Megastar ”Tarkan”

2

Tarkan

 Yakışıklı, karizmatik, yeniliklerin öncüsü, tabuları yıkan, efsane, popun kralı…

MEGASTAR…

 

Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972 Almanya doğumlu Türk pop şarkıcısıdır. Almanya’da doğup Türkiye’de kariyerinin zirvesine çıkmış megastar ünvanlı şarkıcıdır. Kariyeri boyunca yaklaşık 29 milyon albüm ve single satışı yapmış, birkaç albümü de platin plak kategorisine girmiştir.  Şubat 1997’de kurduğu Hitt Müzik isimli müzik şirketinin de sahibidir.

Türkçe sözlü şarkıları ile dünya çapında tanınmayı başarmış  az sayıdaki Avrupalı ​​şarkıcıdan biridir. Ayrıca canlı sahne performanslarıyla da herkesin dikkatini çekmiştir. Dünya çapında yakaladığı başarı ile Türkiye’nin tanıtımına çok büyük katkı sağlamıştır. ”Şımarık” şarkısı dünya çapında tanınmış ve dinlenmiştir.

Sezen Aksu’nun söz ve bestesi ile Tarkan, “ Şımarık ” ile hem Avrupa’da hem de Amerika’da hit olmuştur. Türkçe versiyonun başarısı sonucu İngilizce ”Kiss Kiss” ismi ile Holly Valance ve Stella Soleil tarafından da seslendirilmiştir. Ama Tarkan’ın eşsiz yorumu ve tarzı nedeniyle en büyük başarıyı onunla yakalamıştır. Çeşitli ülkelerde çeşitli dillerde defalarca yorumlanmıştır. Bir başka başarılı Sezen Aksu ve  Tarkan işbirliği ile hazırlanan hit single ”Şıkıdım-Hepsi Senin Mi” Avrupa’da tekrardan büyük ses getirmiştir. Tarkan’ın bu başarısı Türkiye’yi Avrupa’ya  açmış ve yaptığı müzik ile Avrupa ile bir köprü kurulmasını sağlamıştır.Başarısı kendisine Türkiye’de ve dünyada geniş bir hayran kitlesi oluşmasını sağlamıştır. Yıllar boyunca müzik çalışmalarına başarı ile devam eden  Tarkan’ın 2007 stüdyo albümü ‘Metamorfoz’ 1 milyon üzerinde satarak hala popüler olduğunu göstermiştir.

Tarkan Gençlik Dönemleri

Tarkan , Batı Almanya’nın Alzey kentinde Ali ve Neşe Tevetoğlu’nun çocuğu olarak dünyaya geldi . Annesi ona Tarkan ismini, Türk film karakterinden esinlenerek koymuştur, isminin anlamı cesur ve güçlü demektir. Ailesi, Almanya’nın işçi ihtiyacını karşılamak için göçmen kabul ettiği sırada,Batı Almanya’ya göç eden birçok Türk göçmen ailelerden birisidir. 

Tarkan, 13 yaşına kadar Alzey’de büyüdükten sonra, babası Ali, ailesi ile birlikte 1986 yılında Türkiye’ye geri dönmeye karar verdi. Babası, 1995 yılında 49 yaşında kalp krizinden ölmüştür. Annesi ikinci evliliğini bir mimar olan Seyhun Kahraman ile yapmıştır. Kendi ana dili Türkçe dışında akıcı bir şekilde İngilizce bilmektedir. Almanca da bilmesine rağmen, 13 yaşından beri ABD ve Türkiye’de yaşadığı için çok az seviyede Almanca kullanır. 

Tevetoğlu ailesi Türkiye’ye yerleştiğinde Tarkan ,Karamürsel’de lise hayatını tamamlamış ardından İstanbul’da Üsküdar Musiki Cemiyeti başlamıştır. Ailesi de 1988 yılında İstanbul’a taşındıktan sonra 1990 yılında üniversite giriş sınavlarına hazırlanmaya başlamış ancak maddi sıkıntılardan ötürü düşük ücretli işlerde çalışmaya başlamak zorunda kalmış ve bir yandan da düğünlerde şarkıcı olarak çalıştı.

