Madde Bağımlılığı

0

Madde Bağımlılığı

Ülkemizde madde bağımlılığı giderek artmakta ve yaş sınırı daha da aşağılara düşmektedir. Geleceğimizin mimarisi çocuklarımız, büyük bir tehlike altında!

Madde Bağımlılığı Nedir?

Aslında yaşamımız boyunca hiç bir şekilde ihtiyaç duymayacağımız, beynimizi uyuşturan, vücudumuza, zihnimize, sağlığımıza, psikolojimize yıkıcı ve büyük zararlar veren, uyuşturucu, kimyasal maddelerin fiziksel ve ruhsal bağımlılığına “madde bağımlılığı” denir.

 

Madde Bağımlılığına Yol Açan Nedenler;

 

Arkadaş Çevresi;

Madde kullanan arkadaş çevresine sahip bir çocuk, İlerleyen zamanlarda özenti ve merakla madde kullanmaya başlayacaktır. Arkadaş çevresinde madde kullanmayan, fakat madde kullananlara sempatisi olan bir veya birkaç kişi varsa, çocuğunuz da yavaş yavaş madde bağımlılığına doğru ilerleyecektir. Özellikle arkadaş grubuna bağlı olan bir çocuk, arkadaşlarının, yanlış veya doğrularını sorgulamadan onların yolundan yürüyecektir. Aman dikkat! Bu durum, çocuğunuz için çalan tehlike çanlarının habercisidir!

 

Bir Kereden Bir Şey Olmaz!

Çocuğunuz madde bağımlılığından korkuyor, ama diğer yandan da merak ediyorsa, yanında bulunan ve madde kullanan kişiler, ilk önce onun korkusunu yenmesi için çaba sarf edecektir. Söyleyecekleri ilk söz ise şudur; ” Bir kereden bir şey olmaz!” 

Çocuk korkusunu yendikten sonra, merak duygusu devreye girecektir. Ve  çocuk da, “Bir kereden bir şey olmaz” düşüncesi ile madde bağımlılığı yolunda ilk adımını atmış olacaktır…

İlk korkuyor atlatan çocuk, ikinci kez tekrar kullanmak isteyecek ve bu durum artarak devam edecektir. Bir kere madde kullanmak madde bağımlılığının habercisidir.  Sevgili çocuklar!  Bu yüzden asla bir kereden bir şey olmaz demeyin!

 

Sorunlu Aileler

Anne ve babasından sürekli azar ve aşağılayıcı sözler işiten çocuklar veya gençler, psikolojik olarak  çöküntü yaşarlar. İçinde bulundukları bu durum, onları madde kullanımına doğru itebilir. Anne ve babası ayrı olan çocuklar için de aynı şeyler geçerlidir. Bu tür durumlarda çocuk veya genç, madde kullanmayı bir çözüm aracı olarak algılayabilir. Ayrıca aile bireyleri arasında madde kullanan birinin olması da çocuğu madde bağımlılığına iten nedenler arasındadır.

 

Madde Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Yapılan araştırmalarda, uzmanlar, madde kullanım yaşının 14’e kadar düştüğünü belirtiyor. Madde kullanan çocuklarda farklı değişiklikler olduğunu belirten uzmanlar,  ailelerin çocuklarını dikkatli bir şekilde izlemelerini tavsiye ediyor.

➡Madde kullanmaya başlayan çocukta, ilk olarak görülen şey, çevresinde yaptığı değişikliklerdir.

Örneğin eski arkadaşlarının  yerini yeni arkadaşlarının alması, zaman geçtikçe eski arkadaşları ile bağlantılarını tamamen koparması, yeni arkadaşları ile samimi tavırlar sergilemesi gibi değişiklikler görülür.

➡Madde kullanan çocukta duygu durumu değişikliği görülür. Bazen çok neşeli, bazen de tam tersi yani Çok öfkeli olabilir. Normalde aktif ve keyifli olan çocuk, madde kullanmaya başladığı zaman halsiz, keyifsiz ve içine kapanık tavırlar sergilemeye başlar.

➡Arkadaşları ile nereye gittiğini söylemekten çekilir. Evde sürekli yalnız kalmak ister. Bunun nedeni evde daha rahat madde kullanmak istemesinden kaynaklanır.

➡Madde kullanmaya başlayan çocukta görülen diğer değişikliklerden bir tanesi de, sürekli para harcamaya başlamasıdır.  Herhangi bir şey alınıp satılmadığı halde çok fazla harcanan para, çocuğunuzun madde bağımlısı olduğunun en açık delillerinden biridir.

➡Çocuğunuz kendine, kılık kıyafetine, kişisel bakımına dikkat etmemeye başlamışsa, gözlerinde kızarıklık, şişlik varsa, korkmanız için nedenleriniz var demektir.

➡Madde bağımlılığının bariz belirtilerinden bir diğeri ise uyku düzeninin bozulmasıdır.  Bazen çok fazla uyur, bazen de çok az uykuya ihtiyaç duyar.

➡Çocuğunuz da gözlemleyeceğiniz  diğer bir değişiklikte okul ve ders durumudur. Okul devamsızlıklarının akabinde devamsızlıklarının akabinde notlara da yavaş yavaş düşmeye başlar.

 

Madde Bağımlılığı ve Aileye Düşen Görevler

Sevgili anne babalar!  Eğer çocuğunuz madde kullanmaya başlamış ise lütfen onun karşısında değil yanında olduğunuzu hissettirin. Çocuğunuzu gözlemleyin.  Madde kullanmanın yanlış olduğunu, kendisine verdiği zararları anlatın. Mutlaka uzman bir tedavi yöntemine başvurun. Tabi önce bunun için, çocuğunuzu ikna edin..

 

 

DİKKAT!

Sevgili anne ve babalar çocuklarınızı şu kocaman dünyada yalnız bırakmayın, onlara kendilerini yalnız hissettirmeyin! Hangi yaşta olurlarsa olsunlar Unutmayın ki çocukların anne ve babalarından hep ihtiyaçları var.

Lütfen çocuğumuzla ilgilenin.  Oyunlar oynayın, konuştuğu zaman dinleyin, eğer çocuğunuzu sıkıntılı görürseniz sıkıntısının nedenini öğrenmeye çalışın. Sorunlar varsa birlikte üstesinden gelin. Gül gibi çocuklarınızı madde denen illetin pençesine düşürmeyin.

Mutlu bir çocuk asla mutsuz bir ailenin eseri olmaz! Bunu sakın unutmayın!

Lütfen atacağınız her adımda önce çocuklarınızı düşünün. Mutlu bir çocuğun mutlu bir birey olarak hayatını devam ettireceğini unutmayın!!

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here