Maydanoz Hakkında Herşey

1
Maydanozunuz bir dalında 3 yaprak çıkarttığı zaman toplanabilir. Toplama sırasında  yalnızca yaprakları değil sapını da almanız hem maydanozunuzu canlandıracak hem de siz de maydanoz sapında bulunan faydalı vitaminlerden yararlanabileceksiniz.
Maydanozunuz bir dalında 3 yaprak çıkarttığı zaman toplanabilir. Toplama sırasında  yalnızca yaprakları değil sapını da almanız hem maydanozunuzu canlandıracak hem de siz de maydanoz sapında bulunan faydalı vitaminlerden yararlanabileceksiniz.

Maydanoz deyip geçmeyin! Yeşil Mucize olarak adlandırılan bitkinin faydaları saymakla bitmez.

Evinizden eksik etmediğiniz bu bitki evdeki doktorunuz olacak.

 

Yarım su bardağı doğranmış maydanozun günlük besin değerleri şunlardır; maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

 •  C vitamini %54
  •    A vitamini %14
  •    Folat %12
  •    Demir %10
  •    Bakır %6
  •    Potasyum  %5
  •    Magnezyum %4
  •    Lif %4
  •    Kalsiyum %4
  •    Manganez %3maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu
  •    Fosfor %3
  •    Çinko %3

 

Maydanozun Faydaları 

 

Maydanoz içerisinde barındırdıkları sayesinde sağlığımız için oldukça yararlı bir bitki olmaktadır. İçerisinde A vitamini, K vitamini, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, pantotenik asit, kolin, folatlar, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko ve bakır gibi besin değerleri bulunmaktadır.

İçerisinde bulundurdukları sayesinde ciddi sağlık sorunlarına çare olmaktadır. Ancak buna ek olarak sağlık açısından birçok faydayı da bünyesinde barındırmaktadır. Vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran bu bitkiyi daha fazla tüketerek sağlığınıza katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz

1.Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir.

Maydanozun içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile birlikte, kişilerin bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Bağışıklık sisteminizde A vitamini, lenfositlerin ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde önemli bir rol oynayarak daha sağlıklı olmanızı sağlamaktadır. Antibakteriyel özellikleri sayesinde de bağışıklığınızı güçlendirir.

2.Daha Güçlü Kemiklere Sahip Olursunuz.

Maydanoz, özellikle kemik erimesi olarak bilinmekte olan osteoporoz hastalığına iyi gelmektedir. Bu rahatsızlık sonucunda kemiklerin yapısı bozulmakta ve kırılması daha kolay olmaktadır. Bu durumda maydanoz, kemiklerinizi güçlendirmeye yardım etmektedir. Osteoporoz sağlık sorunu kalsiyum eksikliğinden dolayı meydana gelmektedir.

Süt ürünlerinden ve sebzelerden sonra içerisinde en çok kalsiyum barındıran bitki ise, maydanozdur. Bu yüzden gün içerisinde düzenli olarak tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

3.Mantar Hastalığına İyi Gelir

Mantar şikâyetleriniz varsa veya hekiminiz bundan dolayı da size mantar ilacı vermiş ise, bu süre zarfında maydanoz tüketimine ağırlık veriniz. Mantar tedavisine paralel olarak öğünlerinizde tüketeceğiniz  taze maydanoz, mükemmel bir yardımcı tedavi imkânı sağlamış olacaktır. Çünkü, maydanozda en az sekiz tane mantar hastalıklarına karşı biyolojik aktiflik gösteren, mantar yok edici etkin maddeler bulunmaktadır.

4.Saç Sağlığını Korur

Saçlar maydanoz suyu ile yıkanırsa saçları besler, parlatır, dökülmeyi azaltır.

 • Saç derisinde kepek oluşumunu yok eder.
 • Saç uçlarındaki kırıkların onarılmasına yardım eder.
 • Saçlara parlaklık ve hacim kazandırır.
 • Saç dökülmesini engeller.

