Lokman Hekim’i Anıyoruz…

0
45
Kur'an'da Lokman Hekim'den Lokman suresinden bahsedilir. Bazı iddalar Lokman'ın peygamber olduğuna yöneliktir ama İslam alimleri böyle bir şeyi kabul etmemekle birlikte Allah tarafından Lokman'a hikmet verildiği yönündedir.
Kur’an’da Lokman Hekim’den Lokman suresinden bahsedilir. Bazı iddalar Lokman’ın peygamber olduğuna yöneliktir ama İslam alimleri böyle bir şeyi kabul etmemekle birlikte Allah tarafından Lokman’a hikmet verildiği yönündedir.

Kur’an’da Lokman Hekim’den Lokman suresinden bahsedilir. Bazı iddalar Lokman’ın peygamber olduğuna yöneliktir ama İslam alimleri böyle bir şeyi kabul etmemekle birlikte Allah tarafından Lokman’a hikmet verildiği yönündedir.

Milletimiz efsaneler üretmeyi çok sever bildiğiniz üzere, geçmişten bugüne bu konuyla alakalı tam bir yazılı bilgi gelemediği için de herkes kendince yorumlamıştır. Ya inanmak istediği şekilde ya da dikkat çekici şekilde, bunlardan bir kaçı;

  • Lokman Hekim’in ölümsüzlük iksirini bulduğu ama nehrin kenarından geçerken yanlışlıkla düşürdüğü
  • Bir başka efsane de eline yazdığı ölümsüzlük iksiri formülünün yağmurdan silindiği
  •  Allah’ın emriyle Cebrail tarafından yok edildiği..

Bir rivayete göre de Davud Peygamber Lokman Hekim’den bir koyun kesmesini ve koyunun en iyi iki parçasını getirmesini ister. Lokman Hekim yüreğini ve dilini götürür. Başka bir gün Davud Peygamber Lokman Hekim’den koyunun en kötü iki parçasını getirmesini söyler ve Lokman Hekimin yine aynı şekilde koyunun yüreğini ve dilini götürür. Davud Peygamber ona neden böyle bir şey yaptığını sorunca şu cevabı alır: “İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur kötülük için kullanıldığında ise yine yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur.”

Ortak bir bilgi vardır ki o da Lokman Hekim’in tüm hekimlerin üstadı olduğu,bütün otlardan çiçeklerden anlayıp ilaç yaptığıdır. Ve tabi ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyoruz önemli bir kişi olduğunun farkına vardırtmak istiyoruz 14 Ekim Lokman Hekim’i Anma Günü!

Yazımı Lokman Hekim’in oğluna yaptığı nasihatle bitirmek isterim umarım bu sözlerden her birimiz bir parça olsa da bir şeyler alabiliriz..

 

Ey oğul’ Allah’ hiç bir şeyi ortak koşma çünkü şirk en büyük zulümdür. Hikmet sahibi olmak istersen,

Sözü doğru söyle 

Emanetleri yerine getir

Lüzumsuz işi ve lüzumsuz sözü terk et

Eğer ilim ile amel etmek istersen, 

Yemede,içmede boğazını tut.

Namazda gönlünü halk arasında dilini başkalarının evinde gözünü koru.Ulemanın yanında sesini kısık tut.

İki şeyi sakın aklından çıkarma ALLAH ve ÖLÜM.

İki şeyi aklından hemen çıkar başkalarına yaptığın iyiliği ve başkalarının sana  yaptığı kötülüğü.

Gemin TAKVA yükün İMAN halin TEVEKKÜL olursa umulur ki kurtulursun.

Ey oğul! Alimlere karşı övünmek, akılsızlarla inatlaşmak, toplumda gösteriş yapmak için sakın ilim öğrenme.

Sana nasihatim Allah’ı zikreden insanlarla birlikte ol. Alim olsan da ilminin faydasını görürsün. İlmin artar ehil olursan sana ilim öğretirler. Allah onların rahmetinden seni de faydalandırır.

Allah’ı zikretmeyenlerden uzak dur.

Ey oğul! Horoz senden daha mı akıllı ki o her sabah seher vakti zikrediyor ama sen uyuyorsun.

Ey Oğul! Seçilmiş kullara teslim ol ki onlar seni Allah’a götürsünler. Yalandan sakın bu senin dinini bozar ve insanlar arsındaki dinini ve makamını kaybettirir.

Kazaya rıza göster. Allah’ın verdiği rızka kanaat göster. Sakın sabırsız olma,tövbeyi yarına bırakma. Çünkü ölüm ansızın yakalar. Sükut et pişman olmazsın. Helal lokma yeh her işini Allah’a teslim  olmuş kullara sor. Onların meclislerine devam et , onların meclislerindeki hikmet nuru müminlerin kalplerini nurlandır. Hata yaptığında tövbe et ve sadaka ver.

Umuyorum ki bu sözler ben de dahil tüm gençlerimize yol gösterici olur. Umarım hayatımızın getirdiği stresten, öfkeden, sinirden, bu sözler sayesinde nasıl kurtulabileceğimizi anlarız..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here