Menopoz Döneminde Nasıl Beslenilmeli? Light Süt…

0
Menopoz yarıyılında cilt bakımı nasıl yapılmalı cildi nasıl tesirler?
Menopoz yarıyılında cilt bakımı nasıl yapılmalı cildi nasıl tesirler?

Menopoza kaç yaşında girilir? Menopoz döneminde nasıl beslenilmelidir? Menopoz döneminde bayanlar kalsiyum gereksinimini nasıl karşılamalıdır? Bayanların menopoz dönemi ile ilgili olarak kesinlikle öğrenmesi gerekenler ve beslenme biçimini haberimizden öğrenebilirsiniz.

MENOPOZ DÖNEMİ KİLO ALMAYA EN YATKIN DÖNEM

Bayanlarda kalsiyum gereksiniminin çoğaldığı ve bedenin kilo almaya en yatkın olduğu menopoz döneminde lüzumlu tüm mineral gereksinimini light sütün giderdiğini söyleyen uzmanlar, light sütün sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek için etkisi olduğunu belirtiyor.

LİGHT SÜT İÇİN

Genellikle 40 yaşından sonra görülen menopoz, sağlıklı beslenme yöntemleriyle bayanların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Bu dönemde bedenin kalsiyum gereksiniminin çoğaldığına dikkat çeken uzmanlar, aynı zamanda kilo almaya yatkın bir dönem olduğundan kilo hakimiyetini sağlamak, obezite ve yüksek kolesterol tehlikesini azaltmak için de light süt içilmesi gerektiğini söylüyor.

KEMİK ERİMESİNE DİKKAT 

İnsan bedeninde kalsiyum deposu oluşturulması için sütün dengeli olarak içilmesi gerektiğini vurgulayan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimi Fakültesi Beslenme ve Diyatetik Kısım Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç “Menopoz döneminde beden oldukça fazla ölçüde kalsiyuma lüzum dinler. Yeterli kalsiyum alınmaması halinde kemiklerdeki kalsiyum beden tarafından kullanılmaya başlar. Bu gidişat kemik kaybına osteoporoza neden olur. Menopoz döneminde bu tehlikeyi azaltmanın en basit yolu dengeli light süt tüketimidir” dedi.

LİGHT SÜT PROTEİN AÇISINDAN ÇOK ZENGİN 

Prof. Dr. Neriman İnanç, light sütün de az yağlı sütler protein, kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengin olduğunu belirtti. “Light sütün kolesterolü ve doymuş yağ ölçüyü, bütün yağlı sütlere oranla daha azdır” diyen İnanç, “Özellikle kilo meselesi olan bayanların netlikle bu dönemde light süt içmesi gerekmektedir. Süt sayesinde bu zorlu dönem daha az sıkıntıyla atlatılmış olur” diye konuştu.

YİYECEK DEĞERİNi KORUYOR…

Light sütlerin yiyecek değerlerini koruduğunu, mineral açısından bütün yağlı sütlerden daha zengin olduğunu ve günde ortalama iki bardak tüketmek gerektiğini de vurgulayan İnanç, light sütlerde bulunan mevcut kalsiyumun metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına da takviyeci olduğunu belirtti.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here