Lösemi Nedir ?

1

LÖSEMİ NEDİR?

Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi, kan üreten kök hücrelerden birinin çevresel ya da genetik faktörlerden dolayı gelişimini sağlayamayıp, çoğalması olarak adlandırılmaktadır. İlk önce kemik iliğini ele geçiren lösemi hastalığı, daha sonra tüm organları etkilemeye başlar. Hastalık 1-2 ay içerisin de belirti gösterir. Bu durumda erken tanı ve tedavi önemlidir. Nedeni tam olarak bilinmeyen lösemi, radyasyona maruz kalma, benzen gibi kimyasallara maruz kalma lösemi riskini arttırmaktadır. Hastalık seyrine göre verilen ilaçların yanı sıra yapılan kök hücre tedavisin de de olumlu sonuçlar alınmaktadır.

AKUT LÖSEMİ NEDİR?

Kemik iliğinde bulunan kan hücrelerinin kök hücrelerinde gerçekleşen kanserleşme sonucu çoğalan kök hücrelerinin neden olduğu bir hastalıktır. Lökositler yapılamadığından ağır enfeksiyon durumu görülmektedir. En büyük belirtisi kansızlık olan akut lösemi de hastalar bu belirtiyi kolay farkederle ancak hızlı ilerleyip diğer organlarda da bozukluk yaratarak karşımıza çıkmaktadır.

 

KRONİK LÖSEMİ NEDİR?

Akut lösemiye göre daha yavaş ilerleyen ve tedavi sonrasında daha fazla olumlu sonuç veren bir lösemi türüdür. Olgun hücrelerin görevlerini yerine getirememesi sonucu gerçekleşen kronik löseminin iki türü bulunmaktadır. Bunlar; Kronik lenfositik lösemi ve Kronik Myeloid lösemidir.

* LENFOSİTİK LÖSEMİ: Olgunlaşmış hücrelere benzeyen fakat işlevlerini yerine getiremeyen lösemi hücrelerinin kemik iliğinde çoğalmasıyla ortaya çıkan lösemi türüdür. Lenf nodlar, kemik iliği ve kana yerleşerek lenf düğümlerini şişirip, dalağı büyütmektedir. Lösemi hastalarının %30’u bu türün içindedir. Daha çok yaşlı diyebileceğimiz 60-70 yaş ortalamasında görülmektedir. Yavaş ilerleyen bir hastalık olduğundan kişiler daha uzun yaşayabilirler ve ani bir problem olmadıkça tedavi gerektirmemektedir.

 

LÖSEMİ NEDENLERİ NELERDİR?

Kesin olarak bilinmesede genetik, çevresel ve viral sebeplerin bu hastalığa neden olduğu bilim adamlarınca düşünülmektedir.

* Radyasyona maruz kalma
* Bazı kemoterapi ilaçları
* Genetik hastalıklar(down sendromu vb)
* Benzen gibi kimyasallara maruz kalma
* Virüsler

Fakat, bu nedenler çoğu lösemi hastasına bir sebep olarak gösterilememiştir. Onlara ise şu nedenler söylenebilir;

* Gıda maddelerinde kullanılan katkılar
* Çürümüş gıdalar
* Kimyasal maddeler
* Çocukların fazla telefon vb gibi araçlarla fazlaca oynanmasına izin velip radyasyona bırakılması
* Hava kirliliği

 

LÖSEMİ BELİRTİLERİ:

Kansızlığa bağlı olarak vücutta;

* Solgunluk
* Çabuk yorulma hissi
* Nefes darlığı
* Halsizlik

Bunların yanı sıra, vücut direnci düşmesinden dolayı gelişen enfeksiyonel hastalıklar, diş eti kanama ve morarmaları, burun kanamaları ortaya çıkabilmektedir.

 

ÇOCUKLARDA LÖSEMİ BELİRTİLERİ:

Lösemi hastalarının %30’ u çocuklardan oluşmaktadır. Çok fazla belirtisi olmasına rağmen dikkat edilmelidir.

* iştahsızlık
* Kilo kaybı
* Vücutta morluklar
* 5 günğn üzerinde süren ateş

Çocuklarda lösemiye sebep olan diğer faktör ise D vitamini eksikliğidir. Çocuklar uygun zamanda doktorların önerdiği saatlerde güneş ışığına çıkarılmalıdır.

 

LÖSEMİ TANI YÖNTEMLERİ:

* MUAYENE: Fiziksel muayene (karaciğer ve dalak büyümesi kontrol edilmelidir.)
* UYGUN KAN İNCELEMELERİ
* KEMİK İLİĞİ BİYOPSİSİ: Kalça kemiğinden alınan kemik iliğinin patoloji tarafından incelenmesi.
* GENETİK İNCELEMELER

 

 

LÖSEMİ TEDAVİSİ: 

Erken teşhis edildiğin de sadece ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İleri evrelerde ise ilaçlar ve hastalığa yönelik antikorlar vücuda gönderilmektedir.  İlaçlarla kontrol altına alınamayan tedavi de ise kök hücre yöntemi kullanılmaktadır.

 

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NEDİR?

Kişinin kendisinden ya da dokusu uyumlu kardeş, yakın akrabasından alınan kök hücrelerle gerçekleştirilen yöntemdir.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here