir nüfus yaratamıyorsunuz” dedi.

Öte yandan, yumurtlama olayları, cinsel üreme biçimidir. Bu da benzersiz genetik planların çeşitliliğini ürettikleri anlamına gelir. Jones‘un açıkladığı gibi “Restorasyon yapmaya kalkışırsanız, umduğunuz şey, resiflere geri koyduğunuz bazı genotiplerin hayatta kalacağı ve bazılarının kendilerinin bulduğu çevreyle uyumlu olmasını umduğunuzdur.

Genetik çeşitlilik Florida mercanlarına ağartma olaylarına ve yerel sütun mercanını yok eden gibi hastalık salgınlarına dayanmasına yardımcı olmak için anahtardır. Örneğin, Hawaii’deki araştırmacılar mercan ağartıcısından en çok etkilenen alanların genetik açıdan en az farklı olduklarını keşfettiler.

Daha fazla sayıda larva üretmek erişkinliğe daha fazla şans verme olasılığını da arttırır. Graves “Önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde, milyonlarca mercan resifi edinebileceğimizi umuyoruz.” dedi.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here