Lotus Ayak (Foot Binding)

0
60
Lotus Ayak (Foot Binding)
Lotus Ayak (Foot Binding)

Zambak Ayak diye de bilinen Çin’de uzun yıllar boyunca uygulanan bir ayak bağlama geleneğidir lotus ayak. Aynı gelenek Japonlar’da da gözükmüştür.

Kız çocuklarının yaklaşık beş yaşlarındayken ayakları sıkıca içe doğru bağlanır. Demir ayakkabılar ile de pekiştirilen bu uygulama ile parmaklardaki kemikler içe doğru kırılır ve üçgen şeklinde kaynaşır.

Bu geleneğin altında yatan pek çok sebep var. Bunların en başta geleni estetik açıdan güzel olduğunu düşünmeleri. Tabii ayağın yapısını bozmanın estetik açıdan güzel olduğu fikri nasıl gelmiştir bu insanlara, insan gerçekten hayret ediyor.

 

İşte bu fikre ilham verenlerin kaynağı genelde efsaneler oluyor. Bu konu hakkında pek çok efsane var. İmparatorun, dans eden bir cariyesine baş parmağını öne çıkaracak şekilde ayağını bağlarsa daha hoş görüneceğini söylemesi ve cariyenin bunu yapmasıyla imparatorun zevkten uçması (anlıyoruz ki imparator sapık) en bilindik efsane.

Kimi efsanede ise yine imparatorun, karısının belden aşağısının sülün olması ve ayaklarının lotus şeklinin imparatora çok çekici gelmesi anlatılır. Kadınlar da artık imparatora yaranmak için böyle bir deliliğe kalkışmışlar demek ki.

 

Fakat işin şöyle bir hikayesi de var ki bana daha olası geldi. Zengin olan erkeklerin kadınları çalışmadıkları için hep evdelermiş. Adamlar da bu kadın ben yokken gizli gizli bir yerlere gitmesin diye düşünüp, ayaklarını bağlarlarmış. Çünkü ayakları bağlı kadın kolay kolay yürüyemez, minicik adımlarıyla adamların hep gözü önünde olurlarmış. Bir nevi, Orta Çağ Avrupası’nda sefere çıkan erkeklerin, kadınlarına taktıkları bekaret kemeri gibi saçma ve onursuz bir uygulama.

Bu gelenek ilk olarak 1902’de, Opium Savaşları’ndan sonra ülkeye yayılan Hristiyan misyonerlerin baskısı ile İmparoteriçe Cixi tarafından yasaklandı.

 

Ama pek umursayan olmamış ki Mao’nun devriminden sonra 1912’de daha katı bir şekilde yasaklanmış.

Kadınların güzellik uğruna denemediği işkence yöntemi kalmadı öyle değil mi? Dış görünüşümüz kadar keşke zekamızı da geliştirmek için bu kadar çabalasaymışız! Belki çok önceden hakkımız olan haklara kavuşmuştuk. Ne diyebilirim ki bu saçmalığa?

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here