Martı Jonathan Livingston

0

Bir martının hiç yılmadan zorluklara karşı mücadele etmesini anlatan ve okuduğum bir öyküyü anlatacağım.

Jonathan bir martı sürüsünde yaşayan fakat diğer martılardan farklı hareket eden bir martıdır. Diğer martılar gibi teknelerin arkasından yiyecek savaşı yapmayan, bütün zamanını uçmaya ayıran bir martıdır. Onun bu düşüncesinden annesi ve babası rahatsız olur. Bu nedenle Jon uçma ile ilgili fikirlerini açığa vurmak istemez.

Bir gün Jon uçma eğitimi için sürüden ayrılmaya karar verir ve ayrılır. Çok hızlı uçuşlar ve dönüşler dener. Başaramayınca sürüye katılmayı ve onlar gibi  davranmaya karar verir. Bu sırada gece olmuştur. Birden aşmaya ve özgür olmaya karar verir. Sürü yaşamına katılmaktan vazgeçer. Bütün martılara bunu anlatmak ister. Sürüye katılabilmek için uçar.

Sürü bölgesine geldiğinde, martı kurultayının kurulduğunu görür ve “Özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz” diye bağırır. Yaşlı kurultay başkanı martı Jon’u lanetleyerek sürüden dışlar. Jon uçarak kayaların çok ötesine gider. Orada uçmayı iyi öğrenir, birçok hüner kazanır.

Daha sonra kendisi gibi dışlanan martı Sülliven ve Chiang ile tanışır. Onlar çok iyi uçabilmektedirler. Chiang çok yaşlı ve tecrübelidir. Jon, Chiang’dan çok şey öğrenir. Daha sonra Chiang cennete uçmayı başarır.

Jon özgürlüğün tadını ve onlara uçmayı öğretebilmek için sürüsüne dönmeye karar verir. Sülliven buna karşı çıkar. Kendisini dışlayanların yanına gitmemesini ister fakat Jon bir şeyin farkındadır. “ Eğer benim dışlandığım bir gün birisi bana bunları öğretseydi; şimdi çok daha ötelerde olacaktım” der. Jon sürü bölgesine döner ve orada uçmak isteyen martılara ders verir. Her gün uçmak isteyen martı sayısı artmaktadır.

Öğrencisi Fletcher, Jon gibi düşünen ve sürüden dışlanan bir öğrencisidir. Bu nedenle sürüden nefret eder. Fletcher, sürü bölgesine bir gün dalış yapar. Önüne uçmayı yeni başlayan yavru bir martı çıkar. Anında takla atarak kayaların üstüne yönelir. Bütün martılar öldüğünü zanneder fakat hayatta kalıp bu uçuşu başarabilmiştir.

Daha sonra niyetinden vazgeçer. Jon ona yeni ve genç bir öğretmen olduğunu söyler. Sınır olmadığını ve özgürlüğün tadını diğer martılara öğretmesini ister  ve gözden kaybolur.

 

Richard Bach – Martı Jonathan Livingston

Ana Fikri = Özgürlük, direnç ve umut yitirilmemelidir. Yoksa hayata dair tüm planlar silinir gider.

Kitap Yorumu;

Kitabın dili anlaşılır ve sadedir. Kitap, martıları örnek vererek insanoğluna mesajlar verir. Kitabı okuduğumuzda mutlaka hayatımızda bir şeyler değişmeye başlayacaktır. Zevkle okuyacağınız bir öykü kitabıdır. Akıcı ve sürükleyicidir.

Pınar
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here