Lin Biao

0
ilinbia001p1

Lin Biao, gerçek ismiyle Lin Yurong, 1907 yılında Çin’in  Huanggang kentinde, küçük bir toprak ağasının oğlu olarak dünyaya gelmiştir. İlk öğretim yıllarını köy okulunda, ortaokulu ise 1921 yılında Wuhan eyaletinin başkenti olan Wuchang’da okudu. Ortaokul zamanındayken ülkesinde yaşanan sosyal ve kültürel kargaşalar onu oldukça etkilemişti, kısa süre sonrada sosyalizm ve komünizm ile de ilgilenmeye başladı, Çin’in geleceğini etkileyecek ilk kararlarını böylece vermiş oldu.

 

1925 yılında Lin Biao, Whampoa akademisine kaydolmak amacıyla güneye, Guangzhou ‘ya gitti. Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı olan Zhou Enlai ile burada tanıştı, aynı zamanda Çin Komünist Partisi’ne üye oldu ve Komünist Gençlik Kolordusu’na girdi. Çin’de çanları her geçen gün daha sık çalıyordu, toprak ağalarını ve emperyalistleri bastırmak için Çin Komünist Partisi’nin ve de Sovyetler Birliği’nin desteğini alan Sun Yat-sen’in önderliğindeki Milliyetçiler  Guangzhou’ya doğru bir askeri harekat düzenlemeye hazırlanıyorlardı.  Sun’ın halefi olan  Chiang Kai-shek tarafından yönetilen Whampoa akademisinin amacı devrimci subayları yetiştirmekti. Akademide bir seneden daha az kalmış olmasına rağmen mevcut karmaşada Lin kendini hemen gösteriverdi. Bir kaç ay sonra harekat Çin’in orta kesimindeki Yangtze Nehri’ne ulaştığında komutan yardımcılığından tabur komutanlığına terfi etti. Ancak Chiang 1927’de komünist müttefiklerine karşı sırtını dönünce, Lin akıl hocası olan Chiang’dan vazgeçti ve komünistlerle beraber kaçmak zorunda kaldı.

 

Çin Komünist Partisi ile Guomindang (Çin Nasyonel Partisi) arasındaki ayrışma sonrası, 1927 yılında Nanchang ayaklanması çıktı. Devrim ateşinin ilk kıvılcımları parlamaya başlamıştı. Bu ayaklanma sırasında Lin, kendisi gibi Çin Komünist Partisi üyesi bir komutan olan Zhu De ve Zhou Enlai  ve diğer komünist liderler ile beraber ayaklanmaya liderlik etti. 1928 baharında Lin, Çin’in güneyindeki tepelikler de, Çin Komünist Partisi’nin ve geleceğin Çin’inin kurucusu olan Mao Zedong’a katıldı ve sonrasında Mao Zedong’un gelişmekte olan Kızıl Ordu’sunda en önemli komutanlarından birisi oldu. 1928 ile 1934 yılları arasında komünistlerin topraklarını genişletmesinde rol oynarken aynı zamanda Jiangxi eyaletini Milliyetçiler’in düzenlediği devamlı saldırılara karşı korumuştur ve 1932 yılında ordu komutanlığına terfi etmiştir.  1934 yılında komünistler Jiangxi’deki üslerinden Milliyetçiler tarafından geri çekilmeye zorlandıklarında, Lin’in birinci ordusu Uzun Yürüyüş olarak adlandırılmış büyük bir geri çekilme harekatı ile, bir yıl sonra kuzey eyaleti olan Shaanxi’deki Yan’an şehrinde bir araya geldiler. Henüz yirmi sekiz yaşında olan Lin, çoktan, hiç savaş kaybetmemiş bir efsane olarak anılmaya başlamıştı. Yan’an’da Kızıl Ordu’nun önemli komutanlarından olan Zhu De ve Peng Dehuai ile de bir araya geldi.

