Maurice Wilkins DNA’yı çözümlüyor..

0
27

Maurice Hugh Frederick Wilkins 15 Aralık 1916’da Yeni Zelandanın Pongarao kendinde doğdu.Anne ve babası İrlanda’dan geldi.

Wilkins 6 yaşında İngiltere’ye getirildi. Cambridge Üniversitesine bağlı St.Jhon’s Collega’da eğitim gördü. 1940 da fizik doktorasını aldı.1944’de ABD’li fizikçilerle birlikte atom bombası yapımı amacıyla izotop ayırma çalışmalarına katıldıktan sonra nükleer fizikten koparak biyofiziğe yöneldi. 1946’da Londra’daki King’s College’m fizik bölümüne bağli Medical Research Concil’m biyofizik ünitesinde öğretim üyesi oldu. Bağlı olduğu bu üniversitede 1962’de moleküler biyoloji,1963’de Britanya İmparotorluğu nişanıyla (CBE) ödüllendirilmiş ve DNA’nın yapısını çözümlnmesine ışık tutan çalışmaları nedeniyle 1962 Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülünü Crick ve Watson ile bölüşmüştür.

DNA’nın molekül yapısının çözümlenmesi 20.yy biyoloji bilimlerinin en çığır açıcı buluşu olarak kabul edilir. Avery’nin araştırmalarından başlayıp biyoloji,fizik,kimya bilgilerinin katkılarıyla gerçekleşen ve DNA molekülünün çifte sarmal yapıda olduğunu saptayarak temel bileşenlerin bu sarmal üzerinde olduğunu yerlerini belirleyen Watson ve Crick’in geliştirecekleri DNA modeliyle noktalanan bu önemli çalışmada Wilkins’in uyguladığı laboratuvar yöntemleri, özellikle x ışınları kırınımıyla sağladığı bilgiler büyük ölçüde yol gösterici olmuştur. DNA’yı kristalleştirmeyi başarıp X ışınlarının bu kristallerde kırınıma uğramasıyla elde edilen kırınım desenlerini çözümleyerek moleküldeki nükleotitlerin boyutlarını ve yerlerini saptamış, böylece Watson ve Crick’in modelini doğrulayarak geçerlilik kazanmasını sağlamıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here