Mehmet Kaplan Aslında Kimdir ?

0
76
Mehmet Kaplan Aslında Kimdir

 Mehmet Kaplan Aslında Kimdir

 

05 Mart 1915 tarihinde Eskişehir Sivrihisar da dünyaya gelen Mehmet Kaplan, yaşamı boyunca yazılarıyla insanlığa ilim vermeye çalışmıştır. 1986 yılında vefat etmiştir. Kabri Karacaahmet mezarlığındadır.

 

MEHMET KAPLAN’IN EĞİTİM HAYATI:

   İlköğretimi Sivrihisar da tamamladıktan sonra ailesinin  Eskişehir’e yerleşmesi sonucunda orta öğretimini burada tamamlamıştır. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiş ve aynı yerde asistan olmuştur. 1942 yılında Namık Kemal hakkında yaptığı inceleme ile doktor, 1946 da yaptığı inceleme ile doçent, 1952 yılında Yeni Türk Edebiyatı sahasında profesör unvanını almıştır.

MEHMET KAPLAN’IN MESLEK HAYATI:

   1958 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesini kurmakla görevlendirilen kurucu profesörler arasında yer almıştır.Bu üniversitenin edebiyat fakültesi Dekanlığı, Rektör yardımcılığı ve Vekilliği görevlerinde bulunmuş Profesör Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümü üzerine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yeni Edebiyatı Kürsüsü Başkanlığını yapmıştır.

 

 

Mehmet Kaplan

MEHMET KAPLAN’IN EDEBİ HAYATI:

   Kaplan’ın ilk yazıları 1930’lu yılların sonunda İnkılapçı Gençlik dergilerinde görülmüştür. 1943-1946 yılları arasında İstanbul dergisinde yayınlanan inceleme ve eleştiri yazıları ile tanınmıştır. Onun edebiyatımıza getirdiği en büyük yenilik metin tahlili metodudur. İncelemeye başladığı her metne be metodu ustalık ile uygulamıştır.Mehmet Kaplan sahip olduğu geniş kültürü sayesinde, edebi metinleri tarihi ve sosyal çevreleri içinde değerlendirmiştir.Eserlerinde insan faktörüne çok dikkat etmiş; Eserlerinde anlatılan insanların zaman,mekan ve çevreleri ile var olduklarına dikkat çekmiştir.Deneme türündeki yazılarında ise düşünme görüşünü insanlara aktarmıştır.

 

 

 

Kaplan'ın ilk yazıları 1930'lu yılların sonunda İnkılapçı Gençlik dergilerinde görülmüştür. 1943-1946 yılları arasında İstanbul dergisinde yayınlanan inceleme ve eleştiri yazıları ile tanınmıştır. Onun edebiyatımıza getirdiği en büyük yenilik metin tahlili metodudur. İncelemeye başladığı her metne be metodu ustalık ile uygulamıştır.Mehmet Kaplan sahip olduğu geniş kültürü sayesinde, edebi metinleri tarihi ve sosyal çevreleri içinde değerlendirmiştir.Eserlerinde insan faktörüne çok dikkat etmiş; Eserlerinde anlatılan insanların zaman,mekan ve çevreleri ile var olduklarına dikkat çekmiştir.Deneme türündeki yazılarında ise düşünme görüşünü insanlara aktarmıştır.

 

 

 

MEHMET KAPLAN’IN ESERLERİ

Araştırma ve İncelemeler:

➡ Tevfik Fikret ve Şiiri (İstanbul 1946)

➡ Namık Kemal, Hayatı ve Eserleri (İstanbul 1948)

➡ Şiir Tahlilleri

➡ Tanpınar’ın Şiir Dünyası

➡ Şiir Tahlilleri 2

➡ Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 1

➡ Hikaye Tahlilleri

➡ Oğuz Kağan Destanı

➡ Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3

Denemeleri:

➡ Nesillerin Ruhu

➡ Büyük Türkiye Rüyası

➡ Edebiyatımızın İçinden

➡ Kültür ve Dil

Antolojiler ve Diğer Çalışmaları

➡ Köroğlu Destanı

➡ Yeni Türk Edebiyatı Antolojisi

➡ Devrin Yazarlarının Kalemiyle Milli Mücadele ve Gazi Mustafa Kemal

➡ Atatürk Devri Fikir Hayatı

➡ Atatürk Devri Türk Edebiyatı

➡ Cenap Şahabeddin’in Bütün Şiirleri

➡ Mehmet Kaplan’dan Seçmeler

➡ Ali’ye Mektuplar

 

Mehmet Kaplan'dan Seçmeler

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here