 

 

1937’de komünistler ile milliyetçiler arasındaki şiddetli iç savaş iki tarafın ortak düşmanı olan Japonya’ya karşı cephe açmasıyla geçici olarak durduruldu. Eylül 1937’de, savaşın başlamasından hemen sonra, Kızıl Ordu’nun üç bölüğünden birine komuta eden Lin, Japonlara karşı önemli bir erken zafer kazandı. Ertesi baharda yaralandı ve yarası iyileşmediği için savaşın geri kalanında emekliye ayrıldı. Üç sene boyunca Moskova’da tedavi gördü. 1942’de Çin’e döndüğünde, komünistler ile milliyetçiler arasında irtibat sağlamada rol aldı. 1943’te Yan’an Askeri ve Siyaset Akademisi’nde yeniden göreve başladı. 1945’te Japonya ile olan savaş sona erdiğinde ÇKP’nin kırk dört üyeli merkez komitesine ilk kez seçildi.

 

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Çin’de iç savaş tekrar başladı. Tekrar sahaya dönen Lin, Kuzey Çin’deki Manchuria bölgesine Dördüncü Birlik Komutanı olarak gitti. Maoist stratejinin başarılı bir sembolü olarak, öncelikle Manchuria’daki şehirleri milliyetçilerin eline bıraktı ve oradaki köylülerin kırsal kesimlerdeki desteğini yoğunlaştırmaya uğraştı. Gerilla taktiğini kullanarak, kendisinden sayıca fazla olan düşmanına üstün gelmeyi başardı. Nihayetinde, şehirlerdeki milliyetçileri de kendi tarafına çekerek, garnizondaki askerleri teslim olmaya zorladı. 1948’in sonunda yüz bin kişiden oluşan ordunun sayısını sekiz yüz bine çıkardı ve bütün Manchuria bölgesini ele geçirdi. Lin’in bu zaferi Chiang Kai-shek’in milliyetçileri arasında hızlı bir yıkılışa sebep oldu. Kendi birlikleri ile birlikte 1949 Ocağında Pekin’i, Mayıs ayında Wuhan’ı ve Ekim de Guangzhou’yu ele geçirdi.

 

Ekim 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla Lin Biao hükumette ve partide çok sayıda yüksek göreve atandı. İlk başlarda Çin’in altı ilini kapsayan orta-güney bölgesinin idari şefi ve parti şefiydi. Merkezi hükumetin yeniden yapılandırıldığı 1954’te danıştayın başkan yardımcılığını ve ulusal savunmanın başkan yardımcılığını yaptı.  1955 yılında parti içinde merkez komitesinin on üç üyeli siyasal bürosuna, ardından Mayıs 1958’de siyasi bürosun yedi üyeli daimi komitesine yükseldi. Ancak kronik sağlık sorunları olan Lin, komünist yönetimin bu ilk yıllarında nadiren ortaya çıkmış ve fazla aktif olamamıştır.

 

Peng Dehuai, Mao Zedong’un ekonomik ve savunma politikalarına karşı olduğu gerekçesiyle devrildi ve görevden alındı. Lin daha sonra askerlerin siyasi eğitimini yoğunlaştıran ve askeri eğitimleri geliştiren yeni bir düzenleme getirdi. Neticede, 1960’ların başında Lin’in ordusu, Mao’nun öğretilerine göre mesleki uzmanlığın siyasi bilinçle birleştirilebileceğine ve ordunun partinin kendisi de dahil olmak üzere halkın geri kalanına nasıl bir misal olabileceğinin simgesi haline geldi. “Halkın Kurtuluş Ordusu” olan bu hareketin sonu 1965’te partinin büyük çapta tasfiye edilmesi ile sonuçlandı.

 

1971’de, Lin ve bazı üst düzey askeri yetkililer, Mao’ya karşı darbe planladılar fakat bu girişim başarısızlık ile sonuçlandı. Daha sonra Çin Hükumeti, Lin’in 13 Eylül 1971’de Mao’ya suikast yapmak için plan yaptıktan sonra Sovyetler Birliği’ne kaçarken Moğolistan’da olan bir uçak kazasında öldüğünü açıkladı. O tarihten beri, ölümünden sonra sağcı bir gerici ve Çin komünizmi davasının haini olarak eleştirildi. Lin’in aslında Çin liderliğinde öldürüldüğü yönündeki düşünceler, 1990 yılında Moğol yetkililerinin Çin hükümeti’nin Lin’in 1971’deki uçak kazasında hayatını kaybedenlerin arasında bulunduğu iddiasından şüphe ettiğinde daha da güçlenmiştir.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here