Mavi Balina (Bllue Whale) Oyunu

1

MAVİ BALİNA (BLUE WHALE) OYUNU

Android ve IOS sistemleri gün geçtikçe gelişiyor. Daha hızlı, daha kullanışlı, daha güvenli olmak adına kendilerini sürekli yeniliyorlar. Bu yenilenme sadece yazılımla da kalmıyor. İşlemci, ram, çözünürlük ve kamera donanımları açısından da sürekli yenileniyorlar. Mevcut donanım ve yazılımların gelişmiş veya yükseltilmiş hali neredeyse her ay yeni bir model olarak karşımıza çıkıyor. Bunu bir pazarlama tekniği olarak da düşünebiliriz.

Günümüzde neredeyse herkesin bir akıllı telefonu var. Böylesine büyük bir kitle olunca reklamlar, tanıtımlar, uygulamalar ve oyunlarda doğru orantılı olarak artıyor. Tabi bu kitleye kolayca ulaşabilmek beraberinde iyi ve kötü sonuçlar doğurabiliyor. Sunulan içeriğe çok kısa bir sürede erişebilen milyonlarca insan.

MAVİ BALİNA (BLUE WHALE)

Tüm dünyaya hızla yayılan bu oyun özellikle çocuklar için büyük tehlike arz ediyor. Normal oyun anlayışının tersine çalıştırıp oynayabileceğimiz bir oyun olmayan Mavi Balina, sosyal medya üzerinden yönetici veya yöneticilerin size gönderdiği özel linklerle oynanıyor. Bu görevlerde size telkinler vererek, videolar izlemenizi, kendinize veya çevrenizdekilere zarar vermenizi istiyorlar. Yavaş yavaş adeta hedef kişiyi hipnoz ediyor. Verilen görevler şiddet içerikli, sadistçe, dehşet ve korku verici oluyor. Gönderdikleri korkunç videoları izlemenizi istemek gibi 50 adet görevi var. Görevlerin sonunda ise sizden intihar etmeniz isteniyor. İşte bu görevlerden ilk 15’ini sizin için sıraladık: Bir jilet aracılığı ile elinize, “F57” çizin ve fotoğrafını gönderin.

• Bir jilet aracılığı ile elinize, “F57” çizin ve fotoğrafını gönderin.
• Sabah 4:20’de uyanın size gönderilen ürkütücü ve korkunç videoları izleyin.
• Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.
• Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.
• Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin.
• Verilen şifreli görevi çözün.
• Elinize, “F40” çizin keserek ve fotoğrafını gönderin.
• Korkularınızı yenin.
• Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın.
• Elinize, keserek bir balina resmi çizin ve fotoğrafını çekip gönderin.
• Gün boyu ürkütücü ve korkunç videolar izleyin.
• Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.
• Dudağınızı kesin.
• Elinize defalarca iğne batırın.
• Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.

Son ve 50’inci görevde sizden yüksek bir binaya çıkıp atlayarak canınızı almanız isteniyor.
Bu saçmalıkları kim yapar ki diye düşünmeyin. Sosyal medyayı yetişkinler kadar hatta daha fazla çocuklar kullanıyor. Kandırılması ve manipüle edilmesi kolay çocuklar bu oyunun tuzağına daha fazla düşüyor. Şimdiye kadar yaklaşık 150 kişinin intiharına sebep olduğu düşünüşüyor. 21 yaşındaki “Mavi Balina” oyunun yapımcısı olduğu düşünülen Philipp Budeikin intihar eden kişiler için toplumda bir temizlik yaptığını belirtti. Yapımcıya 3 yıl hapis cezası verildi.

Bu oyunun mağdurlarından biride Ordu ilimizdeki bir gencimiz.17 yaşındaki genç verilen görevi yerine getirmek için kendisini doğal gaz borusuna asarak intihar etti. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan oyun için “Servis sağlayıcıları oyunu engelleyebilir. Tek bir öğrencimizin mağduriyeti bile kabul edilemez” dedi. Servis sağlayıcılarından önce biz ebeveynleri uyarıyoruz. Sadece bu oyun için değil. İnternet ortamında, sitelerde, sosyal medya platformlarında bir çok rahatsız edici kötü sonuçlar doğurabilecek içerikler var. Tavsiyemiz ebeveynlerin çocukların güvenli internet kullanımına biraz daha özen göstermeleri.

Emre Eroğlu

Emre Eroğlu

Temel besin gıdası çay olan bir yazılımcı...
Emre Eroğlu

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here