Tarkan Albümleri

Müzik efsanesi Tarkan, Almanya’ya dönmeye niyetlendiği sırada, plak şirketi İstanbul Plak’ın başkanı Mehmet Söğütoğlu ile tanışmıştır. Söğütoğlu’nun katkıları ile ilk albümü  ‘Yine Sensiz’ Aralık 1992’de çıkması ile 750.000 adetlik bir satış rakamına ulaşmıştır. Daha sonra birçok albümde de beraber çalışacağı Ozan Çolakoğlu ile tanışması da bu döneme denk gelmiştir. Yeşil gözleri, yakışıklılığı, kendine has dansları,şarkılarında kullandığı cinsellik kokan sözleri ve argo cümleler ile bir anda şöhrete ulaşmıştır.

90’lı yılların başında Tarkan’ın başarısı, bazı yorumcular tarafından Batı müziğine duyulan hayranlığın bir işareti olarak görüldü ve bir daha başarılı olamayacağı iddia edildi. Fakat iki sene sonra, Türkiye’nin “Minik Serçe”lakaplı sanatçısı Sezen Aksu’nun büyük katkısı ile ikinci albümü Acayipsin’ ,Avrupa’da ve Türkiye’deki satış rekorları kırmıştır. Avrupa’da bir Türk sanatçının bu kadar büyük satışlarına ulaşılması ilk kez rastlanan bir durum olmuştur. Albümün bomba şarkısı ‘Acayipsin’ sonraları ‘Hepsi Senin Mi?’ ve ‘Şıkıdım’ olarak adlandırılmıştır. Albümün ikinci hit şarkısı ‘Şeytan Azapta’ yine listelerde üst sırada yer almıştır. Türk ritimlerinin ve argo sözlerin bir araya geldiği ‘Şıkıdım’ şarkısına cinsellik kokan bir video klip çekilmiştir. Bu video klip, hala muhafazakar bir tarzda devam eden Türk müzik endüstrisi için yeni bir çağın başlangıcı olmuştur.Tabuları sallamaya başlayan Tarkan,  ‘Şeytan Azapta’ şarkısının video klibi ile bu tabuları darmadağın etmiştir. Seksi ve kışkırtıcı dansları ile Tarkan yeni bir dönemin baş mimarıdır.

1994’te özel TV kanalı ATV’nin bir kutlama gecesinde Savaş Ay’ın bir sorusuna “Çişim var, ağabey” demesi ilk başlarda tepki çekse de sonrasında Türk musikisinin önemli eserlerini seslendirip, kendinin Türk geleneklerine ve göreneklerine bağlı olduğu mesajını vermesi ile yine olumlu bir çizgiye dönmüştür.

Şöhretin getirdiği medya baskısı nedeni ile bunalan Tarkan, İngilizce öğrenmek ve eğitim almak için 1994’te New York’a taşındı. Tarkan, Amerika’da ‘Dön Bebeğim’ isimli şarkısına yine seksi bir klip çekti. Fakat videoklip Türkiye’de çoğu sahnesi çıkarılmış şeklinde yayınlandı. Çünkü artık Tarkan’ın her hareketi oay oluyor ve Türkiye’de seksi sahneler hala hoş karşılanmıyordu.

Temmuz 1997’de hit şarkı “Şımarık” şarkısının hit olacağı, üçüncü stüdyo albümü ‘Ölürüm Sana’ için Türkiye’de tanıtımlar başladı. Bu albümün tamamlanması üç yıl gibi bir zaman almıştır. Tarkan, Sezen Aksu ve Ozan Çolakoğlu üçlüsünün bir araya gelerek hazırlanan bu albüm satış rekorları kıran bir, rekorları alt-üst eden bir albüm oldu. Albümün ilk şarkısı olan “Şımarık” müzik piyasasında deprem etkisi yarattı. Sadece Türkiye’de, Ölürüm Sana’ albümü 5 milyonluk bir satış rakamına ulaştı. Bu rakam, Türkiye’deki en yüksek albüm satışı rekoru idi.

