Mazhar Kerem Özyeğen, (d. 26 Eylül 1977, İstanbul)

0
83
Kerem Özyeğen     26 Eylül 1977 yılında İstanbulda doğmuştur ve  küçük yaşlarda müziğe başlamıştır.

Kerem Özyeğen   26 Eylül 1977 yılında İstanbulda doğmuştur ve  küçük yaşlarda müziğe başlamıştır. Daha henüz ortaokul zamanlarında Michael Jackson dinleyip piyano çalıyormuş fakat ileri ki yıllarda gitar ve de rocka yönelmiştir. 1993-1996 yılları arasında Etiler Lisesi’nde kurulan Spark adlı punk rock grubunda gitar ve vokal yapmıştır. 1994-1998 arasında zaman zaman “Siddhartha” grubuyla birlikte çalmış, Siddartha’nın 1996’da 1.Roxy Müzik Günleri’nde ikinciliği paylaştığı kadroda yeralmıştır . 1998’de çıkan grubun ilk albümünde de yer almıştır. 1996-1998 arası “Crusiana” adlı jazz-rock grubunda bas çalmış ve aynı zamanda şarkı da söylemiştir. Bu grupla 1996’da Tuborg Rock Festivali’ne finalist olarak katılmış ve bu yarışmada bir diğer finalist olan Düberni grubunda Kerem Kabadayı ve Harun Tekin ile tanışmıştır. 1998’in uzunca bir bölümünde Beatles, Jimi Hendrix ve Rolling Stones gibi grupların bestelerini çalan Taxi adlı rock’n’roll grubuyla İstanbul’daki Üst ve Alt Kemancı barlarında gitar çalıp vokal yapan ve aynı yılın sonlarında Mor ve Ötesi’ne katılan Kerem Özyeğen bu grubun bir parçası olarak çalışmalarını hala sürdürmektedir.
Ayrıca Mor ve Ötesi grubunun gitaristi olan Kerem Özyeğen 1985 yılında Ferdi Tayfur un Herşeyim Sensin adlı sinemasında Ferdi Tayfur un oğlu rolünü canlandırmıştır. Ayrıca Kerem Özyeğen, Marija Ciric ile 2010 yılında evlenmiştir.

Şimdi de Kerem Özyeğen’in Mor ve Ötesi grubuna katılışını ve ondan sonraki serüveninin nasıl devam ettiğini Mor ve Ötesi grubunun tarafından inceleyelim.
Mor ve Ötesi grubu 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı, Harun Tekin, Derin Esmer ve Alper Tekin tarafından kurulmuştur. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında Stüdyo Spectrum’da kaydeden grup, 1996’nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve “Şehir”, 1996’nın Haziran ayında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi ‘Yalnız Şarkı’, farklı tarzıyla büyük ilgi çekti.

Bir sonraki yıl grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. İstanbul dışındaki ilk konserini ODTÜ’de veren Mor ve Ötesi’nde ilk eleman değişikliği de bu yıl gerçekleşti ve Burak Güven, Alper Tekin’in yerine gruba dahil oldu. Şubat 1998’den itibaren Captain Hook’ta ilk düzenli bar programını yapan Mor ve Ötesi, bir yandan da yeni albümünü hazırlıyordu. Ada Müzik Stüdyosu’nda Volkan Gürkan’la beraber kaydedilen “Bırak Zaman Aksın“ın ardından Derin Esmer gruptan ayrılırken Kerem Özyeğen gruba katıldı. Albüm 1999 Mart ayında Ada Müzik tarafından yayınlandı.
1999 yılında gerçekleşen depremden sonra Mor ve Ötesi ülke çapındaki nükleer karşıtı kampanyaya destek verdi. Ayrıca Mor ve Ötesi grubu 2008 yılında Eurovision şarkı yarışmasında “Deli” adlı şarkısı ile temsil etmiştir. Gelin yazıyı Kerem Özyeğen‘in bir röportajında söylediği cümlelerle bitirelim:
“Ülkenin bu halinde tedavi edici bir yönü de var artık müziğin. Çok fazla umudun olmadığı bir yerde, pek çok insan için müziğin varlığı önemli.” Bu cümle benim de çok doğru bulduğum bir cümledir. Son olarak “Müzik ruhun gıdasıdır.” Diyerek sizi Mor ve Ötesinin “Bir Derdim Var” adlı şarkısıyla baş başa bırakıyorum.

Ahmet Kaya

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here