Maraş Şehri “Kahraman” Oldu

0

Kahramanmaraş’ın Tarihçesi

Etimolojisi (köken bilimi) : 

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Maraş’ın adı Cumhuriyet’in ilanına kadar birbirine benzeyen ve benzemeyen isimlerle defalarca kez değişikliğe uğramıştır. Tarihçiler, Maraş adının Hititler zamanından geldiğini ve buna kanıt olarak Asur metinlerinde ilk olarak “Markaji” şeklinde bahsedildiği ortaya çıkarmıştır. “Gurgum, Markas, Markasi, Germanicia ve müslümanların fethi sonucunda ismi Maraj” olarak kalmış. Lakin Arapça’da “j” harfi olmadığından şehrin adı “Mer’aş” şeklinde tekrar değişime uğramış. Osmanlı Devleti döneminde Dulkadiroğlu Beyliğinin burada yaşaması üzerine “Zülkadir” ismi ile de anılmıştır. En son Maraş’a Kurtuluş Savaşı sırasında halkın gösterdiği direniş üzerine  7 Şubat 1973 tarihinden itibaren TBMM tarafından “Kahramanlık” unvanı verilerek adı “Kahramanmaraş” olarak değiştirilmiştir.

 

 

Maraş Nerededir?

İç Anadolu – Doğu Anadolu – Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin birleştiği yerde yer alır. İklim ve bitki örtüsü bakımından çok zengin bu şehrin daha çok Akdeniz iklimine yatkınlığı vardır. Şehir merkezinin Akdeniz Bölgesine daha yakın olmasından mütevellit Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesi’nde kabul edilir.

 

Kahramanmaraş’a Kahramanlık Unvanı Verilmesinin Nedeni Nedir?

Maraş halkının Kurtuluş Savaşı sırasında topyekün gösterdiği direniş sonucunda düşmanı püskürtmeleri, komşu illere de yardım etmeye gitmeleri takdir toplamıştı. Savaş sonunda Maraş’a Milli Mücadele’de savaşan kişilerin isimlerini Ankara’ya bildirmeleri istenir. Yapılan araştırmalarda Maraş halkından herkesin savaştığı ortaya çıkınca vatandaşlara tek tek İstiklal Madalyası vermek yerine şehrin kendisine bir adet kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Yaptıkları fedakarlıktan ötürü de şehre “Kahraman” unvanı layık görülmüştür. Şehir halkı da  Kurtuluş Günü ilan ettikleri Şubat ayının 12. gününde o madalyayı Türk Bayrağına asarak geçmişlerine sahip çıkmanın gururunu yaşatırlar.

Kahramanmaraş Fransız İşgali:

Milli Mücadele zamanında Fransızlar işgal için yaklaşık 1500 kişi ile Maraş’a gelir. Maraş halkı bu duruma sessiz kalmaz. Protesto ve mitingler düzenler. Karşılıklı olarak her iki tarafta da savaşa başlamadan önce düşman tarafı durdurmak için silahına sarılmak zorunda kalır. Türklerin bir türlü pes etmeyişi Fransız ve Ermenileri kızdırır. Gerginlik taraflar arasında artınca Maraş Müdafa-i Hukuk Cemiyeti başkanı tarafından ateşli silah savaşının başladığı duyrulur. 22 gün 22 gece süren savaş boyunca Fransız ve Ermeniler,  Maraşlıların memleketlerinden, namuslarından ve inançlarından vazgeçmeyeceklerini anladılar. 11 Şubat gecesi Fransızların kafalarına iyice dank eden bu düşünce ile kaçma kararı alırlar. Gece yarısı apar topar kaçmaya çalışan Fransız ve Ermeniler’in peşinden Maraş halkı; kazma, kürek, taş, silah ile onları yakalamaya giderler. 12 Şubat günü sabah namazına müteakiben Kahramanmaraş, Fransız ve Ermenilerden temizlenmiş olur. Kaçarken yakalanan 100 Fransız ve Ermeni askeri Maraşlılar tarafından esir düşürülmüştür.

Kahramanmaraş’ın Gözdesi Dondurma:

Sadece ülkemizde değil Dünya’ya yayılan bir ünü var dondurmanın. Kullanılan malzemesi ve sunumu ile tamamen Maraş’a özgü olması da albenisini arttırmaya yetiyor. Keçi sütü, sahlep ve şeker. Bu üç malzeme ile dillere destan bir dondurma yapılıyor Maraş’ta. Onu özel kılan en önemli faktörlerden biri keven otuyla beslenen keçilerin sütü kullanılıyor olmasıdır. Diğer bir faktör ise Maraş’taki Ahır Dağı’nda yetişen orkidelerin kirli beyaz renkteki yumrularından elde muazzam tadı ve sertliğini verecek şey “sahleptir”. 90 derece kaynatılan süte önce sahlep sonra şeker ilave edilir. Sakız kıvamına gelene kadar karıştırılır. 6 ile 8 saaat arasında dinlenmeye bırakılıp soğutulur. Kahramanmaraş’ın simgesi haline gelen dövme dondurma yurt dışında da oldukça sevilmektedir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here