Mahatma Gandhi Kimdir ve Neden Tutuklandı ?

0
40
Mahatma Gandhi Kimdir ve Neden Tutuklandı ?
Mahatma Gandhi Kimdir ve Neden Tutuklandı ?

 

MAHATMA GANDHİ KİMDİR?

Mahatma Gandhi ( Mohamdas Karamçand Gandhi) 2 Ekim 1869 yılında Porbanda’da doğdu. Babası Pondabar’ın baş veziri, annesi babasının dördüncü eşi ve dindar bir hinduydu. Doğuştan çalışanlar kastına mensup olan Gandhi; et yemezlik, canlılara zarar verme, kişisel arınma için oruç tutma gibi öğretileri benimsemiştir.

Daha 13 yaşındayken ailesinin isteği üzerine evlendirilen Gandhi 1888-91 yılları arasında Londra’da hukuk eğitimi almıştır. 2 yıl Bombay ve Rackot kentlerinde avukatlık yapmıştır. 1893-1914 yılları arasında Afrika’da avukatlık yapan Gandhi hintlileri 3. sınıf insan yerine koyan Afrika kıtasında çok başarılı bir kariyer sürdürememiştir. Gandhi ilkelerinin temelini Güney Afrika’da atan bu pasifist tam 21 yıl sonra ülkesi Hindistan’a döndüğünde onu onbinler karşılamıştır. Gandhi artık ülkesinde bir simge haline gelmiştir. Peki ama Gandhi’yi bu kadar değerli yapan şey neydi? Neden on binler onun yarattığı akımın peşinden koştu? Gandhi ile özdeşleşen pasifizm nedir?

+Pasifizim: Uyuşmazlıkların çözümü ya da çıkar sağlama aracı olarak savaşa ve şiddete karşı olmaktır. Her zaman barıştan yana olmak, insanlara, hayvanlara ve doğaya bilmeyerek bile zarar vermemektir.

Gandhi neden bu kadar önemliydi diye merak ediyorsanız yazının devamını okuyun.

GANDHİ; Hindistan’da ve dünyada Tagore tarafından verilen ve ” yüce ruh” anlamına gelen ” Mahatma” ve baba anlamına gelen ” Bapu” adlarıyla anılır. Hindistan’da resmi olarak ” Ulusların Babası” ilan edilmiştir. Gandhi; sürekli düşünen,üreten ve insanlığı çok önemseyen birisiydi.

Güney Afrika’da Hint topluluklarının vatandaşlık hakları için barışçıl başkaldırılar başlattı. Hindistan’a döndüğünde emekçi çiftçileri; baskıcı vergilendirme politikalarına ve ayrımcılığa karşı örgütledi. Kadın hakları, dini inanç özgürlüğü, etnik gruplar arasındaki kardeşlik, ayrımcılık, yoksulluk gibi sivil halkın maruz kaldığı ötekileştirme hareketlerine engel olmak için elinden geleni yaptı. Hindistan halkı ilk defa kendileri için savaşan bu pasifik adamı ” Halkın Lideri” seçti.

Gandhi için önemli olan basit, mutlu ve barışçıl bir ortamda yaşamaktı. Bunun için bedensel zevklerden vazgeçti. Uzun yıllar vejetaryan yaşadı. Daha sonra sadece günde bir kaç tane meyve ile beslendi. Bazen bir ayı bulan oruçlar tuttu. Çıkrık ile örülen geleneksel dhoti ve örtü gibi giysilerini kendisi yaptı.

MAHATMA GANDHİ’NİN İLKELERİ

+DOĞRULUK: Gandhi hayatını doğruluğu yada ” satya” yı bulmaya adadı. Gandhi’nin felsefesinde satya ” Tanrı”dır.

+PASİF DİRENİŞ: Pasif direniş ilkesinin bulucusu değildir. Fakat en büyük savunucusu ve politikada ilk uygulayandır.

+ET YEMEZLİK: Küçük bir çocukken et yemeyi dener. Fakat bu son denemesi olur. Tamamıyla vejeteryan hayatı seçmiştir.

+BRAHMAÇARYA: Çifte utanç olarak bilinir. Tüm bedensel zevkleri terk etmektir. Gandhi 36 yaşında babasının vefatından sonra cinsellikten vazgeçerek bekar hayata döner.

+SADELİK: Sadeliğin o kişiyi Brahmaçarya’ya götüreceğini anlatır. Bu yüzden seçebileceği en sade hayatı seçmiştir.

+İNANÇ: Tüm dinlerin eşit olduğuna inanmıştır. Hindi olarak doğan Gandhi tüm dinleri derinlemesine araştırıp bütün dinlerin aynı şeyi anlattığı sonucuna varmıştır. Müslümanlık için ” Muhammed’in hadisleri yalnızca Müslümanlar için değil tüm insanlık için hizmet hazinesidir.” demiştir. Yaşamının daha sonraki dönemlerinde Hindu olup olmadığı sorulduğunda ” Evet öyleyim. Ama aynı zamanda Hristiyan, Müslüman, Budist ve Yahudiyim” cevabını vermiştir.

MAHATMA GANDHİ NEDEN TUTUKLANDI

Tuz Yürüyüşü; yürüyüşün amacı, 1762 yılında Doğu Hindistan Kumpanyası’nın mirası olan ve yılda 2.5 milyon poundluk vergiye kaynaklık eden Tuz Yasası’nı ihlal etmek için denizden tuz çıkarmaktı.

Gujanat Eyaleti’nin başkenti Ahmedabad yakınlarındaki Sabarmati Aşram’da başlayan yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadar ki 388 kilometre mesafeyi çıplak ayakla 24 günde kat eden 61 yaşındaki Gandhi, 6 Nisan sabahı denize yürüdü ve çamura karışmış tuzu avuçlarına alıp tatlı suda yıkayarak temizledi. Böylece bir Hindu’nun tuz çıkaramayacağına dair Tuz Yasası’nı ihlal etmiş oldu. GANDHİ ve beraberindeki 60 bin eylemci hapse atıldı. Fakat Gandhi amacına ulaşmış oldu. Yasa işlemez hale geldiği için iptal edildi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here