Masumiyet Filmi

0

Filmi
1997 57. Flim Festivali 

Hakkında; 

Yusuf hapishanede kalmak istiyordu. Dışarı çıkmak, uyum sağlamak düşüncesi ona itici geliyordu.
Hapishane müdürüne bir mektup yazarak burada kalmak istediğini dışarıya çıkmak istemediğini anlattı.
Dışarı çıkmak onu korkutuyordu. Ablası ve eniştesinden başka dışarda kimsesi kalmamıştı.
Hapishane müdürü ona tanıdığı kimse olup olmadığını sormuş. “Dışarıda sana yardımcı olabilecek bir dostun da mı yok?” demiştir.
Bir arkadaşından bahsetmiştir; Orhan isminde cezaevinden bir arkadaşım oldu ancak onu da başka cezaevine sürdüler bir daha haber alamadım.
”Senin hapislik sürende de sessiz sakin bir süreç geçirmişsin. Neden çıkmak istemiyorsun. Eğer seni çıkarırsak suç işleyip tekrar girmek durumunda kalacağım demişsin.” Hapishane müdürü ona akıl vermiş dışarı çıkmaya ikna etmiştir.
Yusuf hapishaneden tahliye olmasının ardından. Hayattaki tek dalı olan ablasının ve eniştesinin yanına gitmek üzere yola çıkmıştır.

Akşam indiği otobüs yolculuğunda sonra bir pansiyona yerleşmiştir. Geldiği pansiyonda bir çocuk dikkatini çekmiştir. Televizyon izleyen minik bir kız çocuğu. Sevmek için yaklaşır ama kız ateşler içinde yanıyordur. Bu duruma çok üzülen Yusuf pansiyon sahibine durumu bildirir. Ailesinin birazdan geleceğini söyler, Yusuf odasına yerleşir. Çocuk fenalaşır bayılır. Yusuf hastaneye götürür.

Eniştesi ile buluşur ablasının evine giderler. Eve vardıklarında ablası kapıyı açar ama yüzüne bakmaz. Bunun sebebi “ Yusuf ablası yüzünden hapishaneye girmişti. Yusuf’un asker arkadaşı ile evli olduğu halde kaçmış ve namussuzluk yaptığı gerekçesiyle cinayet işlemiş asker arkadaşını ve ablasını vurmuş. Ablasına gelen kurşun sekmiş ablasının ağzına isabet etmiştir.
Asker arkadaşı ölmüş Yusuf 10 yıl hüküm giymiştir. Ablasının ölmemesi üzerine her şeye rağmen eniştesi ablası ile barışmıştı.
Ablasının bu tavrı ve eniştesi ile ablasının kavgalarından kaçıp pansiyona yerleşir.

Buraya yerleşmesi ile Bekir –Uğur -Yusuf ‘un yolları kesişir.

Bekir Uğur’a saplantılı derecede aşıktı.
Diğer yanda ise Uğur’da Zagor’a çok aşıktı onun için her şeyi yapabilecek kadar gözleri de kördü.
Bekir 20 yıl boyunca Uğur‘un peşinde heder olmuştu. Bekir zamanında varlıklı bir ailenin çocuğuydu.
Aynı mahallede büyüyen Uğur ve Bekir birbirlerini o yıllardan tanıyordu.
Bekir’e işi düşen Uğur; Bekir’in iş yerine gider borç ister. Deli gibi sevdiği Zagor içeri girmiş onu oradan çıkarmak için para lazım olmuştu. Bekir borcunu nasıl ödeyeceğini sormuş. Aldığı cevapla dehşete düşmüştü. Kötü yola gerekirse gider yinede borcumu öderim. O kötü izbe hayata bu şekilde girer. Masumane sevgilerinin boyutu çirkinlik düzeyine kavuşur. Bekir bu duruma daha fazla dayanamaz ve intihar eder.
Her zaman arkadın da duran Bekir‘i kaybedince Yusuf’tan yardım ister. Yusuf da bu istediğini geri çevirmedi. Sahne aldığı pavyona Uğur’u götürüp getirir. Yusuf bu süreçte Uğur’a aşık olur. Uğur’a her ne kadar aşkını itiraf etse de Uğur buna karşılık vermedi. Bir gün biraz para, kızını Yusuf’a bırakarak Zagor ile kaçtı. Yerini bildirdi ama o adreste kalmadığı için Yusuf onu bulamadı. Kız ve Yusuf birlikte kalmıştır. Orhan ismindeki arkadaşının verdiği adresten başka gidecek yolu kalmamıştır. Babasını bulduğu adresine gitti anda Orhan da ölmüştür.

Filmin Konusu: Masumca yaşanan sevginin çirkinlik düzeyine ulaşması.

Masumiyet Filminin Oyuncuları ;
⇒ Haluk Bilginer
⇒ Derya Alabora
⇒ Güven Kıraç
⇒ Doğan Turan
⇒ Melis Tuna
⇒ Ajlan Aktuğ
⇒ Nihal G. Koldaş
⇒ Erdoğan Seren
⇒ Rıza Sönmez
⇒ Ümit Çırak
⇒ İskender Altın
⇒  Feridun Koç
⇒ Apo Demirkubuz
⇒  Yalçın Çakmak
 Makyaj ve Joker
Cüneyt Ballı
Kurgu
Mevlüt Koçak
Müzik
Cengiz Onural
Işık Yönetmeni
Recep Biçer
Görüntü Yönetmeni
Ali Utku
Senaryo ve Yönetmen

Zeki Demirkubuz Kimdir ?
Türk Film yönetmenidir.
01 Ekim 1964 ‘ de dünyaya gelmiştir.
Filmleri;
⇒ C Blok
⇒ Masumiyet
⇒ Üçüncü Sınıf
⇒ İtiraf
⇒ Yazgı
⇒ Bekleme Odası
Kader
⇒  Yeraltı

Zeki Demirkubuz Aldığı Ödüller ;
1) Altın Portakal en iyi yönetmen ödülü ( Yazgı)
2) Altın Portakal en iyi senaryo ödülü ( Üçüncü Sınıf)
3) Altın Koza Film Festivalinde dört ödüle layık görülmüştür .

Sadoul Ödülü ne demektir?
Masumiyet Filminin aldığı ödülün ismidir.

 

 

Sevgi dozunda güzeldir. Boyutu aşılan her şey çirkinlik derecesine ulaşır. Sevmek saplatılı olmak değildir. Sevgi erdemdir. Sevgi karakter meselesidir. Onursuz sevgi asla olmaz. Her şey ayarında güzeldir. Maksadını aşan her davranış felaketin habercisidir. Seven sevgi arsızı olmasıda ölçüsüz sevilmesidir.

 

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here