5.Uyku problemine İyi Gelir

Yatağa girmeden önce ağızda çiğnenen bir demet maydanoz rahat uyumayı sağlar.

6.İdrar Yolları Enfeksiyonları İçin Bire Bir

Maydanoz – Bu bitki mükemmel bir idrar söktürücüdür.

Çay yapmak için, birkaç dal ezilmiş taze maydanozun veya bir çay kaşığı kuru maydanozun üzerine, bir bardak kaynar su dökün. 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzün ve için. Enfeksiyon geçene kadar günde iki ya da üç kez bir bardak tüketin

7.Böbrek Taşı Düşürmek İçin

4 Bardak suya 1 demet maydanoz koyup 5 dakika kaynatın. Süzün. Günde 3 kez bir çay bardağı için.

8.Cilt Bakımı / Cilt Sağlığı

maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

Cilde esnekliğini sunabilen ve yaşlanmanın etkilerini geciktirmeye yardımcı olan kolajen üretiminde C vitamini kullanılmaktadır. Yüksek oranda C vitamini içerisinde bulunduran maydanozu düzenli şekilde tüketerek cildin ihtiyaç duyabileceği C vitaminini yeterli oranda almasına yardımcı olmaktadır.

 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde kırışıklıkları önlemeye yardım eder.
 • Cildi besler ve onarır.
 • Siyah noktaları azaltır.
 • Yağlı ciltler için faydalıdır.
 • Cilt hücrelerini yenileyici özelliği vardır.
 • İçeriğindeki çinko minerali sebebiyle sivilcelere iyi gelir. Sivilceleri yok eder.
 • Kollajen üretimini arttırarak cilt elastikiyetini korur.
 • Ciltteki renk değişikliklerine iyi gelir.
 • Göz çevresindeki şişlikleri azaltır, göz altı morluklarına yarar sağlar.

  2 bardak kaynatılmış suya 1 demet maydanoz yıkanarak eklenir. Ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatılır. 20 dakika dinlendirilir. Süzülür. Lapası temiz cilde sürülür. 20 dakika bekletilir. Süzülen maydanoz suyu ile cilt yıkanır. Her gün bir kaç kez uygulanır.

9.Gaz

 Yemek yedikten sonra sizde gaz sorunu yaşıyorsanız maydanoz suyu ya da çayı tüketebilirsiniz. Gazı azaltma konusunda maydanoz çayını çok hızlı içmemenizi öneriyoruz. Sizde her 2-3 dakikada bir kaç yudum alarak bu suyu tüketebilirsiniz.

10.Göz Sağlığı

Maydanoz, göz sağlığı konusunda etkin olan A vitamini bakımından son derece zengindir. A vitamini retinada ışık hassasiyetini sunmaya devam eden rodopsin pigmentinin üretilmesini sağlamaktadır.

11.İdrar Söktürücü

Maydanoz bitkisi içeriği sayesinde güçlü bir idrar söktürücü olarak yer almaktadır. Bununla beraber vücut üzerinde ödemin atılması konusunda son derece fazla kullanılan bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde safra ve böbrek taşlarının vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Ek olarak maydanoz suyu içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

12.Tırnak İltihabına İyi Gelir.

Tırnak iltihabı tedavisi için dört bardak suya 2 tutam maydanoz konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Maydanozlar tırnağın üzerine konup temiz bir bezle sarılır. Aynı işleme iltihap boşalıncaya kadar devam edilir.

13.Kansızlığa Yarar Sağlar.

İçeriğindeki demir minerali sayesinde günlük demir ihtiyacının bir kısmını karşılar. Bu nedenle anemi rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir.

14.Vücuttaki Ödemi Atar. 

Ödem bir kişinin vücudunun normal şartlarda tutulması gerekenden daha fazla miktarda sıvı tutması durumudur. Bu sıvının birikimi nedeniyle vücut şişer. Ödem oluşumuna karşı birkaç çay kaşığı maydanoz suyu tüketimi vücuttaki ödemi atarak rahatlama sağlar.

maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

15.Safra Kesesine İyi Gelir. 