1999 yılında Avrupa’da single olarak “Şımarık” şarkısının piyasaya sürülmesinden sonra İsviçre, Hollanda, Fransa ve Almanya gibi yerlerde şarkı listelerde üç numaraya kadar ulaştı. Şarkı ayrıca Belçika’da bir numaraya yerleşti. Cannes Müzik Ödülleri’nde altın disk aldı. Türk kökenli olarak CNN kanalına ropörtaj veren ilk sanatçı oldu. CNN kanalı Tarkan’dan övgü dolu sözlerle bahsetti.

Tarkan ile Sezen Aksu arasında “Şımarık” şarkısı ile ilgili bir telif hakkı anlaşmazlığı ortaya çıktı ve sonuçta şarkının Tarkan tarafından seslendirilecek olan İngilizce versiyonun yayınlanma ihtimalini ortadan kaldırdı. Tarkan bu şarkının İngilizce versiyonunun tüm haklarının kendisine ait olmasını istedi çünkü İngilizce sözleri kendisi yazmıştı. Bu talep Sezen Aksu tarafından reddedildi. Bu anlaşmazlık başarılı müzikal ortaklıklarının ve dostluklarının sona ermesine yol açtı. 2006 yılında Tarkan, bu konuda hatanın kendisinde olduğunu kabul edip, Sezen Aksu’dan özür dilemiştir.

Tarkan, müziğini tanıtmak için Avrupa ve Latin Amerika’yı gezdi. Ukrayna, Fas, Tunus ve Rusya’da dahil on yedi Avrupa şehrinde de toplam on sekiz konser verdi. Latin Amerika’da ülkeleri Meksika ve Arjantin’de güçlü bir hayran kitlesine ulaşan Tarkan, 1999 sonunda buralarda konserler verdi.  Tam bu dönemde Tarkan askere çağırıldı.

1999 yılında şöhretinin doruğunda Tarkan, 1995’ten beri yasal olarak ertelenen askerlik hizmetine çağrıldı. Birliğine teslim olması gereken tarihte Tarkan, Türkiye’ye dönmedi ve Amerika’da kaldı. Çünkü şöhretin tam zirvesindeki sanatçının askere gitmesi için çok ters bir zamandı. Medya, Tarkan’a ağır bir şekilde yüklendi ve kaçak damgası vurdu. Mecliste bile vatandaşlıktan çıkarılması tartışmaları yaşandı.Ağustos 1999 yılında Türkiye’de şiddetli bir deprem yaşandı. Maddi olarak zora düşen hükümet, askerlik hizmetini 28 güne kadar kısaltması karşılığında, depremzedelerin yararına 16.000 dolar ödenip bedelli askerlik hizmetine izin veren yasayı çıkardı. Tarkan 2000 yılında Türkiye’ye döndü, bu yasadan yararlandı ve askerlik hizmetini tamamladı. Askerliği öncesinde ve sonrasında geliri depremzedelere bağışlanan konserler verdi.

Ocak 2001’de Tarkan, Türkiye’nin ilk ‘Pepsi’ reklam yüzü oldu. Hemen arkasında ‘Karma’ isimli albümünü çıkardı. Bu albüm yine büyük bir başarıya ulaştı. En başta ‘Kuzu Kuzu’ olmak üzere tüm şarkıları çok beğenildi ve listelerde 1 numara da yer aldı. Karma dünyada piyasaya sürülmemesine rağmen, Rusya’da listelerin tepesine yerleşti. Karma albümü ile Tarkan, hem müzik hem de görünüş açısından tamamen değişik bir imaja büründü.Yeni imajı ülke çapında bir trend yarattı. Kuaförlere göre, ‘Kuzu Kuzu’ klibindeki saç modeli hala Türkiye’nin en çok tercih edilen saç modelidir. 

