Meksika’ da Piramit Olduğunu Biliyor muydunuz?

0
72
Güneş Piramiti

Meksika’da Piramit Olduğunu Biliyor muydunuz ?

 

Mimari ve statik açıdan muazzam yapı örnekleri olan ve 7 harikadan biri olan piramitler, inşa edildiği zamanlara bakıldığında insanları hayretler içerisinde bırakıyor. Dönemin lüks anıtı olan piramitler, binlerce kişinin yıllar boyu vermiş oldukları emekler sonucu ortaya çıkmıştır. Piramit denildiği zaman hiç şüphesiz akla Mısır gelir. Mısır yüzden fazla piramitle dikkatleri üzerine çekmiş olsa da, aslında Meksika’ da bulunan piramitlerden birçok insan habersizdir.

Teotihuacan’ı, terk edilmiş bir şekilde bulmuş olan Aztekler vermişlerdir bu şehre ismini. “Tanrıların Evi” manasına gelen şehir, bugün ki Meksika sınırlarının içerisindedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, kesin bir bilgi olmamakla beraber, Aztekler’ den önce Toltekler’ in yaşadığı düşünülmektedir. Toltekler tarafından yapıldığı düşünülen bu eşsiz yapıtlar, Aztekler’ in üstün astronomi ve Matematik zekası ile; günümüze kadar güncel ve zarar görmeden gelmiştir.

Teotihuacan'ı, terk edilmiş bir şekilde bulmuş olan Aztekler vermişlerdir bu şehre ismini. "Tanrıların Evi" manasına gelen şehir, bugün ki Meksika sınırlarının içerisindedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, kesin bir bilgi olmamakla beraber, Aztekler' den önce Toltekler' in yaşadığı düşünülmektedir. Toltekler tarafından yapıldığı düşünülen bu eşsiz yapıtlar, Aztekler' in üstün astronomi ve Matematik zekası ile; günümüze kadar güncel ve zarar görmeden gelmiştir.

 

Mexico City’ e yaklaşık 50 km’lik mesafede bulunan antik kentteki piramitlerden biri Güneş piramididir. Meksika’nın en büyük, Dünya’nın ise 3. büyük piramidi olan Güneş piramidi, Güneş Tanrıçası (ra) ‘na ithafen yapılmıştır. 90 m. yüksekliğindeki bu tapınak toplamda 4,95 hektar alan üzerine kurulmuştur. M.S 200’lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilen bu devasal piramitte, 3 milyon taş kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bu piramidin, Güneş olaylarının ve Astronominin gözlemlenmesi için inşa edildiği düşünülmektedir. Mısır piramitlerinin aksine, bu yapıların içerisinde bir mezar odası bulunmamaktadır. Üzerleri heykeller ve arkeolojik oymalarla donatılmıştır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Teotihucan antik kentinde, en çok merak edilen yer; Güneş ve Ay piramididir.

 

Mexico City' e yaklaşık 50 km'lik mesafede bulunan antik kentteki piramitlerden biri Güneş piramididir. Meksika'nın en büyük, Dünya'nın ise 3. büyük piramidi olan Güneş piramidi, Güneş Tanrıçası (ra) 'na ithafen yapılmıştır. 90 m. yüksekliğindeki bu tapınak toplamda 4,95 hektar alan üzerine kurulmuştur. M.S 200'lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilen bu devasal piramitte, 3 milyon taş kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bu piramidin, Güneş olaylarının ve Astronominin gözlemlenmesi için inşa edildiği düşünülmektedir. Mısır piramitlerinin aksine, bu yapıların içerisinde bir mezar odası bulunmamaktadır. Üzerleri heykeller ve arkeolojik oymalarla donatılmıştır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Teotihucan antik kentinde, en çok merak edilen yer; Güneş ve Ay piramididir.

 

Ay piramidi ise, Antik kenti doğudan batıya bölen, “Ölüler Yolunun” diğer ucunda bulunur. Güneş piramidi ile arasında 5 km. mesafe vardır. Toplam 12 adet platformdan oluşan Ay piramidi, 43 m. yüksekliğindedir. Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü; yapılmış olan taramalar sonucu, piramidin altında 103 m. uzunluğunda bir tünele rastlandığını belirtmişlerdir. Arkeolojik incelemelerin devam ettiği piramitte, o döneme ait teknolojiler araştırılmaktadır.

Her yıl binlerce ziyaretçi çeken piramitler, geçmiş çağlardan günümüze oluşan bir köprü niteliğindedir. Çağ üstü yapılardan sayılması gereken bu yapıların mühendisliği ve mimarisinin yanı sıra, yapılma aşaması bile tarihte saklı olan bilimi gün ışığına çıkartmaktadır. Matematiğin en ön planda olduğu bu yapılarda, teknik analizin ve tatbikat aşamasının kusursuz olması ile günümüze dek ulaşan bu yapıtlar; geçmiş çağların aslında ne denli gelişmiş bir düzeyde olduğunu göstermektedir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here