Lysibodies: İnsan Tipi Hibrit Molekülü

0

Araştırmacılar, Hastalığı Yenmek için Tamamen Yeni Bir Silah Oluşturdu!

 

Araştırmacılar, bazı bakterilerde bulunan bir molekülü, saldırgan virüslerle insan antikorlarını bir araya getirerek bağışıklık sistemimizin hastalıkla mücadele kabiliyetini artırabilecek “insan vücudu hibrit molekülleri” olan “lysibodies” molekülünü oluşturdu.

 

DİKKAT EDİN!

Eylül 2016’dan önce Birleşmiş Milletler kriz seviyesinde birkaç küresel sağlık sorunu yükselmişti. Sonradan işler değişti. Bu ay HIV ve Ebola‘yı severek birleştiren antibiyotik direnci bakterilerin daha etkili ilaçlara karşı kendilerini korumak için gelişme kabiliyet kazandı.

 

Bu kabiliyet çoğunlukla gereksiz oldukları durumlarda (örneğin ineklere koyduğumuz yoğun dozlar gibi) antibiyotiklerin aşırı kullanımı ile engellenmiştir ve yıkıcı sonuçlar doğurmuştur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri‘ne (CDC) göre, 2 milyon ABD vatandaşı her yıl antibiyotiklere dirençli “süper böcek” bulaşmasına neden olarak yaklaşık 23.000 ölümle sonuçlanıyor.

Şimdi Rockefeller Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, bu esnek bakterilere karşı yürüttüğümüz savaşta yeni bir silah bulmuş olabilirler ve aslında sağlık için başka bir düşman tarafından esinlenilmiştir: Virüsler!

 

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı‘nda yayınlanan bir araştırmada; araştırmacılar, bakterileri hedefleyen virüslerin kullandığı moleküler parçalayıcılar olan lisinleri, insanlarda “lysibodies” oluşturmak için doğal olarak bulunan antikorlarla nasıl birleştirdiklerini açıkladı. Bu moleküllerin çoğu bakteriyel hücrelerin yüzeyleri üzerinde tek başına insan bağışıklık sisteminden daha spesifik karbonhidratları hedeflemede daha iyi.

 

Bakteriyel enfekte virüsler, bakteri hücresinin yüzeyindeki bu ortak bileşenleri tanıyan ve sıkı bir şekilde bağlayan molekülleri barındırırlar. Bakteriyel Patogenez ve İmmünoloji Laboratuarı başkanı Vincent A. Fischetti, bir basın bülteninde . “Ekip bir bakıma bağışıklık sistemimizin hastalıkla mücadele kabiliyetini artırmak için insan mikrop hibrit molekülleri yarattıklarını belirtiyor. Bu molekülleri birlikte seçtik ve onları insan bağışıklık sistemine yardımcı olmak için çalışmaya koyduk. mikrobik patojenlerle mücadele ” dedi.

 

Ekip aynı zamanda bakterilerde bulunan benzer bir molekülün aynı amaç için insan antikorlarıyla birlikte kullanılmasının bir yolunu buldu. Araştırmacılar tarafından üretilen üç lizbon (virüs bileşenleri ve bakterilerden biri) denemelerde etkili olduğunu kanıtladı ve süper bir metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) tarafından enfekte edilen farelerde hayatta kalma şansını önemli ölçüde arttırırken diğerinde ise fareler ciddi böbrek enfeksiyonları gelişmekte idi.

ÇOĞU HASTALIK GÜVENLİ

MRSA‘ın tek başına etkili bir tedavisi sağlık bakımında büyük bir gelişmedir. Bakteriler kan dolaşımı enfeksiyonlarında pnömoniye ve sepsise neden olabilir ve tahminen 20.000 Amerikalı her yıl sözleşmenin bir sonucu olarak ölür. Ancak araştırmacılar sadece bir soruna odaklandı. Tekniklerinin birçok hastalık türüyle mücadelede yardımcı olmak için genişleyebileceğine inanıyorlar.

 

FischettiSonuçlarımıza dayanarak sadece lizinleri değil, herhangi bir patojenin hedefine virüs, parazit veya mantar gibi yüksek hastalığı olan herhangi bir molekülü hibrit antikor oluşturmak için kullanmak mümkün olabilir. Bu yaklaşım, bulaşıcı hastalıklar için yeni bir immün güçlendirme terapisi geliştirmeyi mümkün kılabilir.” dedi.

 

Herhangi bir tıbbi gelişmede olduğu gibi araştırmacılar lysibodies‘lerin insanlarda harekete geçtiğini beklemeden önce çok daha fazla deneme yapmaları gerekecek. Ancak Tri-Institutional Therapeutics Discovery Enstitüsü ile olan ortaklık her şeyin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here