2001 yılında araştırmacı Dr.Aysun Yüksel tarafından ‘Tarkan – Yıldız Olgusu’ isimli bir kitap yayınlandı. Fakat Tarkan’ın itirazı üzerine bu kitap toplatıldı, çünkü telif haklarını ihlal eden unsurlar içeriyordu. Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek tarafından çekilen video klip ‘Hüp’ Radyo-Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından incelemeye alındı. Bazı izleyicilerden Tarkan’ın Sinemis Candemir ile oynadığı klibin ” açık “ve” pornografik “olduğu konusunda şikayetler alınmıştı. Klip yasaklanmadı ve 2001 yılında Kral Müzik Ödülleri’nde halkın oyları ile en iyi videoklip ödülünü kazandı.

2002 yılında Tarkan, Türk milli takımının şarkısı olan ‘Bir Oluruz Yolunda’ isimli parçayı seslendirdi ve büyük beğeni kazandı.

2003 yılında ‘Dudu’ isimli albüm kendi kurduğu müzik şirketi Hitt Müzik etiketi ile piyasaya çıktı ve bu albümde büyük başarıya imza attı. Bu albüm ile Tarkan Rusya’da “Yılın Şarkısı Ödülü” kazandı. Bu albümde Tarkan, Nazan Öncel ile başarılı şarkılara imza attı. Dudu albümü, yine imaj değişikliği ile piyasaya çıkmıştı. Cinsellik biraz daha arka plana atılmış ve müzikal başarı ön planda tutulmuştu. 

2005 yılında Tarkan, on yıldır hazırladığı İngilizce albümü ‘Come Closer’ ı piyasaya sürdü. Tarkan, 10 Ekim 2005 tarihinde Türkiye’de çıkış şarkısı olan ‘ Bounce ‘ şarkısının videoklibi tvlerde dönmeye başladı. Come Closer, 7 Nisan 2006’da Universal Music tarafından Avrupa’nın bazı bölgelerinde piyasaya sürüldü. Albüm sınırlı bir başarı yakaladı. Sadece birkaç Avrupa ülkesinde ve Türkiye’de piyasaya sürüldü ve Tarkan Almanya, Makedonya, Bulgaristan, Romanya ve Rusya’da albümü tanıtmak için çeşitli programlara katıldı. Dünya çapında piyasaya sürülmesi ertelendi, yurtiçi satışlar önceki albümlerinin başarısına yaklaşmadı ve Türkiye’de sadece 110.000 kopya satıldı. Ayrıca bu albümün demo kayıtları, albüm çıkmadan önce bir korsan tarafından yayınlandı. Albüm daha piyasaya çıkmadan gece kulübü ve eğlence mekanlarında şarkılar çalmaya başlamıştı.

Tarkan, 25 Aralık 2007’de çoğunluğu kendi bestelerinden oluşan  ‘Metamorfoz’ albümünü yayınladı. Bu albümdeki şarkıların 7 tanesinin bestesi Tarkan’a aittir, diğer 3 şarkı Ozan Çolakoğlu imzasını taşır. Albüm, yayınlandığı ilk haftas 300.000′ gibi bir satış rakamına ulaştı. Tarkan,  dijital bir müzik sağlayıcısı olan TTNetMüzik’te en çok indirilen sanatçı oldu. Altı hafta sonunda albüm, 2 milyon gibi bir satış rakamına ulaştı.

Satış rakamlarına rağmen Metamorfoz albümü eleştirilere de sebep oldu. Müzik eleştirmenlerinin çoğu, albümü Tarkan’ın önceki albümlerine göre yetersiz buldu. Fakat halkın teveccühü ve hayranlığı ile Tarkan bu albümden de çok büyük gelir elde etti. Çünkü Türk halkının gönlünde Tarkan apayrı bir yerdeydi ve o halkın megastarı idi.