Safra kesesi iltihabı tedavisi için 4 bardak suya iki tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 2 kere birer çay bardağı içilir.

16.Adet Dönemi Ağrıları

Ağrılı adet döneminde de yarar sağlar. Adet dönemindeki ağrıların giderilmesi için faydalıdır.

17.Kabızlığa İyi Gelir

Genel anlamda sindirim sistemine ciddi katkı sağlar. Genelde hareketsiz kalan bağırsaklarda görülen kabızlık sorunları için önemli bir besin kaynağıdır. Kabızlık sorunu çözmenin dışında bağırsak kurtlarını döker.

18.Ruh Sağlığını ve Sinir Sistemini Korur

 Uykusuzluk sorunlarını çözme özelliği vardır. Yatmadan önce bir yaprak tüketmeniz halinde rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Ayıca yorgunluğu giderici özelliği vardır. Sinir sistemini korur.

19.Kalp Hastalıklarından Ve Kanserden Korur

 A vitamininin öncül maddesi beta karoten ve C vitamini içeriğinden dolayı antioksidan özelliğe sahip olan maydanoz serbest radikallerin oluşumunu engelliyor. Maydanoz aynı zamanda kalp sağlığı ve kansere karşı da koruyucu etki gösteriyor. Folik asit içeriği sayesinde kalp dostu olarak nitelendiriliyor, çünkü kalp krizi riskini artıran homosistein miktarının azalmasında yardımcı oluyor. Tansiyon düşürücü etkisi bulunuyor. Glutatyontransferaz enzimini aktive ederek, oksitlenmiş moleküllerle savaşarak kansere karşı koruyucu fonksiyon üstleniyor. Ayrıca içerindeki K vitamini ve demir bakımından zengin olan maydanoz, vücuttan toksinlerin atılması sağlıyor ve kanı temizliyor. Karaciğeri zehirli maddelerden temizlemek için de yardımcı oluyor.

Maydanoz’un Zararları

Maydanoz’un faydaları kadar yanlış ve fazla kullanılması durumunda bazı zararları ve yan etkileri olabilir. Özellikle düşük tansiyon sorunları yaşayanlar tüketimine mutlaka dikkat etmelidirler.

 • Aşırı tüketildiğinde baş ağrısı olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız hemen tüketimi kesmelisiniz.
 • Maydanoz tüketiminden sonra bir denge sorunu yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Bunun sebebi tansiyonu düşürmesinden kaynaklanabilir.
 • Böbrek hastaları tüketmeden önce mutlaka dozu için doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Aşırı tüketimden kaynaklanan kasılma, nöbet gibi bazı yan etkilerin olduğu söylenmektedir. Bu durumlarda doktora başvurmakta fayda var.

 

MAYDANOZ KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR? YARARLARI  NELERDİR?

maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

Sarımsak limon maydanoz kürünün faydaları nelerdir?maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

 Doğal bir içeriğe sahip olan bu kürün birçok faydası bulunmaktadır. Evinizde birkaç malzeme ile hazırlayabileceğiniz doğal kürün faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Damar tıkanıklığı sonucunda oluşan kalpte meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.
 • Kalbin daha sağlıklı çalışması sonucunda vücuttaki kan akışı düzenli ve dengeli olmaktadır. kür kalp sağlığını olumlu yönde etkileyerek vücuttaki kan akış hızını dengeye getirir.
 • Kalp damarlarında meydana gelebilecek tıkanmaların önlenmesini sağlar.
 • Damarlardaki plak oluşumu tıkanıklığa yol açmaktadır. Bu kür plakların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Kalbi besleyen damarların tıkanmasını önler ve bu etkisi sayesinde daralma gibi problemlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Nasıl kullanılır? Hazırlanışı ve uygulanışı

Evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz limon sarımsak ve maydanoz kürü karışımı için gerekli olan malzemeler; 1 diş sarımsak, 10-12 adet taze ve yeşilliğini kaybetmemiş maydanoz, iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve yaklaşık olarak 1 çay bardağının yarısı ölçeğinde içme suyudur.

