Leo McCarey Hayatı ve Eserleri

0
12
Leo McCarey

Sinema dünyasının önde gelen isimlerinden birisidir Leo McCarey. Yönettiği filmlerden çok kez ödül almıştır. Bununla kalmayıp birçok başarılı esere imzasını atmıştır. Herkesin “Bir film izledim çok etkilendim” dediği anlar olmuştur. Leo McCarey bize bu hisleri yaşatan ilk kişidir. O halde hayatımıza çok şey katan ve günümüz sinemalarına öncülük eden Leo McCarey ile tanışmaya ne dersiniz?

Leo McCarey Kimdir?

Leo McCarey 3 Ekim 1898 tarihinde Los Angeles, Kaliforniya’da dünyaya geldi. Kaynaklara göre çocukluk yaşlarının şekillenmesinde babasının etkisi büyüktü. St. Joseph Katolik okulunda okuyan McCarey, Los Angeles Lisesinde öğrenimine devam etti. Ancak babasının etkisiyle Güney Kaliforniya Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmeye başladı. Mezun olduğunda kısa bir süreliğine Ceza Savunma Avukatı olarak görev yaptı. Fakat bir şekilde ilgisi hep sinemadaydı. Hayatın onu nereye götüreceğinden habersizken hiç düşünmeden işinden ayrıldı. Hayallerinin peşinden giden Leo McCarey’i bambaşka bir hayat bekliyordu.

Leo McCarey hayati

Leo McCarey sinema kariyerine ilk adımlarını yardımcı yönetmenlikle attı. Yönetmen David Butler’in Leo McCarey’i yardımcı yönetmen yapmasıyla her şey değişecekti. Serüvenine 1923 yılında Hal Roach Studios’ta başladı. O zamanlar Our Gang dizisi için senaryolar üretiyordu. Stüdyoda çalışan üst komedyenler Stan Laurel ve Oliver Hardy ile birlikte çalışmayı düşündü. Hollywood’un en popüler komedi dizilerinde oyuncu olan bu iki isim, Leo McCarey’in yaratıcı senaryosuyla birleşince ortaya harika bir yapım çıktı.

McCarey tamda bu esnada Hollywood’un en popüler komedi yapımlarında yönetmen koltuğuna oturmuştu. 1929 yılında ilk uzun metrajlı filmi Red Hot Rhythm ile tanınmaya başlandı. İlk kez 1933 yılında Ördek Çorbası filminin yönetmenliğini yaptı. Bu filmi devamında Ruggles of Red Gap(1935), Make Way For Tomorrow(1937), The Awful Truth (1937) filmleri takip etti. The Awful Truth filmindeki başarısı ona En İyi Yönetmen Akademi ödülünü getirdi. Filmin başrol oyuncuları olan Cary Grant ve Irene Dunne sayesinde film iyice ünlendi. Üstelik McCarey bu filmin aynı zamanda yapımcısı olma cesaretini göstermişti. Ancak bu tarihlerde komedi filmlerini yönetmeye devam eden McCarey’i bambaşka bir yol bekliyordu.

Leo McCarey eserleri

Herkesin hayatında bazı dönüm noktaları vardır. 2. Dünya Savaşı Leo McCarey için bu dönüm noktasıydı. Leo McCarey savaş öncesinde komedi yapımlarını yönetmeye devam etti. 2. Dünya Savaşından önce komedi dalındaki sinemaların yönetmenliğini yapan Leo McCarey’in hayatı bilinmezliklerle doluydu. Savaşın ardından sosyal bilinç içerikli filmler üretti. Bununla birlikte filmlerinde dini temaları izlemekten çekinmedi. 1939 yılında yapımcısı ve yönetmeni olduğu Love Affair filmi gösterimdeydi. Savaşla birlikte duraksama dönemine girilmişti ancak Leo McCarey çalışmalarına devam ediyordu. 2. Dünya Savaşının bitmesiyle Going My Way yapımcısı olduğu The Bells of St. Mary(1945) ile adından tekrar söz ettirmeye başladı. Aynı zamanda iyi bir yapımcı, yazar ve yönetmen olan Leo McCarey, 32 yaşlarına geldiğinde tam anlamıyla ün kazandı. Eğer henüz Leo McCarey yapımı olan bir film izlemediyseniz kesinlikle izlemelisiniz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here