Tarkan , 29 Temmuz 2010’da sekizinci albümü ‘Adımı Kalbine Yaz’ı yayınladı. Albüm dünya çapında eleştirmenlerden ve hayranlarından çok olumlu tepkiler aldı. Piyasaya sürüldükten sonra, ilk haftada 300 binden fazla kopya sattı ve albümün single’ları Türkiye’deki müzik listelerinde yine büyük başarılara imzasını attı.

2016 yılında Tarkan, müziğe ilk başladığı musikiye ithafen ‘Ahde Vefa’ isimli Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserlerinden oluşan bir albüm piyasaya çıkarmıştır. Bu albümde halk tarafından takdirle karşılanmıştır. Tarkan, Megastar lafının ne kadar hak ettiğini sanat müziği ve halk müziği eserlerini çok başarılı bir şekilde yorumlayarak göstermiştir.

2017 yılında ’10’ isimli albümüne imza atan Tarkan, başarılarına yeni bir halka daha ekleyerek, yine listeleri alt-üst etmiştir. Yolla ve Beni çok Sev şarkıları başta olmak üzere bütün şarkıları yine Türkiye çapında çok başarılı olmuştur. Yaşının da verdiği etki ile Tarkan’ın olgunluğu hemen göze çarpmıştır.

Halk tarafından çok sevilmesi ve popüleritesi ile Turkcell, Avea ve Opet gibi büyük firmaların tanıtım ve reklam yüzü olarak ekranlarda, konserlerde boy göstermiştir.

Ayrıca sayısız sanatçı ile düetler yapmış ve diğer sanatçılara çok sayıda beste vermiştir. Albümlerinin yanında çok sayıda single ve cover çalışmalarına imza atmıştır. Tarkan, sayılamayacak kadar çok müzik ödülü kazanmıştır. Avrupa ‘da ve Türkiye’de çok çeşitli kuruluşlar tarafından ödüle layık görülmüştür.

Hindistan’daki film endüstrisinin merkezi olan Bolywood,  “Şıkıdım”, “Kuzu Kuzu” ve “Dudu” gibi çeşitli Tarkan hitlerini sıkça kullanmıştır. Otoriteler tarafından ” Kış Güneşi “ şarkısı, “Türk Müziğinin Unutulmaz Hit” şarkılarından biri olarak seçildi. 2008 yılında Tarkan, hayvan hakları koruyucusu olan ‘PETA’ adına kampanyalar yürütmüştür.

 

29 Nisan 2016’da Tarkan hayranı olan Pınar Dilek ile evlendi. Halen de evlilikleri devam etmektedir. Dileriz bir ömür boyu mutlulukları da devam eder.

Tarkan, bu ülkenin yetiştirdiği en büyük değerlerinden birisidir. Kendine has tarzı, yakışıklılığı ve karizması ile eşi benzeri olmayan bir megastar olarak kalplerde yer edinmiştir. En önemli nokta ise; o muazzam sesi ile hangi tarz eser olursa olsun büyük bir başarı ile yorumlamasıdır. Tarkan’ın sesi ve yorumu bu ülken için ne kadar büyük bir değer olduğunun en büyük göstergesidir. Medya bazen karalayıcı yorumlar yapsa da Türk halkının kalbindeki yeri hiçbir zaman değişmemiştir.

Tarkan…

Sen bu ülkenin MEGASTAR’ı olarak sonsuza dek kalplerde kalacaksın…

Tarkan Albümleri

  1. Yine Sensiz

 

 

 

 

2. Aaacayipsin

 

 

 

 

 

3. Ölürüm Sana

 

 

 

 

 

 

 

4. Karma

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Dudu

 

 

 

 

 

 

 

6. Come Closer

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Metamorfoz

 

 

 

 

 

 

 

8. Adımı Kalbine Yaz

 

 

 

 

 

9. Ahde Vefa

 

 

 

 

 

 

 

10. 10 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarkan Single

  1. Kuzu Kuzu

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Hüp

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Bounce

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Start the Fire

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Kara Toprak

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Cuppa

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Yolla

 

 

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here