Marksist-Leninist Olduğunu Çekinmeden Diyen Castro

0
Küba lideri Fidel Castro, kendisini Küba’yı komünizme taşıyacak bir Marksist-Leninist olarak ilan ettiğinde yıl 1961'i gösteriyordu. Peki Fidel Castro Kimdir ? Küba nerededir ? Marksist-Leninist fikirler nedir hepsine değinerek 2 Aralık 1961 yılında Fidel Castro'nun ne demek istediğini anlayalım.
Küba lideri Fidel Castro, kendisini Küba’yı komünizme taşıyacak bir Marksist-Leninist olarak ilan ettiğinde yıl 1961'i gösteriyordu. Peki Fidel Castro Kimdir ? Küba nerededir ? Marksist-Leninist fikirler nedir hepsine değinerek 2 Aralık 1961 yılında Fidel Castro'nun ne demek istediğini anlayalım.

Küba lideri Fidel Castro, kendisini Küba’yı komünizme taşıyacak bir Marksist-Leninist olarak ilan ettiğinde yıl 1961’i gösteriyordu. Peki Fidel Castro Kimdir ? Küba nerededir ? Marksist-Leninist fikirler nedir hepsine değinerek 2 Aralık 1961 yılında Fidel Castro’nun ne demek istediğini anlayalım.

FİDEL CASTRO KİMDİR ?

Efsane haki forması,bıraktığı sakalı ve ağzından düşmeyen purosu ile bildiğimiz Fidel Castro 13 Ağustos 1926’da doğdu. Zengin bir çiftçinin gayrıresmi çocuğuydu. Havana Üniversitesi hukuk bölümü mezunudur. 1950 yılında doktorasını yapmıştır.Üniversite yıllarında sol ve anti-emperyalist politikaları benimsedi ve birçok eylemlerde bulundu. Küba‘da kendisi, kardeşi Raul Castro ve Ernesto Che Guevara ile birlikte Küba Halkı ile faşizme dur diyerek devrim yaptılar. Kendisi büyük bir Atatürk hayranıdır. Bunu her fırsatta dile getirmiştir. CIA’nın birçok suikast planlarından kurtulmuştur. Birleşmiş Milletler’de tarihi konuşması vardır ve en uzun konuşma olarak kayıtlarda yerini alır.Küba’da 25 Kasım günü 90 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

PEKİ KÜBA ?

Küba, resmî olarak Küba Cumhuriyeti Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba’nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler , batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika ve güneydoğusundaki Haiti ve Dominik Cumhuriyetine kadar uzanır.

28 Ekim 1492’de, Kristof Kolomb karaya çıktı ve şu an Küba’ya ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etti. Küba, 1898’de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya’nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902’de Birleşik Devletler’den resmi bağımsızlık kazandı.

Küba 11 milyonu aşkın insanın yurdudur ve Karayipler’de en geniş yüzölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir. Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi’nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi’nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 1232.5 km uzunluğundaki Küba Adası yeryüzündeki en büyük 13. adadır.

MARKSİZM-LENİNİZM NEDİR ?

Marksizm-Leninizm, Marx ve Engels’in öğretisi olan Marksizm’in Lenin tarafından geliştirilmiş olan öğretisini tanımlamaktadır.Ulusların Kendi Kaderini Tayin Etme Hakkı, bütün ulusların siyasal kaderinin, başka bir ulus tarafından tahakküm altına alınmadan, bağımsız bir şekilde kendi geleceğini tayin hakkını içeren Marksist-Leninist bir teoridir.Leninizm’in Marksist geleneğe en büyük katkısı demokratik merkeziyetçi örgüt yapısını savunmasıdır. Bu ilkeye göre; bir eylemden önce mümkün olduğu sürece geniş tabanlı bir tartışma olmalıdır, fakat eylem kararı ortaya çıktığı andan itibaren herkesin bu eylemi desteklemesi gerekmektedir.

SONUÇ OLARAK

Fidel Castro bugün 1961 Küba lideri Fidel Castro, kendisini, Küba’yı komünizme taşıyacak bir Marksist-Leninist olarak ilan etti.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here