Makedon Devrimci Mücadele Günü

0
23 Ekim 2007 yılından bu yana Makedon Devrim Mücadelesi Günü olarak kutlanan, Makedonların resmi 23 Ekim Bayramı'na verilen addır.
23 Ekim 2007 yılından bu yana Makedon Devrim Mücadelesi Günü olarak kutlanan, Makedonların resmi 23 Ekim Bayramı'na verilen addır.

23 Ekim 2007 yılından bu yana Makedon Devrim Mücadelesi Günü olarak kutlanan, Makedonların resmi 23 Ekim Bayramı’na verilen addır.

23 Ekim 1893 yılında Selanik’te bir araya gelen VMRO’nun kurucuları, dış yardım almadan kendi imkanlarıyla Makedonya’nın Osmanlı idaresi altından kurtarılması için mücadele başlatmıştı. Makedonya Meclisi’nin kararıyla 23 Ekim, 2007 yılından bu yana “milli bayram” olarak kutlanıyor.

Kısacası Osmanlı’dan kurtuldukları için bayram edenlerin günüdür.  Milli Bayram olarak kabul etmelerine göre baya da önemlidir ve tüm Makedonlar bu güne değer verirler. Şimdi ki bizler nasıl yavaş yavaş 19 Mayıs, 29 Ekim, 23 Nisan unutturulmaya çalışılıyorsa onlarda bu bayramı diri tutmak için uğraş peşindeler ve bununda hakkını verdikleri âşikardır.   

VMRO NEDİR ?

İç Makedonya Devrimci Örgütü olarak tercüme edilebilecek Makedon milliyetçiliğinin en büyük örgütü. 

Hem bir örgüt olarak hem de Vmro-Dpmne uzantısıyla da siyasi parti olarak bir dönem ülkeyi yöneten siyasi topluluk. 1893 yılında Osmanlı karşıtı genç Bulgar milliyetçileri/komitacıları tarafından kurulmuştur. Çeşitli isyanlarla bağımsızlıklarını bu örgütle kazandılar. Önemli liderlerinden biri de Gotse Delçev adlı genç bir öğretmendi.

Bugün ise bir siyasi parti olarak ülkede özellikle Arnavut karşıtı bir etnik politika gütmekteler. Modern Makedonya’nın siyasi tarihindeki en büyük figürlerden biri olarak değerlendirilebilir. Aşırı sağcı da olsalar önemli bir siyasi zemindir. İlginç bir yemin metinleri vardır.İncil üzerine konmuş revolver ve kama üstüne yemin ederler.

Zakletva
se zakoluvam vo verata, sovesta i çesta deka ke rabotam za osloboduvanye na makedoniya i odrinsko so site svoi sili i sredsva i deka nikogaş ne ke gi predadam taynite na revolutsiyonernoto dvijenye, a vo sluçay ako toa go storam da bidam udien co ovoy revolver ili ovaa kama, şto gi baknuvam. amin.

Yemin
imanım üstüne yemin ederim ki, şuurlu ve şerefli olarak, edirne dahil makedonya’nın kurtuluşu için bütün gücümle ve araçlarımla çalışacağım. gizli ihtilâl hareketine hiçbir zaman ihanet etmeyeceğim, eğer ihanet edersem öptüğüm bu revolver ve bu kamayla öldürüleyim. amin.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here