Memduh Ün Kimdir ?

0

Memduh Ün’ün Doğumu ve Sinemaya Başlayana Kadarki Hayatı

Yeşilçam’ın emektarlarından olan Memduh Ün 14 Mart 1920 tarihinde İstanbul’un Kasımpaşa mahallesinde doğdu. Çocukluk ve erginlik yıllarında futbola meraklıydı. O yıllarda Langa Genç takımında oynuyordu. 1937 yılında Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Maddi sorunlar dolayısıyla üniversiteye devam edemeyecekti ancak  devlet bursu  sayesinde 1938 senesinde İstanbul Tıp Fakültesin’de eğitime başladı. Ancak aklı hala futbolda olduğundan okulunu üçüncü sınıfta bıraktı. Okulu bıraktıktan sonra 1940-42 seneler arasında BJK formasıyla top koşturdu. 1942-43 senesi içinde de Ankara Demirspor’a transfer oldu. O  sezon Ankara Demirspor şampiyon oldu. 1946’da askerlik görevini yaptıktan sonra İETT Futbol takımına geçti. Aynı dönemde Eskişehir Şeker Fabrikası’nda memurluk yaptı.

Memduh Ün’ün Sinemayla Tanışması

Memduh Ün’ün sinemayla tanışıması 1947 yılında Damga isimli Hürrem Erman  filminde oyuncu olarak yer almasıyla olur. İkinci film iki yıl sonra gelir adı Karadeniz Postası’dır. Memduh, beyaz perdeye büyülenmiş durumdadır. 1951 senesinde arkadaşı Arşavir Alyanak  ile senaryosunu yazdıkları Hayat Acısı filmini çekti. Bu ilk sinema deneyimi ona ticari başarı kazandırdı.Bunun üzerine filmin haklarını başka bir yapım şirketini satarak ‘’Yakut Film’’  adlı kendi yapım şirketini kurdu. Tüm bunlarla uğraşırken 1949 senesinde Cahide Şen ile evlendi.

Yönetmen Memduh Ün

Yıl 1954 iken Memduh Ün ilk yönetmenlik deneyimi olan Düşman Aşıklar filmini çekti. Ancak film başarısız oldu. Ertesi yıl çektiği Yetim Yavrular ilkinden daha başarılı oldu ancak hala istediği başarıyı kazanamamıştı.

1959 senesinde çektiği Üç Arkadaş  filmi ona istediği başarıyı getirdi. Film alışılmışın dışında olduğu için oldukça takdir gördü. İlerleyen dönemlerde Film Dostları Derneği ‘ne davet edildi. Artık o Türk sineması için önemli bir insandı.

Memduh Ün Fatma Girik Aşkı

1960 senesinde  Ölüm Peşimizde filmini çekerken Fatma Girik’le tanıştı. O sırada kendisi 38, Fatma Girik de 16 yaşındaydı. Fatma Girik’le aşk yaşayan Memduh Ün karısı Cahide Şen ile resmi olarak boşanmadı. Sadece evlerini ayırdılar. Fatma Girik ile olan ilişkisi ölene dek devam etti.

Ödüllü Filmleri Ve Ustalık Dönemi

Memduh Ün 1961 yılında Fransız bir yazardan uyarlama olan Kırık Çanaklar filmini çekti. Bu film aynı sene 2.Türk Film Festivalinde en iyi yönetmen ve en iyi film ödüllerini aldı. İlerleyen  süreçte 1966 yılında 3. Antalya Film Şenliğinde En iyi Yönetmen ödülünü aldı.

1960’lı ve 1970’li  yıllar Memduh Ün’un ustalık zamanıdır. Bu dönemde  birçok yönetmeni (Halit Refiğ-Tunç Başaran-Feyzi Tuna vs.) yetiştirir. 1970’lerin ortasından sonra yapımcılığa başladı. Çoğu Kemal Sunal filminin yapımcısı oldu. Yapımcılığını yaptığı Ağrı Dağı Efsanesi filminden en iyi yapımcı ödülünü aldı.

Memduh Ün’ün 1980 Sonrası Ve Ölümüne Kadarki Hayatı

Memduh Ün 1980’li yıllarda  yapımcılığa devam etti. 1990 senesinde Bütün Kapılar Kapalıydı filminden Antalya Film Festival’inde en iyi kurgu dalında özel jüri ödülünü aldı. 1994 ile 2009 seneleri arasında Mimar Sinan Üniversitesi’nde uygulamalı montaj dersleri veren yönetmen, 1998  senesinde  yaşam boyu onur ödülünü aldı. Bundan sonra uzun süre film çekmedi. 2005 senesinde Sinema Bir Mucizedir ve Büyülü Fener filmleriyle dönüş yapmaya çalışsa da sağlık sorunlarından dolayı filmlerine devam edemedi. İlk rahatsızlığından on sene sonra 16 Ekim 2015 tarihinde vefat etti.

İşte Türk sinemasının usta yönetmeni Memduh Ün’ün unutulmaz filmleri ve müthiş yaşam öyküsünü anlatan bir belgesel.

Nazmi Berat Şendil

Olmamış Sinemacı,6 yaşından beri Tarih takıntılı,Güney Marmaranın en güçlü sesi
Nazmi Berat Şendil

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here