MacBook Pro, Kendini Yavaşlatıyor…

0
MacBook Pro, kendini yavaşlatıyor
MacBook Pro, kendini yavaşlatıyor

Apple’ın azami seviye 15-inç MacBook Pro 2018 dizüstü bilgisayarı içinde 6 çekirdekli Intel Core i9 işlemci barındırıyor, ancak YouTube kullanıcısı Dave Lee’nin hazırladığı videoya göre bilgisayar, taban saat hızını dahi sürdürmekte zorlanıyor, zira aygıtın ince tasarımı i9’u soğutacak alana ve teçhizata sahip değil.

“Termal Azaltma” ismi verilen bu sistem gerçeğinde tüm bilgisayarlarda bulunuyor, özellikle de dizüstü bilgisayarlarda soğutmanın daha kısıtlı olması nedeniyle işlemcilerin fazla ısınmasını önlemek için otomatik ayarlama yapılması gerekebiliyor. Ancak bir küçük bir değer kıymetindeki Core i9’un maruz kaldığı termal azaltmaya bakılırsa, bu bir hayli MacBook Pro 2018 kullanıcısını üzecektir.

Videoda anlatıldığına göre Adobe Premiere’de yalnızca birkaç saniye render yapıldığında işlemcinin taban saat hızı olan 2.9GHz azalarak 2.2GHz’ye kadar düşüyor. Buna kıyasla Windows 10, Core i7 bir dizüstü Turbo Boost özelliği sayesinde ortalama 3.1GHz’de render yapabiliyor.

Videoda ayrıca MacBook Pro’yu bir dondurucuya koymayı deneyen Lee, test için kullandığı videonun render müddetini 40 dakikadan ancak 27 dakikaya indirebildi. Lee’ye göre MacBook Pro’nun içinde bulunan soğutma sistemi son derece eksik ve i9’un tüm nimetlerinden yararlanılmasını önlüyor.

Şimdilik MacBook Pro 2018’e ait tek bir video test bulunsa da ilerleyen günlerde aygıta ait daha fazla benchmark testi yayınlanacaktır.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here