Hazırlanışı: Bu karışımı elde etmek için öncelikle bir robot temin ediniz. Sonrasında maydanozları saplarıyla iki parçaya ayırınız ve robotun içerisine atınız. 1 diş sarımsağı doğrayınız ve içine atınız. Ardından limon suyunu ve suyu ilave ederek robotu çalıştırınız. Robot yaklaşık 1-1.5 dakika çalıştıktan sonra kür hazır hale gelecektir.

Kullanımı: Kürü sabah kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce içiniz. Kullanıma başlandığında ilk 3 gün boyunca kürü sarımsaklı ikinci 3 gün sarımsaksız ve üçüncü 3 gün ise sarımsaklı olarak devam ediniz. 9 günlük kullanım sonrasında 3 gün ara veriniz ve sonrasında tekrardan 9 gün olarak uygulama yapabilirsiniz.

Etkileri nelerdir? Ne kadar sürede etki eder?

Limon sarımsak maydanoz kürü kısa süre içerisinde etkilerini göstermektedir. Damar tıkanıklığı problemlerini ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olmaktadır. Uzmanların önerisi olan bu kürü siz de hemen şimdi deneyebilirsiniz!

 

MAYDANOZ SUYU NASIL HAZIRLANIR?maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

Hazırlanışı;

* Yarım demet maydanoz

* Su

* Limon (isteğe bağlı)

Yarım demet maydanozu sapları birlikte yıkayıp ayıklayın. Maydanozun, taze ve yeşil olmalıdır. Kahverengi sap uçları varsa kesilip alınır. Hazırladığınız maydanoz ve saplarını iki su bardağı (400 ml.) suya koyun, kısık ateşte 2-3 dakika kadar kaynatın ve 10 dakika demlemeye alın. Ardından limon ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Maydanoz Suyunun Faydaları

 İdrar söktürücü özelliği vardır ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, toksinleri vücuttan atar.

 • Vücudun ihtiyaç duyduğu demir eksikliğini büyük oranda giderme özelliğine sahiptir.
 • Enfeksiyonlara ve iltihaplara iyi gelir.
 • Kansızlığı giderir, karaciğer ve prostat sorunlarının çözümünde büyük oranda yardımcı olur.
 • B12 vitaminin yardımıyla karın bölgesinde oluşan şişlik şikayetlerinde yardımcı olur.
 • Yağ yakmak için kullanılabilecek en önemli besinlerden bir tanesidir.
 • Karaciğer yağlanmasına karşı etkilidir.
 • Cilt altında oluşmaya müsait enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Cilt sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Cilde sağlıklı bir görünüm kazandır ve ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

 

MAYDANOZ SUYU NE KADAR İÇİLMELİDİR?

Günde bir bardak tüketilmelidir. Fakat 15 günden fazla limonlu maydanoz kürü tüketilmemesi çok önemlidir. Yoksa maydanoz suyunun faydaları yerine zarar görülebilir. 15 gün kadar kullanıldıktan sonra 10 gün ara verilmelidir. Daha sonra tüketmeye devam edilmelidir.

 

MAYDANOZ SUYUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Maydanoz suyu hazırlama sırasında yaprakları küçük olmasından dolayı 1 bardak dolusu saf maydanoz suyu hazırlamak son derece zor olmaktadır. Bu oranlarda saf maydanoz suyunun bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Maydanoz suyunun acılığını almak hem de içeceğinizi daha kolay duruma getirmek için maydanozu farklı bitkilerle beraber kullanabilirsiniz.

 

Maydanoz suyu, maydanozdan çok daha fazla konsantre olduğu için tüketimine dikkat etmek gerekir. Özellikle düşük tansiyonlu kişilerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü maydanoz suyunun tansiyon düşürücü özelliği vardır. Bu tür sorun yaşayan kişiler mutlaka kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Ölçülü tüketilmesi oldukça önemlidir.

* Limonlu maydanoz kürü 15 günden fazla tüketilmemelidir.
* Böbrek iltihabı olanlar tüketmemelidir.
* Hamile bayanlarda düşük riskini arttırdığı için kullanılmamalıdır.
* Gastriti olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir
.

Maydanoz mu? Madyonoz mu? Nasıl Yazılır? (TDK)

+TDK’nin  belirttiği gibi “Maydanoz her zaman aşağıdaki gibi yazılır:

   Maydanoz 

  EVDE SAKSIDA MAYDANOZ NASIL YETİŞTİRİLİR?

maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

Maydanoz için Toprak Nasıl Olmalıdır?

Maydanoz en iyi gevşek toprakta yetişir. Toprağın hava alması önemlidir. İkinci dikkat edilecek nokta ise toprağın besin ve PH değeridir. PH değeri 6-7 civarında olması tercih edilir. Size toprak karışımı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yarısını torf toprağı, diğer yarısını da besinli topraktan oluşturabilirsiniz. Böylece gevşek, hava alan ve gerekli değerlere sahip bir toprak karışımımız olacaktır. Maydanozun narin kökleri kendilerini böyle gevşek bir toprakta daha kolay salacaktır.

Maydanoz Tohumları Nasıl Hazırlanır?

Tohumların belirli bir filizlenme süreci vardır. Bu adımı isterseniz geçebilirsiniz ama filizlenmeyi hızlandırmak istiyorsanız içi sabunlu hafif sıcaklıkta bir su içerisinde 1 saat kadar  bekletin. Bu yöntem tohum kabuklarını zayıflatarak filizlenme hızını arttıracaktır. Daha sonradan tohumları iyice yıkayın ve tekrar sabunsuz hafif sıcak suda bir gece bekletin. Ardından tohumlarınızı bir yağlı kağıt üzerinde kurumaya bırakın. Artık tohumlarınız ekilmeye hazırlar.

Maydanoz için Doğru Ekim Zamanı Nedir?

Maydanozlar soğuğu sevmezler. Bu yüzden soğuklar geçtikten sonra tohumlar ekilmelidir. Mart sonu veya Nisan başı genelde uygun bir zaman aralığıdır.

Maydanoz Toprağa Nasıl Ekilir ?

Saksınızın ve ekeceğiniz alanın büyüklüğünü siz seçebilirsiniz. Ancak tohumları birbirinden 7 cm uzaklık vermeniz büyümesi ve gerekli besinleri topraktan alabilmesi için en uygun ortamı sağlayacaktır. Ayrıca kazılan alanın çok derin olmasına gerek yoktur. Üzerine çok az bir toprak(1-1.5cm) atmanız da yeterli olacaktır.

Maydanoz Nasıl Işık Sever ?

Saksınızı sabah güneşi alan bir yere koymanız yeterli olacaktır.

Maydanoz Nasıl Sulanır ?

Büyüme safhasında haftada 2 kere sulamanızı öneriyoruz. Çok sıcaklarda haftada 3 veya 4 kere de sulanabilir. Toprağın hafif nemli kalmasını sağlamanız kafidir.

Otlardan Temizleme 

Yabani otlar saksınızda bitmeye başlayabilir. Bu bitkiler topraktaki besine ortak olacaktır. Bunun için sürekli olarak bu yabani otları temizleyiniz.

Yeşil Bitki Besini

Ayda 1 kere bitki besini vermeniz saksıdaki toprağın minerallerini korumasını ve maydanozların besin almaya devam etmesini sağlayacaktır.

Maydanoz Toplama maydanoz faydaları ile ilgili görsel sonucu

Maydanozunuz bir dalında 3 yaprak çıkarttığı zaman toplanabilir. Toplama sırasında  yalnızca yaprakları değil sapını da almanız hem maydanozunuzu canlandıracak hem de siz de maydanoz sapında bulunan faydalı vitaminlerden yararlanabileceksiniz.

 

 

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here